politika

Telefonát Putinovi poskytl hlavní odpovědi

Írán a Izrael balancují na pokraji otevřené války a testují schopnosti své a schopnosti druhé strany. Írán říká, že pokud se Izrael odváží spáchat byť „sebemenší akt agrese“, „íránská odpověď již nebude omezená“.

Na řadě je Izrael, ale zdá se, že nadšení v Tel Avivu utichlo. A jsou pro to důvody. Pravděpodobně za poslední určující faktor v izraelském hodnocení schopností Íránu lze považovat informaci o telefonickém rozhovoru mezi íránským prezidentem Ebráhímem Raísím a Vladimirem Putinem.

IGOR PŠENIČNIKOV

Ticho! Izrael přemýšlí…

Po íránském raketovém útoku na Izrael je vedení židovského státu v hlubokém zamyšlení. Podle amerického listu The Washington Post s odkazem na „úředníka obeznámeného s diskusemi na vysoké úrovni“ požádal premiér Benjamin Netanjahu izraelské obranné síly, aby poskytly seznam cílů v Íránu. Pozoruhodná je zásadní věta tohoto úředníka, že Izrael zvažuje odvetný úder, který bude pouze „vzkazem“ Íránu, ale nepovede k obětem na životech.

První vítězné zprávy izraelského vedení a amerického prezidenta Bidena o úspěšném odražení íránského útoku 13. dubna, krátce po „rozboru útoku“, ukázaly teatrální postoj Izraelců a Američanů.

Ne bezdůvodně vojenští experti na základě komentářů íránské strany o „omezené“ povaze íránského útoku zdůrazňují, že Íránu se na jedné straně podařilo provést „demonstrační ukázku“ svých raketových sil, a na straně druhé odhalit izraelský systém protivzdušné obrany a vyvodit závěry, že izraelská Železná kupole má mnoho děr.

Navíc Íránci – chtě-nechtě – demonstrovali, abych tak řekl, ekonomickou složku války obou stran. Izraelci a jejich spojenci utratili miliony dolarů za munici na zneškodnění levných íránských dronů, které byly vypuštěny jako první vlna, která předcházela raketovému útoku.

Zranitelnost Izraele

Zjevně právě pochopení extrémní zranitelnosti Izraele, které nastalo po 13. dubnu, poskytlo veliteli íránského námořnictva, kontradmirálu Shahramu Iranimu základ k prohlášení, že “Operace Pravý slib” (název íránského útoku z 13. dubna) proti sionistickému režimu změnila rovnováhu sil v regionu.

Velitel íránského námořnictva kontraadmirál Shahram Irani: “Naše operace proti Izraeli změnila rovnováhu sil v regionu”. Snímek obrazovky webové stránky IRNA:

S vysokou mírou jistoty lze říci, že stejnou skutečnost si uvědomilo i izraelské vedení. Důsledkem tohoto poznání je, že Izrael bude pravděpodobně muset změnit nejen svou bojovnou rétoriku, ale také své skutečné plány zaútočit, jak slíbil, na jaderná zařízení uvnitř Íránu.

V neposlední řadě si americká administrativa nepřeje, aby tento vojenský konflikt eskaloval.

Za prvé, rozsáhlá válka mezi Izraelem a Íránem jistě povede k zapojení Spojených států na straně jejich věčného spojence Izraele. A nejasný výsledek války není pro Bidena před listopadovými americkými volbami vůbec dobrý.

Za druhé, íránský útok z 13. dubna ukázal, že rozsáhlejší konflikt by vedl k tomu, že by Spojené státy byly nuceny utrácet obrovské množství peněz na obranu Izraele. Ovšem bez jakékoli záruky, že bude účinná.

A v konečném výsledku hlavní věcí pro Tel Aviv a Washington je, že může být zpochybněna samotná existence Izraele, pokud Izraelci vyprovokují výměnu raketových útoků v plném rozsahu při zranitelnosti izraelské protivzdušné obrany.

Írán vyhrožuje

Zdá se, že právě tyto obavy vysvětlují sporý – doslova s krátkým, ořezaným ocasem (jinak to říci nelze) – izraelský “odvetný” útok v noci z 18. na 19. dubna na základnu íránského letectva u Isfahánu. Ve čtvrtek 18. dubna Tel Aviv oznámil Washingtonu, že zasáhne Írán během 24-48 hodin. A pokud tím úderem, který Izraelci nahlásili Američanům, bylo to co se stalo poblíž Isfahánu, pak, upřímně řečeno, jde o poměrně skromnou reakci na pozadí bojovných prohlášení Tel Avivu bezprostředně po sobotním íránském útoku. I samotný Izrael označil svůj úder poblíž Isfahánu za „omezený“.

