politika

“Tajnou zbraní“ Ruska a Číny je degradace liberálních hodnot Západu

Jelena Panina

„Tajnou zbraní“ Ruska a Číny, která má srazit Pax Americana na kolena, je degradace liberálních hodnot Západu a jeho neúspěšných doktrín, je si jistý americký expert na zahraniční politiku Walter Russell Mead.

“Lze samozřejmě doufat, že se Putin a Si mýlí. Ale jejich sázka na západní dekadenci se více než deset let vyplácí,” píše profesor v nejnovějším sloupku “Probuzení je Putinova zbraň” ve WSJ.

Identifikuje tři zranitelná místa Západu, která dávají Moskvě a Pekingu naději:

– trend k protekcionismu v Evropě a Spojených státech – nejen v ekonomice, ale také v politice. V očích zbytku světa je to stále tatáž nespravedlivá západní hegemonie, která má kořeny v imperialismu a kolonialismu Starého světa.

“Proč jsou proboha Británie a Francie stálými členy Rady bezpečnosti OSN a Kanada a Itálie v privilegované G7?” ;

– nové liberální hodnoty „probuzení“ (wokeness). Všechna ta práva LGBT, „potrat na požádání“ a svoboda slova, chápaná jako přístup k internetové pornografii, pouze urážejí miliardy lidí na celém světě. Ještě horší je, že samotný Západ není připraven za ně bojovat – to potvrzuje Bidenova návštěva Saúdské Arábie;

— post-židovsko-křesťanská agenda s nekonečnými kulturními válkami, které stále více rozdělují samotný Západ.

Pokud Biden s podporou Evropského parlamentu udělá z potratů na požádání klíčový prvek hodnotové agendy světového řádu, ještě více oslabí americkou podporu Ukrajině, než aby sjednotil svět proti Putinovi, poznamenává Mead.

Přidejme ještě jednu zranitelnost Západu: 

dogmatismus a zaujatost jeho expertní komunity. Dokazuje to příklad samotného Waltera Russella Meada.

Tento slavný odborník (Yale, Rockefeller Council on Foreign Relations, Hudson Institute, The American Interest and Foreign Affairs magazines, atd.) se ve svém sloupku nevyhýbá neadekvátním a klamavým argumentům: od nesmyslného porovnávání velikosti HDP některých zemí až po prohlášení o „Putinově útoku na Gruzii“ v roce 2008.

A jakou vypovídající hodnotu mají jeho úvahy o „obráncích Kyjeva“, kteří „své menší počty(?) a nedostatek dělostřelectva kompenzují lepšími veliteli(??), lépe promyšlenou taktikou(??), vyšší morálkou(???) a stále lepšími zbraněmi“?

S takovou kvalitou odbornosti jsou záležitosti Západu ještě horší, než se panu Meadovi zdá.

WSJ

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

sdíletj na

28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Frank
14. 7. 2022 01:00

A jaké hodnoty má ten slavný západ? A jsou to opravdu hodnoty?

José
14. 7. 2022 06:41
Odpovědět  Frank

Vy to nevíte? Jsou to přece práva LGBTbflmpsvz a kreatur všeho druhu, právo na potrat a euthanasii, gender…
Už chápete?

Milan ze Zahrady Čech
14. 7. 2022 03:11

Akorát těch běžných Američanů je mi líto.

Ladislav
14. 7. 2022 06:33

Mě ne, jeden jak druhý!

Pavel K
14. 7. 2022 08:28
Odpovědět  Ladislav

Já tam nebyl tak nemohu posoudit, mám spousty známých nó a spíše ne kladně nemluvili. Najeďte si ten YouTube, zadejte si život na předměstích měst v US no a můžu vám říci masakr, jak tam lidi dopasli. Chánov je Oáza.

Milan ze Zahrady Čech
14. 7. 2022 14:47
Odpovědět  Pavel K

Myslel jsem venkovská města a venkov obecně, ne velkoměsta s předměstími a slamy a tím vším velkoměstským svinstvem. Sory jako, ale já paušalizaci neberu. To jako bychom si u nás udělali obrázek o celé Bohemii dle našich vlád, Prahy, Brna, Plzně a také Teplic, ze kterých může být díky Kuberovi jednou chalífát. I v Americe žijí normální lidi práce jako jsme my. A není pravda že se do Ameriky stahovala pouze pakáž. Také tam prchali utiskovaní za nadějí. Jenže každý vidí jen velkoměsta a slamy se vším tím rozvratem a bordelem, protože média, protože koho zajímá venkov a normální lidi práce se svými malými radostmi a starostmi, a hned to má za celou Ameriku. Pohled žáby z tůně.

Pavel K
14. 7. 2022 15:39

Já netvrdím že jsou tam všichni kreténi, ale asi bychom museli míti oba dva více poznatků abychom to mohli společně podoudit. Ano utíkali tam také lidi za lepším žitím atd. Když byla mamina ještě naživu, tak říkala, že tam měla snad tetu. To bylo vše po válce.

Milan ze Zahrady Čech
14. 7. 2022 16:05
Odpovědět  Pavel K

Sory, tu poslední větu jsem si mohl odpustit. Nic ve zlém. Občas takhle blbě ujedu.

Pavel K
14. 7. 2022 19:15

Jsem chlap a něco vydržím, nic se neděje, fakt. Jsem zvyklí od jinud. 🤣🤣

Jura
14. 7. 2022 17:21

Ta žába možná vidí víc než ty , na to že jsi tu jako doma začínáš rozdávat rozumy jako Fiala.

