politika

Szczepan Twardoch byl na Ukrajině. „Nenávidí Zelenského“

Szczepan Twardoch popisuje své zážitky z pobytu na válkou zmítané Ukrajině. Respektovaný spisovatel mimo jiné hovoří: o fotkách vojáků zabíjejících své důstojníky a „sentimentu založeném na paradoxu“.

Hostem podcastu „Two Left Hands“, který moderovali Marcin Giełzak a Jakub Dymek, byl populární polský spisovatel Szczepan Twardoch, jehož knihy nedávno zaznamenaly prodejní rekord 1 milion výtisků. 

Szczepan Twardoch byl na Ukrajině. “Zabili své důstojníky”.

Během rozhovoru padlo i téma probíhajícího konfliktu na Ukrajině.

Nechtěl bych, abychom se bavili jen o Ukrajině, ale vyčítal bych si, kdybych se na Ukrajinu nezeptal, protože je to téma, které postupně ustupuje do pozadí, lidé o něm mluví stále méně. Jste člověk, který má právo říci: Viděl jsem to na vlastní oči – zdůraznil spolumoderátor Marcin Giełzak.

Záleží na tom, jestli posloucháme generála Zalužného nebo prezidenta Ukrajiny [Volodymyra Zelenského]. Generál Zalużnyj se v armádě těší velké úctě, mám dojem, že je to jediná postava z panteonu ukrajinské politiky, která se těší úctě armády, protože o zbývajících politicích, opravdu všech, jsem kromě nadávek neslyšel žádná jiná slova, slyšel jsem od vojáků slova, která jsou obecně považována za vulgární – popsal Twardoch.

Aby bylo jasno, také o prezidentovi? – zeptal se Giełzak. 

O prezidentovi určitě také. Nenávidí ho, řekl Twardoch. 

To jsou silná slova, řekl Dymek.

“Ukrajinští vojáci, a s mnoha jsem stále v kontaktu, mají jakési paradoxní myšlení. Na jedné straně všichni vojáci, se kterými mluvím, tvrdí, že pro ně je jediným přijatelným koncem tohoto konfliktu úplné vítězství a návrat k hranicím před rokem 2014. Ale na druhou stranu, když se jich zeptám, jak si myslí, že toho mohou dosáhnout, Ukrajinci odpovídají, že netuší.

V řadách ukrajinské armády vládne vojácký fatalismus. Je tam spousta vojáků, kteří nechtějí bojovat, protože v armádě je teď hodně mobilizovaných lidí. Proto je možná moje představa poněkud zkreslená.

Důstojníci, které znám, mi ukázali fotografie, na kterých vojáci zabíjejí své důstojníky, protože jim nařídili zaútočit”, řekl spisovatel. 

Zároveň zdůraznil, že „není připraven formulovat analytické teze strategické povahy“.

https://1url.cz/hu3LN

Celý rozhovor se Szczepanem Twardochem je k dispozici zde:

https://kultura.onet.pl/ksiazki/szczepan-twardoch-byl-w-ukrainie-oni-nienawidza-zelenskiego/13bvdxc?utm_source=inosmi.ru_viasg_kultura&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=undefined&utm_v=2

sdíletj na

45 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Boomer
3. 11. 2023 07:11

..tož já vám to ještě jednou zopakuji.. Ukrajina je v situaci srovnatelné se situací Finska v létě roku 1944. A možným řešením z její strany je postup, který tehdy pro Finsko zvolil Mannerheim.
Takže ukaž, Zalužnyj, ukaž co je v tobě, jestli jsi voják sloužící vlasti, nebo..

Boomer
3. 11. 2023 08:48
Odpovědět  Boomer

.. zdá se, že zlevnili banány, opičky budou mít otlačené palečky. Tak papat a klikat, primáti nižších čeledí… ;o))))))))

Tupý hulvát
3. 11. 2023 10:06
Odpovědět  Boomer

Chápu,to o finském příměří jsem si našel.Myslíte si,že budou Rusové souhlasit s PŘÍMĚŘÍM?Myslím,že ne a nedivil bych se.

