politika

Tchaj-wan: nedovolíme USA vyhodit do povětří továrny na polovodiče

Tchajwanský ministr obrany se v pondělí postavil proti americké myšlence bombardovat tchajwanské továrny na polovodiče v případě čínské invaze.

TAIPEI (Taiwan News) – Tchajwanský ministr národní obrany Chiu Kuo-cheng v pondělí (8. května) řekl, že ozbrojené síly nebudou tolerovat zničení žádného tchajwanského zařízení.

Reagoval na prohlášení amerického kongresmana Setha Moultona, že USA by měly Čínu varovat, že pokud zaútočí na Tchaj-wan, tak Spojené státy „vyhodí do povětří“ Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC).

Myšlenka bombardovat tchajwanské továrny na výrobu čipů, aby se zabránilo, že se dostanou pod čínskou kontrolu, získává ve Washingtonu na popularitě. 

V dokumentu vydaném v roce 2021 US Army War College se uvádí, že USA a Tchaj-wan by měly naplánovat taktiku „spálené země“, která by mohla učinit Tchaj-wan „nejen neatraktivním, pokud by byl někdy dobyt násilím, ale také velmi nákladným na údržbu“.

Dokument říká, že tuto taktiku lze provést – „nejefektivněji vyhrožováním zničením zařízení vlastněných Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, největšího světového výrobce čipů a nejvýznamnějšího čínského dodavatele“.

Robert O’Brien, bývalý poradce prezidenta Trumpa pro národní bezpečnost, nedávno vyzval k  bombardování tchajwanských továren v případě čínského útoku. “Spojené státy a jejich spojenci nikdy nedovolí, aby se tyto továrny dostaly do čínských rukou,” řekl O’Brien Semaforu v březnu.

Na konferenci organizované kalifornským think-tankem Milken Institute v květnu byl americký kongresman Seth Moulton dotázán, jaký odstrašující účinek na Čínu by mohly USA použít, na což odpověděl: „USA by měly dát Číňanům velmi jasně najevo, že pokud napadnete Tchaj-wan, vyhodíme do povětří TSMC.” 

…. samozřejmě, Tchajwancům se tento nápad opravdu nelíbí.

Teď jsou Tchajwanci z takových návrhů nešťastní. V případě války je jejich spojenec zažene do doby kamenné. 

Jasně. Je nebezpečné se Spojenými státy bojovat, ale přátelit se je ještě nebezpečnější.

Příklad Afghánistánu, Sýrie a Libye, země, které nositelé demokratických hodnot nechali v troskách, měl Tchaj-wan hodně naučit, ale zřejmě si z toho ponaučení nevzal.

Američany problémy domorodců nezajímají. To už je tradice.

sdílet na

25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
12. 5. 2023 21:20
Ohodnotit příspěvek :
     

nu což dopadne to tak že ta tchaj pej nakonec požádá říši středu o ochranu před dovozem demokracie z nové světa dávám tomu cca tři roky – bude to považovat za menší zlo

13. 5. 2023 06:26
Odpovědět  Pavel

Mohli by hodit družbu s Plzní. Že by s nimi Plzeňáci pokecali o demokratickém “osvobozovacím bombardování”.

Eva
13. 5. 2023 08:59
Odpovědět  Pavel

Přesně. Neexistuje zrůdnost, které by se amerika a anglie – a malá písmena jsou záměrně- nedopustila, jen aby si udržely moc.
Ale Boží mlýny melou, i když nám se zdá, že moc pomalu .
(Musela jsem opravit, velká písmena to hodilo samo při vložení.)

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sizok
12. 5. 2023 21:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Chytří se učí na cizích chybách, hloupí na svých. Ti vyjímečně hloupí
ani na svých.

treza
12. 5. 2023 21:59
Odpovědět  sizok

Jo, jo, nás taky Američani bombardovali na konci války z čirého přátelství. No, a pak řekli, že se spletli, my to sežrali, a jak je dnes oslavujeme!

sergej
12. 5. 2023 23:23
Odpovědět  treza

Někde to tam říká že u nás nezahynul jediní usák v souvislosti s boji ale 20 000. našich z jejich aktivity, nebo nějak tak, poslechněte si.
https://www.svobodny-vysilac.cz/2023-05-09-pokrivena-zrcadla-tohoto-sveta-s-petrem-vaclavem-265-dil-120-min/

Bety
13. 5. 2023 11:06
Odpovědět  treza

V roce 1979 vznikl mezi USA a Tchaj-wanem TAIWAN RELATIONS ACT, který poskytuje právní základ pro neoficiální vztah mezi Tchaj-wanem a USA a zakotvuje závazek USA pomáhat Tchaj-wanu v zachování jeho obranné schopnosti.
Jak si ovšem Tchaj-wan zachová ty obranné schopnosti když ho USA zbombardují to tedy nevím.
Zato vím, do jaké bažiny jsme vlezli vstupem do NATO.

Pavel z Moravy
13. 5. 2023 08:25
Odpovědět  sizok

Jestli třeba pro náš národ už by nyní platilo to Paretovo pravidlo 95: 5, což je procentuální rozdíl v případě absolutního zhloupnutí, tak tady potom zůstává asi kolem 500 000 normálně uvažujících. No a v tom případě se naše šance na jakoukoliv pozitivní změnu už nemůže uskutečnit. Pokud těch 95 % ani nevnímá, že jim nasazují okovy, dokonce to vítá, není o čem mluvit.