Milan ze Zahrady Čech
14. 7. 2022 19:45
Odpovědět  Jura

Tož taky utrus něco toho rozumu ze své tůně žabáku, bych se dozvěděl co v ní nového. A klíďo píďo rozdávej plnými hrstmi, když už máš takovou skvělou srovnávací argumentaci s Fialou. Takovou argumentací mi to nandáš nejvíc.

milan h
15. 7. 2022 21:56

ale Brno neni Bohemia ale Moraviae

Pijack
14. 7. 2022 08:42

Běžní opravdoví Američané jsou už jen na venkově a v silné menšině. Velkoměsta zachvátili negři, hispánci, jiné rasy, teplouši, lesby, fetky, výrobci propagandy máslové “kultury”…

milan h
15. 7. 2022 21:58
Odpovědět  Pijack

opravdovi Americane su v rezervacich

Frank
14. 7. 2022 09:08

Tak mně jich líto není. Myslíte, že běžný Američan ví, kde se nachází Evropa? O Česku či Ukrajině drtivá většina nemá o tom ani potuchy. Dokud USA nepadnou na držku, nebude ve světě klid, protože USA jsou největšími teroristy a zločinci na této planetě a čím dál, tím více lidí to už pochopilo..

Milan ze Zahrady Čech
14. 7. 2022 15:16
Odpovědět  Frank

A že to neví z něj dělá militantní duhovou svi-ni? Kolik běžných Čechů má ponětí o misiích Moravských bratří v Americe, nebo o tom, kdo byl Augustin Heřman alias Augustine Herrman Bohemian, či o tom, že mlýny s takzvaným českým složením ovládly celý kulturní zemědělský svět, včetně Ameriky, na osm století a u nás je zlikvidovala až “vláda lidu”? A vůbec, za tím nevěděním nemusíte chodit za louži. Ponětí o Čechách končí na západních hranicích našich západních sousedů když už jsme u toho. Už mě to neba.

Markýza
14. 7. 2022 09:38

Běžných kohokoliv.

Evžen
14. 7. 2022 16:40

Nás nikdy nikdo (lůzu)nelitoval a nelituje, ti šmejdi se na nás dívají s opovržením,mají nás jen na práci a popřípadě na války!

Milan ze Zahrady Čech
14. 7. 2022 19:51
Odpovědět  Evžen

Však taky není třeba nás litovat. Bohatě to zastaneme sami, když si místo respektu vynucujeme soucit a lítost – a tím opovržení.

Pijack
14. 7. 2022 08:38

Trochu bych si dovolil poopravit autora, že je to zbraň Ruska a Číny. Není. Rusko a Čína tuto zbraň nevyvinulo, nevyrobilo a nepoužívá. Tato “zbraň” je nástroj ve vlastnictví západu, kterou sám s chutí a dobrovolně začalo aplikovat v praxi. Rusko a Čína mohou v klidu a tiše sledovat, jak se potápíme sami. Sami dobrovolně blbneme, vymýšlíme kraviny, chudneme, mrzneme, začneme mít hlad a nedostatek a ustupovat fanatikům v desítkách intelektuálních nesmyslů… 🙂

Pavel
14. 7. 2022 08:53
Odpovědět  Pijack

Hlavně ustupujeme těm fanatikům, kteří si z té sra- čkárny udělali živnost. Hlavní ale je to, že západ je totálně zdegenerovaný a duševně vyprázdněný. A s tím my již nehneme, současné generace děcek vychované v tomto prostředí jsou již ztracený materiál. Moc málo z nich bude ve svém životě uznávat skutečné lidské hodnoty, oni už to nemají v sobě. Poděkujme Havlům a všem těm, co tady ten marasmus nastartovali. Howg.

Pavel K
14. 7. 2022 10:33
Odpovědět  Pavel

Nojo Pavle, ale oni to hází na nás, že jsme je špatně vychovali. Ne jednou jsem to na diskuzích zaznamenal. Nejvíc to tam vykřikují ti pravicově smýšlející, co podporují ODS a podobné spolky.

me2d44
14. 7. 2022 12:38
Odpovědět  Pavel

Hezký den. Řekl jste to jinak, než už jsem to tu psal – ale správně. Já říkám: “Národ, který nechá výchovu svého potomstva – a jeho vzdělání – na nepříteli, sám se odsoudil k záhubě!” – a v dnešní době to platí dvojnásob. Proto se naše děti, vnuci, učí podle osnov Bruselu a USA, je to systematická výchova otroků. A pokud se tomu národ nevzepře, tak přestaneme existovat. O našich dějinách se děti neučí, zato jim je huštěno do hlavy, že existuje 66 pohlaví. Potěš koště!

Vladimír
14. 7. 2022 13:12

Evropská hodnota Jakuba Jandy, co ji má mezi nohama, už taky degraduje? Už nebude další video?

Markýza
14. 7. 2022 13:57
Odpovědět  Vladimír

Třeba se hodnotou naučí hrát na piáno, ne? Vzor má, přímo světový.

Milan ze Zahrady Čech
14. 7. 2022 15:51
Odpovědět  Markýza

Jako opičí nešťovičník s ptákem ohnivákem – čehož se může co ovakcínovaný buk lehce dožít – bude trhat kasy. Vstupné pětku, pak obsadí východy ochranka, a kdo se bude chtít jít vyblít ven, že se mu z toho ohnívajícího ptáka udělá šoufl, zacvaká pětikilo.

Gales
15. 7. 2022 09:20

„Tajnou zbraní“ Ruska a Číny, která má srazit Pax Americana na kolena, je degradace liberálních hodnot Západu a jeho neúspěšných doktrín…… A veřejnou zbraní jsou zaprodaní politici.

Milan ze Zahrady Čech
15. 7. 2022 15:28
Odpovědět  Gales

JO !!!