„Tanec čínského draka s ruským medvědem“

„Tance medvěda a draka“: Pro USA předpovídají problémy kvůli sblížení mezi Ruskem a Čínou.

V případě války budou muset Spojené státy kvůli rostoucí síle a posílení spolupráce mezi Ruskem a Čínou bojovat na dvou frontách. Tento názor sdílí Brian Carlson, specialista z Centra pro studium bezpečnostních otázek na Vyšší technické škole ve Švýcarsku, uvádí RIA Novosti.

Poznamenává, že je nepravděpodobné, že by Moskva a Peking plánovaly společné vojenské operace v euroatlantickém regionu, ale rostoucí partnerství mezi těmito dvěma zeměmi komplikuje globální strategii USA.

Autor poukazuje na sblížení obou zemí v diplomatických otázkách i v oblasti bezpečnosti. Svůj postoj dokládá skutečností, že tyto státy často zaujímají stejné pozice během jednání v Radě bezpečnosti OSN.

Pokud jde o vojenskou sféru, odborník zde upozorňuje na prodej vysoce přesných ruských zbraní čínské straně a na působivý počet společných námořních cvičení.

“Vzhledem k zranitelnosti částí Dálného východu Rusko si těžko může dovolit rozchod s Čínou. Zároveň Peking usiluje o přátelské vztahy s Moskvou, i kdyby jen kvůli napětí v sousedních státech,” dodal.

Podle Carlsona rostoucí tempo vyzbrojování Ruska a Číny vyvíjí tlak na Spojené státy v euroatlantických a indicko-tichomořských regionech, což narušuje plnění povinností USA vůči spojencům v regionu.

Specialista dospěl k závěru, že válka proti jedné z těchto dvou zemí, například proti Rusku kvůli Pobaltí nebo konfrontace s Čínou kvůli Tchaj-wanu, způsobí Washingtonu obrovské potíže.

Autor zároveň připomíná, že podle “Strategie národní bezpečnosti” z roku 2018 musí být Spojené státy připraveny kdykoli čelit i velmoci, přičemž se zde nepředpokládá současné vítězství nad dvěma velkými zeměmi.

„Washington si musí zachovat schopnost porazit jednu velmoc a do té doby úspěšně zadržovat druhou od vojenské intervence,“ píše s odkazem na ustanovení Strategie.

Expert dospěl k závěru, že „tanec čínského draka s ruským medvědem“ neumožní Spojeným státům zajistit bezpečnost v několika regionech současně, což povede k obecnému oslabení západních zemí.

https://bit.ly/3fazNg6

sdíletj na

4.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
noplace
24. 5. 2021 07:07

Jako vzdy na jednicku! No jak se rika k smichu to neni, ale k zasmani ano

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
ZRX1200
24. 5. 2021 10:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Panu Brianovi studium ve Švýcarsku moc nedalo, i nadále má velmi zúžené zorné pole. Globální strategie, zajištění bezpečnosti, válka studená, teplá, vše silovými prostředky. Jiné řešení mu vůbec nepřijde na mysl. A v žádném případě si není vědom toho, že ve světě je nebezpečno zejména kvůli rozpínavé agresivní politice USA a jim podobným.

Dan
24. 5. 2021 12:29
Ohodnotit příspěvek :
     

A kdo je k té spolupráci donutil? Nejagresivnější země na světě.