Boomer
3. 11. 2023 11:22
Odpovědět  Tupý hulvát

.. nelze tuto možnost zcela vyloučit, ale v takovém případě by podmínky byly ještě tvrdší než v případě Finska. Ale přežili kdysi Finové, stejně by přežili taky Ukrajinci, hrobů už by mohli mít až nad hlavu, aspoň tedy doufám. Nemám rád zbytečné kříže…

Gales
3. 11. 2023 10:56
Odpovědět  Boomer

Ty zelené banány co prodávají v obchodeh ani opice nežerou. I ,,politik” Feri je odmítá.

Evžen
3. 11. 2023 10:06
Odpovědět  Boomer

Ten pán Mannerheim byl mimochodem příznivec fašismu! Zimní válka nemusela být kdyby Finové přistoupili na výměnu území…!

Boomer
3. 11. 2023 11:23
Odpovědět  Evžen

..inu, kdyby měla babička kule, byla by dědečkem.
Mannerheima jsem uvedl jako příklad schopnosti oboustranně přijatelného řešení situace, která do té doby vypadala neřešitelně.

Vladimír
3. 11. 2023 10:38
Odpovědět  Boomer

Ukrajina měla velkou příležitost na mír v Istanbulu, bohužel dala na západní poradce a na řeči, že Rusové rozumí jedině síle. A oni jí opravdu rozumí, jak je vidět z vývoje událostí… :-)))) Dohodnout teď mír za stejných podmínek by bylo plivnutím na hroby těch Rusů, kteří v téhle válce přišli o život. Taková nabídka se už nevrátí…

Boomer
3. 11. 2023 11:25
Odpovědět  Vladimír

.. při změně vedení je návrat k jednání možný. Dönitz se o cosi takového pokoušel na konci II.světové.

Vladimír
3. 11. 2023 12:23
Odpovědět  Boomer

Problém je v tom, že vedení je možné měnit častěji než ponožky. Chruščov si myslel, že Ukrajina bude přítel navěky, když jí předával Krym… Poučení: Při vyjednávání kašlat na momentální přátelské vztahy.

Boomer
3. 11. 2023 13:42
Odpovědět  Vladimír

.. a co má se současnou situací na Ukrajině společného nebohý Nikita Sergejevič? Navíc by vyjednávání vycházelo z pozic na jedné straně téměř vítěze a na druhé téměř poraženého. To byl i Mannerheimův případ a do současnosti se na rusko-finských vztazích nic zásadního nezměnilo. Obě strany drží status quo už 79 let.. nebo se pletu? Skutečný státník se mimo jiné pozná i podle toho, že ve vhodné chvíli dokáže téměř poraženému protivníkovi umožnit ústup po zlatém mostě, ale koule mu nepustí…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
3. 11. 2023 15:17
Odpovědět  Boomer

Jenže to by museli Ukrajinci pochopit a uznat, že poražení jsou.
Na což potřebují pořádné zklamání Západem, řekla bych – takže možná se dožijeme.

Boomer
3. 11. 2023 17:59
Odpovědět  Markýza

..troufám si tvrdit, že velká část z nich už tomu začíná kapírovat, ale stejně jako třeba u nás to rozhodnutí na nich nějak moc nezáleží. Holt jen doufat, čekat a moc nevystrkovat palici z okopu…

Markýza
3. 11. 2023 18:19
Odpovědět  Boomer

Případně zastřelit idiota kaprála a rychle vyťukat kód Volga 😎
Njn….kdo měl děngy, už je západně od Ukrajiny, kdo neměl, nesmí vystrkovat tu palici.
Já ovšem myslela velení země – to by mohlo, byvši zrazeno Západem hořce zaplakat a just se domluvit s Putinem, ať si Západ trhne……..i když Zelina už myslí nejspíš jenom nosem.

Boomer
3. 11. 2023 19:23
Odpovědět  Markýza

.. no, vedení tu zradu Západem přežije v rezidencích na Západě. U nás v 68 taky mnozí hrdinové Pražského jara jednoho dne zmizeli za sluncem, které zapadá na Západě.

