politika

Tento způsob demokracie zdá se mi poněkud nešťastným….. aneb kam jsme došli.

Na Národní třídě je od rána živo. Do tradičního festivalu pokládání věnců k památníku 17. listopadu často proniká aktuální politika a letos, když výročí přišlo do časů politické krize, se rozhodně nečekalo, že by to bylo jinak.

Od rána u sídla České advokátní komory, kde se pamětní deska nachází, čekají desítky aktivistů. Reportér ParlamentníchListů.cz tam viděl několik známých tváří pražské demonstrační scény, například Otakara van Gemunda, parťáka dnešního senátora Marka Hilšera z proslulého „svlékacího“ happeningu na Úřadu vlády.

Dorazila též dopisovatelka Šafrova webu Svobodné fórum a spisovatelka hororů říkající si Jenny Nowak, nebo písničkář Ziggy Horváth. Ten se dostal do incidentu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, který přišel k pamětní desce položit věnec společně s vládními kolegy Tomášem Petříčkem a Janou Maláčovou.

Ostatní demonstranti na něj pískali, ozývaly se prý i hlasy jako „Nepusťte je sem“.
Naopak potlesk si z ČSSD vysloužil místopředseda a bývalý předseda Senátu Milan Štěch.
„Jsem rád, že se lidé snaží držet ideály listopadu 1989, ale jsem nešťastný z toho, jak je dnešní společnost rozdělená,“ řekl.

Demonstranti podle zpravodaje ParlamentníchListů.cz živě reagují na jakéhokoliv příchozího politka.
Když dorazili například lídr pražské komunální kandidátky hnutí ANO Petr Stuchlík a ministr Dan Ťok, vyslechli si sborové „styďte se“.

Nad hlavami mají demonstranti transparenty typu „Oko za oko, krim za Krym“, nebo „Masaryk demokratickou republiku přivedl na svět, tihle ji pohřbívají“ s obrázky Miloše Zemana a Andreje Babiše.

Tomio Okamura přišel s květinou na Národní třídu jako první – hned několik minut po půlnoci. Vysvětluje to tím, že se tam zastavil cestou z letiště po návratu ze Sofie.

Ještě v noci položil květinu k desce i premiér Andrej Babiš. Jeho kytice, stejně jako ta Okamurova, ale u desky není.

Nad ránem se dostavila skupina aktivistů, která je přímo před televizní kamerou vyhodila do odpadkového koše. K vyhození květin se před kamerou TV Prima přihlásila skupina Kaputin. Ta dlouhodobě bojuje proti vlivu Ruska u nás a mezi její nejznámější aktivisty patřil prezidentský kandidát a dnešní senátor Marek Hilšer.

Zástupce skupiny Otakar van Gemund televizi Prima sdělil:
„Bojujeme za demokracii a myslíme si, že je neslučitelné s naší demokracií, aby tady lidé jako Andrej Babiš nebo Tomio Okamura položili věnce u památníku 17. listopadu. Ten má být symbolem naší demokracie a tito pánové se podle pravidel demokracie nechovají,“ řekl.

Případem se prý už zabývá pražská policie.

A rovněž Miroslav Kalousek, který na sociální síti použil slova z povídky Vyšší princip, pojednávající o popravě tří studentů za schvalování atentátu na Heydricha:
„Z hlediska vyššího principu mravního : Vyhodit květiny, které StBák pohrdající demokratickými principy položil k památníku boje za demokracii a svobodu, není vandalismus,“ napsal Kalousek.

Nakonec na Národní třídě skončila v koši i kytice od prezidenta republiky Miloše Zemana. Za Hrad reagoval na sociální síti mluvčí Jiří Ovčáček, podle kterého si odpovědnost za toto řádění „fsšistické lůzy“ mají připsat Miroslav Kalousek, Miroslava Němcová a Jiří Pospíšil.

„Fašistická lůza podporovaná TOP 09 a spol. na Národní třídě hodila do koše i kytici prezidenta republiky věnovanou 17. listopadu. Kytici od člověka, který se aktivně podílel na pádu komunismu. Kalousku, Němcová a Pospíšile, to je vaše práce!“

Jiní byli přijati vstřícněji, například velvyslanec USA Stephen King.

Po půl desáté nad hlavami účastníků přibyl transparent „Bureš, za katr půjdeš“ a červenou „dopravní značku“ STOP BABIŠOVI kdosi položil přímo na pamětní desku.
Aplausu se dočkala přicházející delegace ODS v čele s předsedou Petrem Fialou a nově zvoleným předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou. Společně s dalšími zástupci druhé nejsilnější sněmovní strany u desky položili květiny a zapálili svíčku.

Po desáté hodině dorazila na Národní třídu delegace TOP 09, kterou zastupoval Miroslav Kalousek a rovněž europoslanec Jaromír Štětina.
Miroslav Kalousek pro ParlamentníListy.cz vyjádřil i ke kauze vyhozených květin od prezidenta republiky Zemana, předsedy vlády Babiše a místopředsedy Poslanecké sněmovny Okamury:
„Je to velmi nemoudrá, ale pochopitelná forma protestu“.

Současný předseda TOP 09 Jiří Pospíšil pak reportérovi ParlamentníchListů.cz řekl:
„Já tomu rozumím. Chápu to, protože si myslím, že lidé jako Miloš Zeman, Andrej Babiš nebo Tomio Okamura, jejichž chování je dlouhodobě v rozporu s principy demokratické společnosti, by tu květiny pokládat neměli.“

Chvíli poté dorazil poradce bývalého prezidenta Václava Klause a letošní senátní kandidát Ladislav Jakl.
Ten se demonstrantům nelíbil, pískali na něj a křičeli „Fuj, fašisto“.