Pavel K
13. 5. 2023 08:56
Odpovědět  Pavel z Moravy

Tak trochen optimizmu né, takhle poránu. Neházej flintu do pšenice. Vyšší mocnosti stojí ve dne v noci nám ku pomoci. Gosudar zvítězí a svět se vrátí do normálu. 😊🙏🙋‍♂️

Pavel K
13. 5. 2023 09:00
Odpovědět  Pavel K

A já budu pořádat zájezdy pro důchodce do Jáchymova pod názvem Pětikolka a ostatní v Akci. To bude lepší jak nějaké ZOO, nebo Safari.

Kamil
12. 5. 2023 21:50
Ohodnotit příspěvek :
     

No, hlavně si myslete, že Trump je nějaký jiný, čistější, nedejbože že je to lidumil. Je to pořád stále stejný Usan. A lidi kolem něho jsou pořád stejní.

Je to: zájmy USA, pak dlouho, dlouho nic a pak už je konec.

Pavel K
13. 5. 2023 08:52
Odpovědět  Kamil

👍 👍 👍 👍 👍
Mám stejný názor, kdybych ho poznal osobně možná bych změnil názor, ale takhle je u mě nadutej, namistrovanej lepšočlovek, kterému prší do nosu. A to nemám rád.

Autor
12. 5. 2023 21:59
Ohodnotit příspěvek :
     

A koho z Američanů bude zajímat nějaký zájem nějakého Thajwanu, jakési nové Ukrajiny? Copak tady v “naší ciilizaci” to někoho doopravdy zajímá? Prakticky nikoho! A jejich “Zelí” si najdou … pokud už ho nemají připraveného.
Osobně si myslím, že to Američaé klidně udělají a z Thajwanu se ozvou jen takové řeči, jako z Německa jak teď za Scholze okolo plynovodů, tak za Merkelové, která hrála divadlo, ale vždycky poslouchala USA jako mopslík, pravda dost ošklivý mopslík.

Standa
13. 5. 2023 09:49
Odpovědět  Peter 008

,, Nová ukrajina”?Vždyt budeme budovat nové Luhansko! Až je nacisté osvobodí od ruského obyvatelstva! Už jsme si na to půjčili od MMF! Kde jsou ty prachy je ve hvězdách!

Bety
13. 5. 2023 10:18
Odpovědět  Peter 008

Jestli tam USA uplatní taktiku “spálené země” tak nezbude nikdo, kdo by si stěžoval, ne ?

Standa
13. 5. 2023 10:48
Odpovědět  Bety

Bet…, kdyby- ta továrny vyletěly do vzduchu, tak by to Čínany asi moc nemrzelo!

Bety
13. 5. 2023 16:33
Odpovědět  Standa

No já být tajwanským odborníkem na čipy, tak teď přemýšlím, jak se co nejdřív vystěhovat do Číny a zužitkovat své vědomosti.

aamater
13. 5. 2023 07:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Darebácky štát USA je poriadne v riti!!! Takéto prehlásenia to iba potvrdzujú!!!

Markýza
13. 5. 2023 08:53
Ohodnotit příspěvek :
     

To je naprosto fascinující……Amíci mě zkrátka nepřestávají šokovat. “Jestli se nebudete chovat, jak vám nařídíme, tak vám vyhodíme fabriky”. Jediné ovšem, co se jim tímto povede bude nejspíš to, že vzdorovitý Tchajvan hupsne do náručí Číně dobrovolně.

13. 5. 2023 15:19
Odpovědět  Markýza

Jestli von Si nemá v Pentagramu nějakýho agenta.

josef
13. 5. 2023 09:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Jestli nebylo mnoho důvodů ke sblížení dvou Čín, tak tohle by mohl být katalyzátor ke sjednocení. Problém je také v tom, že by to také mohla být rozbuška v dalším konfliktu. Kdo by tam za USA bojoval? Tam už to rozesr… všechno a moc jim nevěří. Jedině snad Japonsko.

Frank1
13. 5. 2023 10:13
Ohodnotit příspěvek :
     

USA se zabyvaji jen tim, jak druhe znicit, zabit, rozbombardovat, na sebe vzajemne postvat, aby se zabijeli. Tohle Cina vsechno vi a nenecha znicit ostrov. USA je neustale provokovaly ve snaze zatahnout Cinu do valky o ostrov. Navstevy Pelosi i trpaslika Tajwance byly vylozene zamerne provokace. Cina nereagovala podle ocekavani USA. Tak ted to zkousi jinak!
Cina ale zadnou invazi nepripravuje, protoze ji ostrov brzy spadne do klina jako zrala hruska.
Neni ovsem vyloucene, ze USA pripravi opet false flag jako zaminku na zniceni ostrova!

Frank1
13. 5. 2023 10:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Zeme zla USA opet ukazaly svou tvar bez masky! Vsem!

Frank1
13. 5. 2023 10:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Tajvanci si doufam konecne uvedomili, koho maji za spojence, ktery je ma chranit, ale ve skutecnosti je chce znicit kvuli technologiim, ktere maji. Aby se jich nezmocnili Cinane. To je ovsem vymluva. Tajvanci uz sice ovladaji technologie 2 nm a Cinani pouze 5 nm, ale to je jenom otazky casu, kdy je dohoni. Mimoto zacaly kontakty Tajwanu a Ciny, kterych se USaci nejvic boji, proto chteji ostrov znicit.

Standa
13. 5. 2023 10:56
Odpovědět  Frank1

Myslím, že Čína má technologie stejné! Ona už má ,, Nebeský palác”,( nefrit), astronauty, na měsíci Lunochod.
Ostatně RF má to samé.Ostrov nezničíš, !!!!