Existuje tedy pochopení skutečnosti, že Írán odhalil zranitelnost Izraele. Na tomto pozadí je faktorem určujícím rovnováhu sil a další vojenskou aktivitu Tel Avivu prohlášení íránského prezidenta Ebráhíma Raísího o připravenosti země použít veškerou svou moc. Podle íránské oficiální tiskové agentury IRNA Raísí řekl, že pokud se Izrael odváží bombardovat íránské území pak další íránský útok již nebude omezený.

“Pokud sionistický režim spáchá sebemenší akt agrese na území Íránu, bude mu zasazen silný a krutý úder”, – řekl prezident Raísí.

Íránský prezident Ebráhím Raísí: Náš další útok na Izrael již nebude omezen. Snímek obrazovky webové stránky agentury IRNA:

Raísí mluví s Putinem

Pravděpodobně za určující faktor izraelského vyhodnocení schopností Íránu lze považovat informaci o telefonickém rozhovoru mezi íránským prezidentem Ebráhímem Raísím a ruským prezidentem Vladimirem Putinem po íránském útoku na Izrael.

Pokud se oficiální web Kremlu 16. dubna omezil pouze na lakonickou zprávu, že „z iniciativy íránské strany došlo k telefonickému rozhovoru mezi Vladimirem Putinem a prezidentem Íránské islámské republiky Ebráhímem Raísím“, pak íránský oficiální tisková agentura IRNA zveřejnila poměrně podrobné informace o telefonickém rozhovoru mezi oběma vůdci.

Íránský prezident Ebráhím Raísí telefonicky hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. A vše se uklidnilo. Snímek obrazovky webové stránky agentury IRNA:

Například IRNA píše, že „Ruský prezident Vladimir Putin vysoce ocenil reakci Íránu na sionistický útok z minulého týdne na budovu íránského konzulátu v Damašku“.

Dále citujeme z prohlášení Putina, jak je uvádí oficiální íránská agentura:

“Prezident Ruska <…> zdůraznil, že operace Íránu proti sionistickému režimu se uskutečnila po nečinnosti Rady bezpečnosti OSN a byla nejlepším způsobem potrestání agresora a znakem taktu a racionality íránských vůdců“ .

A ještě z Putinových slov adresovaných íránskému vůdci: „Putin kritizoval jednání Spojených států a některých západních zemí v regionální eskalaci a zdůraznil, že Íránská islámská republika je jedním z hlavních pilířů stability a bezpečnosti v regionu”.

Zhodnocení jsou celkem jasná. Není důvod pochybovat, že by IRNA necitovala V. Putina přesně. To je jasný signál Tel Avivu, i když nepřímo, přes íránskou stranu.

https://1url.cz/Fumc8

sdílet na

25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ijn
23. 4. 2024 01:42
Ohodnotit příspěvek :
     

již není třeba slov, ale racionálních činů jinak == přestaňte válčit, poměr nákladů na útok z 13.4. cca Irán do 50 mil USD xx Izrael +spojenci až 2 000 mil USD. tedy 1:40,….co chtějí ještě sdělit naši válečníci i politologové ????

Ladislav 💤
23. 4. 2024 06:52
Odpovědět  ijn

👍👍👍👍👍👍

Autor
23. 4. 2024 07:14
Odpovědět  ijn

Ten poměr velmi dobře ukazuje jak je v západní civilizaci rozšířen jeden odporný jev – KORUPCE.
Od té doby, co v Americe oficiálně korupce není – neboť to prohlásili za lobbing, poradenské služby, atp., pak je vidět, proč se i u nás prosazovala tzv. výběrová řízení. Ostatně prakticky všechny finance, které dala emerická “vláda” na rozvoj průmyslu (samo válečného, tj. i čipů), pak podniky, korporace to využily jen na “posílení” ceny akcií, ale ne na reálné zvýšení výrobních kapacit.
Proč nikoho ze známých analytiků nerozesměje to, že nejválečničštější země světa, tzv. hegemon, není schopen si vyrobit jediný skutečně nový tank a tak podobně?
Na druhé straně, za zlomek emerické ceny toho jsou schopny takové země jako Rusko, Čína, Jižní i Severní Korea, Írán a některé další. ale ani jedna země tzv. Západu!
Aha – já vím, že v tajných laboratořích Západu se chystá obrovská bomba, vlastně rovnou atomovky!

