nezařazenépolitika

Teherán nabídl Rusku, Číně a Indii novou měnu pro vzájemné vyrovnání

Írán je přesvědčen, že nová měna pro obchod mezi zeměmi ŠOS nejen pomůže obejít západní sankce, ale také oslabí americký dolar. 

Írán navrhuje vytvořit novou měnu pro obchod s Ruskem, Čínou, Indií, Pákistánem a dalšími členy Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS).

Hlavními cíli je schopnost obchodovat beze strachu ze západních sankcí a oslabení hegemonie amerického dolaru ve světě.

Náměstek íránského ministra zahraničí pro ekonomickou diplomacii Mehdi Safari hovořil o dopise zaslaném sekretariátu ŠOS na začátku roku 2022. Eurasijská měna by podle Teheránu měla také pomoci členům ŠOS obejít západní sankce, které jsou podle mezinárodního práva nezákonné.

Íránský návrh není nic nového. Jde o další výzvu globálnímu finančnímu systému, založeném na americkém dolaru, který je světovou rezervní měnou. I přes neustálý pokles podílu se dolar stále používá ve většině obchodních transakcí.

Írán sdílí s Ruskem to, co se naučil v rámci sankcí

Z nejnovějších výzev lze připomenout například návrh Luly da Silvy, který nedávno slíbil v případě vítězství v prezidentských volbách v Brazílii v říjnu letošního roku vytvořit novou měnu pro obchod v Latinské Americe. Dokonce pro ni vymyslel název – „sur“, což ve španělštině znamená „jih“.

ŠOS je politická a ekonomická unie euroasijských ekonomik, ve které žije více než 40 % světové populace a která zajišťuje přibližně jednu třetinu světového HDP. Organizace byla založena v roce 2001 v Šanghaji s cílem bojovat proti terorismu a extremismu a podporovat mír a stabilitu v Asii. Za dvě desetiletí své existence se ŠOS stala vlivnou mezinárodní politickou a ekonomickou organizací. Kromě středoasijských zemí: Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán a Uzbekistán zahrnuje Čínu, Rusko, Indii, Pákistán a Írán (přijatý v září 2021). Afghánistán, Bělorusko a Mongolsko mají v ŠOS status pozorovatele

26. května proběhl pravidelný 17. summit ŠOS ve video formátu. Předsedalo mu Rusko. Účastníci diskutovali o rozšíření a prohloubení spolupráce v oblasti mezinárodní bezpečnosti, ekonomiky, kultury a humanitárních otázek.

Obchodní obrat mezi Ruskem a Čínou vzrostl o čtvrtinu

Spojené státy zavedly jednostranné sankce proti Rusku, Íránu a Číně. Eurasijská měna pomůže těmto zemím obchodovat mezi sebou bez dolaru nebo přístupu k mezinárodnímu finančnímu systému kontrolovanému USA. 

Moskva a Peking obviňují Washington, že pomocí finančních sankcí proměnil dolar ve zbraň a země se snaží dedolarizovat své ekonomiky. Sankce, které uvalil Západ po 24. únoru, kdy Rusko zahájilo vojenskou speciální operaci na Ukrajině, tento proces urychlily. Zástupná válka kolektivního Západu s Ruskem také významně posílila integraci ruské a čínské ekonomiky.

Západní sankce nutí asijské země opustit obchodování v dolarech a přejít na jiné měny, nejčastěji národní. Peking kupuje například ropu z Ruska za jüany. Indie a Rusko také obchodují za národní měny: rupie a rubl.

Pokud jde o Írán, íránská centrální banka nahradila americký dolar jako hlavní cizí měnu již v roce 2020. Peking a Teherán loni podepsaly smlouvu o spolupráci na 25 let. Výsledkem byly čínské investice do íránského hospodářství a infrastruktury v hodnotě 400 miliard dolarů výměnou za íránskou ropu.

Pro Pokec přeložila Janinna.

https://bit.ly/3te1F9y

sdíletj na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ladislav
4. 6. 2022 06:37

Bravo, jen tak dál ať ten zelený papírek slouží jen na vytření!

janle57
4. 6. 2022 10:36

Tak nevím,čím budou hot dogové a jejich evropští slouhové za chvíli Iránu,
Čině a Rusku platit,možná,že to zkusí s hamburgery nebo bruselskými pralinkami

Pavla
4. 6. 2022 12:49

Sur Rus? Zajímavá shoda 🙂