Na Národní třídu dorazil i předseda Pirátů Ivan Bartoš s manželkou. Přímo před pamětní deskou se políbili a ParlamentnímListům.cz později k vyhazování květin některých politiků řekl:
„Když někdo vyhrotí emoce, tak se mu to vrátí“. Více se předseda Pirátů vyjadřovat nechtěl.

sdíletj na

28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
17. 11. 2018 12:04

Jo, přesně,… a že dorazil i Štětina,…ty jo. Nevím, zda se tam probrodil kanálama.
Nechápu aplaus ODS – to síla. Ale co, květiny mají právo položit všichniky, všichni koho se v dobrém dotýkají, komu přinesl tento historický moment nejvíce a to jsou právě ODS, Babiš,…pro normální lidi zůstal dnem, jako každý jiný – po euforii pracovní a bezvýznamný.
Teda šunkofleky, tak ty jsem neměl, neměl,..vlastně nepamatuji a normálně, mám rád, že je až cítím,…nepálí se ti trouba?

Administrátor
17. 11. 2018 12:24
Odpovědět  Janinna

Co to musí být ti ostatní zač, když jdou položit květinu do míst, kdeji ji položil i Štětina,..to musí bý uplné znesvěcení pro oba tábory.

Editor
17. 11. 2018 17:01

Od mala mě všechny oficiální oslavy čehokoliv připadaly směšné a trapné. S přibývajícím věkem je to čím dál tím směšnější a trapnější.

Editor
17. 11. 2018 18:34
Odpovědět  Janinna

No, když dvojice žoldnéřů donese věnec a patřičný politik dojde k inkriminovanému předmětu, lehce posune jeden konce pentle doleva, druhá doprava a ohne se o předem nacvičený úhel, je to vyloženě směšné (pochopitelně i trapné). Kryl to popsal dost pregnantně. V čele klaka … a.t.d . Pokud znáš Dvojníka od Henleina (jiný název Únos na Mars), vždycky si vzpomenu na plukovníka Patela, Inda, který při úkloně dvojníkovi Bonforta zakalkuloval do úhlu náklonu poměr medailí který má on a osoba, které se klaní, hodnost popřípadě funkci, kterou daná osoba, kterou uváděl k císaři zastává!

Editor
17. 11. 2018 19:30
Odpovědět  Janinna

dneska televizi ani omylem, nechci mít žaludeční nevolnost ani srdeční příhodu.

Editor
17. 11. 2018 19:50
Odpovědět  Janinna

a jak jsi daleko?

Editor
17. 11. 2018 19:59
Odpovědět  Janinna

Jak jsem byl pravil, je to velmi hutný text bez omáčky. To se nedá najednou. A o jakým vykecávání se tady mluví? To jsou přeci učené disputace 🙂

Editor
17. 11. 2018 19:57
Odpovědět  Janinna

oni nejen USA, tam je zejména britský základ kolonií, zejména nenasytný obchod, totéž Španělsko a Portugalsko a Nizozemí. To Nizozemí je přitom paradox, protože za španělské nadvlády si to tam užili dost. A obecně je zcela dominantní tlak na Rusko, aby ho nepustili k volné plavbě po mořích. Tam si pochopitelně smočilo i Švédsko, které nakonec Rusy zlobilo tak dlouho, až je to stálo Finsko. A na rozdíl od doby nadvlády Švédska nad Finskem, kdy Finsko nemělo samostatnost ani formálně, v době vlády Romanovců nebylo Finsko součástí Ruska, ale byl formálně velkovévodstvím v personální unii.

Editor
17. 11. 2018 21:12
Odpovědět  Janinna

no to až ve 20. století, to o čem píšu je Severní válka, to byla dááávno. Doba, kdy se stavěl Petrohrad byla více méně konec Severní války a Finsko už bylo pod vládou Romanovců a měl tím prakticky zaručený obranný perimetr. A jen tak mimochodem výraz jednou tolik je zcela nesmyslný. 1×1=1 ! 😛

Editor
17. 11. 2018 23:04
Odpovědět  Janinna

Poslal jsem to taky dědouchovi, aby byl v obraze.

Dědouch
18. 11. 2018 19:00
Odpovědět  Janinna

Osiřelo dítě
o půl druhém létě… 😀

Editor
18. 11. 2018 21:27
Odpovědět  Dědouch

Osiřelo dítě
o putovním štítě
neboť jeho máma
byla autodáma
která vloni zjara
auto nabourala.

Dědouch
18. 11. 2018 18:58
Odpovědět  scipio

Dík za upozornění na mail, protože do té “mailovky” chodím velmi málo…
Ovšem, dal jsem “Uložit”, vybral složku “Zajímavosti” a ejhle! Už jsem byl majitelem souboru stejného názvu, velikosti i formátu. 🙂 Ale nečetl jsem.
Kdy budu schopen něco komplikovanějšího nejen číst, ale i vstřebat, ví možná Henoch.

Dědouch
18. 11. 2018 12:47
Odpovědět  scipio

Promiň, Scipie. Ta Karlova sloka mě napadla, tak jsem ji hned vlepil. Čtu příspěvky postupně shora, ne v časové posloupnosti…

Editor
18. 11. 2018 16:25
Odpovědět  Dědouch

psát to celé by bylo bývalo ode mne nošením sov do Athén … 🙂

Dědouch
18. 11. 2018 12:42
Odpovědět  Janinna

“V čele klaka, pak ctnostné rodiny a náruč chryzantém,
černá saka a žena hrdiny pod paží s amantem,
kytky v dlaních a pásky smuteční civí tu před branou,
ulpěl na nich pach síně taneční s bolestí sehranou.”