  • přichází nový typ letadel – trans, BLM, bezuhlíkaté stíhačky
  • ekotanky v maskovacích barvách LGBT+ i –
  • ekonáboje, které budou zasahovat jen ty správné nepřátele všech liberálů
  • comment image
Slovan
23. 4. 2024 07:48
Odpovědět  Peter 008

Ono by se člověku chtělo smát, až se za břicho popadat, ale ono je to k pláči kam ten Západ spadnul, hnus.

skeptik
23. 4. 2024 08:20
Odpovědět  Slovan

“Slavný” imperialistický Západ dosáhl svého bohatství na úkor jiných. Nakonec ho ty zločiny dohnaly.
Kdo chce kam, pomozme mu tam
Pýcha předchází pád.

Slovan
23. 4. 2024 09:33
Odpovědět  skeptik

Kdybychom tohle všechno věděli v 89 a co bude následovat, tak mohl rezavý potkan skákat tak v pražských kanálech i s hééérečkami.

Frank
24. 4. 2024 09:39
Odpovědět  Slovan

Celý ten prohnilý západ po staletí fungoval na vraždění a drancování jiných zemí. To ale teď pomalu končí a stále více zemí zvedá hlavy a vyhání tu kolonizační pakáž ze svých území. A to hlavně díky Rusku. A nejinak to je i s těmi obřezanci, kteří okupují cizí území a v současnosti páchají genocidu. Ale věřím, že i na ty svině se ta voda vaří.

Pravdomluvny
23. 4. 2024 17:58
Odpovědět  Peter 008

Proč není schopen ten””””nejdemokratičtější a nejcivilizovanější stát světě s nejmodernější technologií “””””podniknout cestu na Měsíc…… když už tam “””””jednou byli “”””””?!!!!😂😅

katango
24. 4. 2024 10:46
Odpovědět  Pravdomluvny

Páč ztratili ty plány starý padesát let nebo kolik a na nový se nezmůžou.

Administrátor
P.A.Semi
23. 4. 2024 09:56
Odpovědět  ijn

Je zajímavé, jak ty Izraelské náklady na netu postupně bobtnají… Nejdřív $750 mil, pak se Židi vychloubali $1.3 mld aby dostali větší podporu, a nyní bajky komentariátu to už vyšroubovávají na $2 mld, a asi to ještě poroste…

πα½

Pavel z Moravy.
23. 4. 2024 10:13
Odpovědět  ijn

Začíná to?
Putin zrušil dohodu s vlivnou skupinou olgarchů. Zdá se, že směřování k provádění rozsáhlé čistky elit v Rusku začalo. Bude probíhat nejen mezi úředníky, ale i mezi oligarchy. Všichni ti, kteří nebudou chtít dodržovat nový kurz presidenta přijdou o svůj status a funkce. Od všech oligarchů se vyžaduje přímá účast na životě země, všichni musí tak či onak posilovat její obranyschopnost nebo zvyšovat úroveň samostatnosti a nezávislosti na západu.
Myslím, že to má Putin promyšlené dobře, buď budete pracovat na rozkvětu země, nebo půjdete od válu. Kujwa, kéž by se i u nás našel někdo, kdo by nastavil takovou cestu.

Frank
23. 4. 2024 08:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Židé si dosud mysleli, že mohou beztrestně zabíjet a nic se jim za to nestane. Ta doba ale skončila.

Helena
23. 4. 2024 09:04
Odpovědět  Frank

Bohužel, nikdy klid nebude, dokud nebudou zlikvidování ti Židé s velkým Ž, kteří žijí ukryti v hlídaných palácích a dokud nebude zlikvidováno jejich pár nejoddanějších slouhů.
Pak teprve bude klid.

Pijack
23. 4. 2024 09:13
Odpovědět  Helena

Velké písmeno “Z” je zakázáno, ale velké “Ž” nikoliv. Máte recht. Prý se píše už 21. století. Nějak jsem si toho nevšiml…

Administrátor
P.A.Semi
23. 4. 2024 10:12
Odpovědět  Pijack

To velké Z je totiž velké Ž zbavené korunky… Tak je to potřeba…

πα½

Pijack
23. 4. 2024 10:21
Odpovědět  P.A.Semi

To sedí 🙂 🙂 🙂

Pavel z Moravy.
23. 4. 2024 11:01
Odpovědět  Pijack

Tak ono mezi 5- 7 hodinou ranní je v největší funkci u lidského jedince tlusté střevo. Řídí se to takzvanými orgánovými hodinami. Nu, ono vytunění libtardi by možná měli chuť změnit i ten průběh orgánových hodin. V každé denní i noční době má určitý orgán našeho organismu svoji nejvyšší činnost. Tak proč by nechtěli vymazat z abecedy písmeno Z, které tam má svoje nezadatelné postavení. Také se ti zdá, že debilita tohoto západního tvora dosáhla svého vrcholu? Mně tedy určitě. A co s tím? Jedině počkat, až ti debilní zmizí z povrchu planety.

