politika

Tady nemají co dělat: Bělorusko vrací úder americké diplomacii

Bělorusko reagovalo na nové sankce USA.

Minsk reagoval na sankce, které na něj 9. srpna uvalil Washington.

Běloruské úřady odvolaly souhlas se jmenováním amerického velvyslance v Bělorusku a navrhly omezit americkou diplomatickou misi v Bělorusku.

Informovalo o tom dnes tamní ministerstvo zahraničí.

Uvádí se, že Spojené státy ztratily důvěru Běloruska, a z tohoto důvodu Minsk nevidí důvod pro přítomnost amerických diplomatů v zemi. Běloruský diplomat zdůraznil, že Spojené státy anulovaly všechny úspěchy v „přivedení“ vztahů mezi oběma zeměmi na přijatelnou úroveň.

“Drzé a otevřeně nepřátelské akce americké strany, stejně jako jednání jejích jednotlivých zástupců, které nespadají pod pojem diplomacie a profesionalita, zničily práci předchůdců a donutily nás odvolat dříve vydaný souhlas Běloruské republiky ke jmenování J. Fischerové velvyslancem USA v naší zemi.  Vídeňská úmluva o diplomatických stycích takové situace objasňuje, proto by zde nemělo dojít k nedorozumění. Ale v případě potřeby vysvětlíme. Avšak na pozadí akcí Washingtonu omezit spolupráci ve všech sférách a ekonomické škrcení naší země, zcela objektivně nevidíme smysl v přítomnosti tak významného personálu americké diplomatické mise v Bělorusku.  Není jasné, čím by se na takovém pozadí událostí zabývali. V tomto ohledu bylo americké straně předloženo, aby do 1. září snížila počet svých diplomatů v Minsku na 5 osob,“ řekl Glaz.

“S ohledem na ztrátu důvěry k současné americké administrativě ze strany Běloruska je koordinace všech nových projektů, grantů a programů pod záštitou americké vlády z naší strany pozastavena, dokud se tato důvěra nevrátí,” dodal.

Zdůraznil také, že to nejsou všechna opatření.

“V diplomacii existuje určitá etika a nebudeme je tudíž všechny veřejně publikovat,” zdůraznil diplomat.

Poznamenal také, že reakce Minsku na nepřátelské a dokonce agresivní činy americké strany byla dnes oficiálně přednesena na ministerstvu zahraničí během setkání s Charge d’Affaires Ruben Harutyunyan.

Stojí za pozornost, že diplomatka Julie Fisherová, která se měla stát americkou velvyslankyní v Bělorusku, nemohla přijet do Minsku, protože nedostala vízum. Diplomatickou činnost musela vykonávat na území Litvy.

Připomeneme, že 9. srpna na výročí prezidentských voleb v Bělorusku, oznámil Londýn, Washington a Ottawa zavedení nových sankcí proti Minsku. Později se k nim připojil i Brusel.

Ministerstvo zahraničí Běloruska obvinilo Západ ze snahy svrhnout legitimní vládu v zemi a slíbilo, že přijme „adekvátní odvetná opatření“.

https://bit.ly/3CGm6z5

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Dany
12. 8. 2021 09:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Ať jdou se všema sankcema do pwdele.

Michal47
12. 8. 2021 13:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Baťka společně s Voloďou už si s kolektivním západem poradí, žádný strach! Pindostán moc dobře ví, že to s ním jde rapidně s kopce, obzvláště s tím dementem v čele, takže, “to chce klid
a nohy v teple” jak říkal J. Švejk. Na pindostán platí ono rčení; “když kobyla dodělává, nejvíce tluče kolem sebe kopyty”! Teď jde jen o to udržet jí na uzdě, než pojde!!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$