Markýza
3. 11. 2023 19:42
Odpovědět  Boomer

Já vám nevím. Tohle je jiné – tady je ta zrada Západu vyloženě hmatatelná, přítomná, bolavá…….ne že by zavrhli své rezidentůry, ale mám ten pocit, že je to fakt, ale fakt se.re, Zelinu zvláště.

Boomer
3. 11. 2023 20:55
Odpovědět  Markýza

.. podle toho, jak se chovají si já zase myslím, že je se*e jediné, a to že vše skončí dřív, než budou mít dost nahrabáno.

katango
3. 11. 2023 13:53
Odpovědět  Vladimír

Rusové, a možná sám Putin, loni řekli, že pokud pokus o smíření nevyjde, budou mít příště větší požadavky, a příště ještě větší…

Boomer
3. 11. 2023 14:19
Odpovědět  katango

.. to je v politice aplikovaná ekonomická poučka, že nejvhodnější okamžik pro nákup toho či onoho už byl. A stejná nabídka už se nebude opakovat…

Markýza
3. 11. 2023 15:18
Odpovědět  Boomer

Nojo, jenže ten mizera co řekne, to taky dělá.

Boomer
3. 11. 2023 17:55
Odpovědět  Markýza

.. inu, oni už jsou ti Rusáci takoví, kdysi řekli.. není kam ustoupit, za námi je Moskva. A jak řekli, tak udělali a za čtyři roky zvonili Schicklgruberům u dveří…

Markýza
3. 11. 2023 18:20
Odpovědět  Boomer

Oni moc neumějí intrikovat. A když náhodou jo, hnedle se zvesela etablujou na Západě a teď pláčou, že to byl blbej nápad tam investovat 😀

Boomer
3. 11. 2023 19:24
Odpovědět  Markýza

.. ovšem nemůžou tvrdit, že je Gosudar nevaroval.

Markýza
3. 11. 2023 19:42
Odpovědět  Boomer

To nemůžou – tím hůř pro něj 😀

Boomer
3. 11. 2023 20:56
Odpovědět  Markýza

.. jo, za pravdu na kříž! A poflusat, důkladně…

katango
4. 11. 2023 01:16
Odpovědět  Boomer

Mně se to líbilo.

José
3. 11. 2023 07:21

Pokud za řadovými vojáky stojí náckové z Azova, Krakem, Aidaru a dalších podobných praporů a střílí vojáky za to, že neútočí, nebo dokonce chtějí ustoupit; nebo že se četa chtěla vzdát a oni na ně zamířili dělostřeleckou palbu, pak se nelze divit, že vojáci při nejbližší příležitosti popraví důstojníky. Ani příslušníci výše uvedených praporů nejsou nesmrtelní a vojáci to vědí.
Zalužnyj v poslední době zařadil zpátečku, tak uvidíme jak dlouho vydrží, neboť kyjevská junta kolem sebe začíná pořádně kopat.

Frank1
3. 11. 2023 09:26
Odpovědět  José

Nedelejte si o Zaluznym zadne iluze.
Nejvetsi zradci a kati Ukrajincu jsou Zelenskij, Zaluznyj, Budanov a Kuleba.
Ten nejvetsi ksindl se dostal k moci a posloucha na slovo poskoky Sionistu v USA.

Evžen
3. 11. 2023 10:10
Odpovědět  Frank1

Ten skřot Zelensky slíbil před prezidentskými volby že to s Ruskem urovná ale mírotvůrce USA mu to zatrhli!

Vladimír
3. 11. 2023 10:44
Odpovědět  Evžen

S největší pravděpodobností byly ty kecy o urovnání s Ruskem jen předvolební sliby a nebyly nikdy Alzákem myšleny vážně, stejně jako Minské dohody (u kterých to otevřeně přiznal).

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Vladimír
3. 11. 2023 10:17

Banderovci by si v prvé řadě měli uvědomit, že země je toho, kdo na ní žije. Jestliže se obyvatelé Donbasu chtěli připojit k Rusku, neměl nikdo od Kyjeva právo jim v tom bránit. Stejně jako bych já nebránil Ostravákům, aby se připojili k Polsku. Docela bych je chápal, a pokud bych dostal zbraň, zastřelil bych nejdříve velitele, který by mne nutil proti nim bojovat.