Pavel z Moravy.
23. 4. 2024 10:48
Odpovědět  Helena

Myslím si Heleno, že k moci musí přijít takoví jako Putin v Rusku. Žiješ ve své zemi, ta ti poskytuje zázemí, ( mluvím teď o velkých obchodnících) a ty ji to máš povinnost vracet. Takže přispívat k jejímu rozkvětu a ne pouze parazitovat. Ale k tomu to takto nastavit je zapotřebí spravedlivý a odhodlaný vládce. Obávám se, že tady není nikdo, kdo by se chtěl s hydrou globalizace poprat. Možná tady pár morálních jedinců je, ale je zapotřebí představit je společnosti a ne je zesměšňovat. V této morálně rozložené společnosti je to ale otázka mnoha roků. Až bude polovina planety řízená inteligentními vůdci potom možná i u nás se začne vše měnit.

Pijack
23. 4. 2024 11:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Zakořenil se nám v té naší politické střediskové vesničce jeden blábol a nikdo se proti němu nedokáže vymezit a postavit se proti němu. Co to je? Věta – “Musíme pomáhat”… “Naše Morální povinnost je pomáhat”… Musíme pomáhat Ukrajině, migrantům bla bla bla. … Který dement to řekl jako první? Kteří dementi to šíří? Větší kravinu jsem neslyšel !!! NASRAT – Nemusíme !!! Nemáme žádnou morální povinnost. Nemusíme pomáhat tím, že se zničíme. Nemusíme pomáhat ani Ukrajině ani migrantům. NIKDO nemá právo mě nařizovat, že MUSÍM.

Tyhle věty o povinnosti MUSET pomáhat jsou horší než Goebbelsova propaganda. Vynucují se naše city a falešné povědomí. To je porušování lidských práv. Já mám právo NEMUSET !!!

ModrýKlokan
23. 4. 2024 11:12
Odpovědět  Pijack

Souhlas Pijacku. Tyhle principy ovládání myšlení lidí pomocí “demonstrování ctnosti” a “vzbuzováním pocitů viny” jsou pro mocnou bohatou lůzu nejúčinnější a nejlevnější. Mnohokrát úspěšně ověřeno. Ovšem všeho do času. Bohatá západní liberalistická sebranka se už klepe strachy. Mohutně kvičí a dostávají křeče.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pijack
23. 4. 2024 12:43
Odpovědět  ModrýKlokan

Vytesat do kamene !!!

Slovák
23. 4. 2024 15:08
Ohodnotit příspěvek :
     

V pohľade na dnešný svet, ktorý ” sa zbláznil” a kde niet na Kolektívnom Západe ( KoZa) ani jeden príčetný politik, čo nikdy predtým neexistovalo počas Studenej vojny, je jasné že aj tito vzájomné útoky Izraela a Iránu su len divadlom pre ohlúpenú verejnosť, ktorá nechápe čo sa deje v zákulisí, a kam to všetko speje!
Zo zahratého “Jiddiš Divadla u Forda” je jasné že si ani Izrael a ani Irán nechceli ublížiť v útokoch ktoré nasledovali po demoličnom údere Izraela na Iránsky konzulát, kde zahynulo 11 ludí, z toho 2 generáli IRCG…Hoci Iran spôsobil škody v Izraelskej leteckej základni v Negeve( Nevatim), ešte nenastala doba finálnych vojen az po samotnú nuklearnu WW3…To ešte len príde…A do roku 2032 Ratchildova kolónia Iskrahell v Palestíne zanikne!!! Posledné slovo bude patriť Ruskej Armáde, ktorá zotne USrael, po vymazaní Israela Iránom…Už za pár rokov…

Pavel z Moravy.
23. 4. 2024 16:30
Odpovědět  Slovák

Roky 2033 – 34 už budou rozhodující. Myslím, že potom to vypukne naostro. Do té doby mají zaprodanci za úkol nás ožebračit a vše vrhnout poté na konfrontaci s východem. Buď se zde moci do té doby chopí inteligentní a normální lidé, nebo to takto skončí. Ale vytuněných jedinců v současných generacích přibývá. Apatie a nezájem o osud lidstva je u většiny zřetelný a to je voda na mlýn všem grázlům, kteří si přejí armagedon. Tady se prognózovat nic nedá.

Tupý hulvát
23. 4. 2024 22:33
Odpovědět  Pavel z Moravy.

Určitě ne ,bude to o rok později/kuva nebo dříve?/hvězdy a můj známý jasnovidec hovoří jasně.

Monty
23. 4. 2024 17:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Izrael: Vězni ve věznicích s modřinami a zlomenými žebry – Nejméně 13 nevysvětlitelně zemřeloIzraelská vězeňská služba jakékoli špatné zacházení popřela