Symbol nebo znamení? Co naznačuje glóbus z roku 1833 na setkání Putina a Bidena

Velmi vtipný a velmi zajímavý detail, kterému věnovalo pozornost jen málo lidí: starý glóbus, pečlivě umístěný přesně uprostřed mezi Putinem a Bidenem.

Připouštím, že glóbus tam mohl být už před jednáním. Prostě ho neodstranili, perfektně doplňuje knihovnu. Zároveň si tento glóbus zaslouží, abychom se na něj pečlivě zaměřili, protože obsahuje určitou symboliku.

Vila La Grange

Místo setkání prezidentů v Ženevě (Švýcarsko) se jmenuje Vila La Grange. 

Už o ní bylo řečeno mnoho, nebudu se tím zabývat.

Řeknu jen o místnosti, ve které se samotné setkání konalo. Je to knihovna s více než 12 000 svazky.  Navíc, jak říkají odborníci, je to jedna z nejlepších knihoven na světě. Úžasná sbírka se spoustou knih z 15. – 16. století, vztahujících se k období reformace církve, nádherné exempláře 19. a 20. století. Dnes knihovna spadá pod Bibliothèque de Genève.

Spolu s knihami je v místnosti také glóbus z roku 1833. Zdálo by se, co je na tom zvláštního? 

Ve skutečnosti velmi mnoho. Stačí si připomenout, jaký byl svět v roce 1833.

A byl takový:

Území Spojených států v roce 1833 je označeno žlutě. Většina z tohoto území byla navíc anektována teprve nedávno (v důsledku anexí, obchodu a podvodů na Indiánech). To znamená, že se tam ještě ani nevytvořily státy.

Skutečné Spojené státy (23 ze současných 50) se nacházely pouze na tomto území:

Kromě toho v roce 1833 USA ještě neměly Aljašku. V té době patřila Rusku. Rusko mělo také vojenské opevnění v Kalifornii a Oregonu.

Teprve v roce 1867 byla Ruská Aljaška prodána Spojeným státům. Také až po roce 1833 byla zakoupena (nebo obsazena) území současného Texasu a Kalifornie. Dnes jsou to dva nejsilnější a ekonomicky nejrozvinutější státy.

Stručně řečeno, v roce 1833 se Spojené státy ani ekonomicky, ani geograficky, ani politicky zdaleka nepodobaly své současné pozici ve světě. Rozhodně to nebyla země „číslo jedna“.

A co Rusko?

Rusko, naopak, se v té době blížilo ke své maximální formě. Ruské impérium, které porazilo Napoleona, zaujalo vedoucí postavení v Evropě a ve světě.

V té chvíli jeho území zaujímalo ještě více prostoru než později zaujímal SSSR. Například Rusko vlastnilo Aljašku, stejně jako část Polska, Finska a dokonce i Švédska.

Bylo to skutečně gigantické impérium, kterému Spojené státy nijak nemohly konkurovat. 
Ani ekonomicky, ani vojensky.

A právě tento historický okamžik je zaznamenán na glóbusu mezi Putinem a Bidenem…. Jemný náznak? Trolling? Prognóza pro budoucnost? Možná náhoda? A existují náhody? Je to velmi zajímavé.

A je to velmi zajímavý glóbus. Co nám říká? – Spojené státy jsou dvakrát menší, Aljaška je ruská Amerika a ruský prostor se táhne od Varšavy a Helsinek po Vladivostok. … Velmi zajímavý a symbolický glóbus…

https://bit.ly/3vBaYPo

sdíletj na