Spam Janka
3. 11. 2023 10:41
Odpovědět  Vladimír

tak teoreticky je to pekne, ale, ak by povedzme Prahu zabralo viac turkov, tiez by ste suhlasil, ze sa to stane enklava Turecka?

Pavel z Moravy
3. 11. 2023 11:15
Odpovědět  Spam Janka

Asi jste nepochopila smysl. Ti lidé na Donbase, v Luhansku a jinde tam nepřišli jen tak z ničeho nic, ti tam žili. Máte to trochu popletené.

Vladimír
3. 11. 2023 12:29
Odpovědět  Spam Janka

Já psal o Ostravácích, kteří se na Ostravsku narodili. Ti mají dle mého názoru právo se připojit kam chtějí. Tak jako jsem souhlasil s odpojením Slovenska. Ale popravdě, Prahu bych nechal i Turkům… :-)))

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Spam vlasta
3. 11. 2023 13:26
Odpovědět  Vladimír

Praha má tu smůlu že do ní přivandrovali Brňáci a Ostraváci !

katango
3. 11. 2023 13:54
Odpovědět  Spam vlasta

Přesně!

Markýza
3. 11. 2023 15:19
Odpovědět  katango

Takže se bude připojovat k Polsku a ne k Turecku 😎

Boomer
3. 11. 2023 18:01
Odpovědět  Markýza

.. já to vidím na druhou variantu, za posledních dvacet let se jejich primátoři předváděli jeden přes druhého, aby dokázali že umí parádně vést turecké hospodářství.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
3. 11. 2023 18:22
Odpovědět  Boomer

To je nenápadný úmysl vesmíru, víte? Nebo minimálně taková pěkná trajektorie evoluce lidstva: vyprdněte se kurwa už na vlády, v regionalitě je budoucnost!

Boomer
3. 11. 2023 19:26
Odpovědět  Markýza

.. i já věřím v perspektivu regionů, zatím si možnosti ověřuji v tom našem. A fakt to jde..

jiří
3. 11. 2023 17:10

Mt. Z mejlu.
Upozornění: Závěrečné dějství?
ilDonaldo Trumpo zveřejnil „Je čas“.
Vincent Kennedy opouští Twitter 22. listopadu.
Americká námořní pěchota ruší svůj výroční ples, který se měl konat 16. listopadu.
Hunter Biden – Předvolání k soudu jsou připravena.
V ropných kontraktech se již nepřijímá americký dolar.
Soudce zrušil primární volby starosty v Bridgeportu ve státě Connecticut.
Bylo oznámeno, že Nancy Pelosiové bylo doručeno předvolání k soudu.
Donald Trump dnes (2. listopadu) prohhlásil, že největší událost, kterou v této zemi zažijeme, se stane tento měsíc.
Rattle Trap 1776 zveřejnil příspěvek „Won’t Be Long Now“ (Nebude to trvat dlouho).
Dan Scavino zveřejnil hudební klip z filmu „Suma všech strachů“ ve scéně nazvané „Výplata“ z písně Nessum Dorme.
Den 11.11. je v lunárním kalendáři dnem soudu. 11.11. je den HRC (Hillary Clintonové).
Turecko oznámí Mezinárodnímu trestnímu soudu válečné zločiny Izraele. Bibi Netanjahu bude svržen.

Boomer
3. 11. 2023 18:03
Odpovědět  jiří

.. a kde jsou nedělní čísla Sportky? No?!!!! Takovej šlendrián…

jiří
3. 11. 2023 21:37
Odpovědět  Boomer

Až v neděli. Vydrž Prďka, vydrž.

Boomer
4. 11. 2023 09:26
Odpovědět  jiří

.. ovšem taková věštba už mi bude platná jako mrtvému zimník.

Markýza
3. 11. 2023 18:25
Odpovědět  jiří

A co se stane madame HRC jedenáctého? Já abych si na to vyčlenila čas a myšlénky. Ta baba je tak škaredá, že budu mít prasečí radůstku, když jí někdo skřípne malíčky.