Světový řád se mění bezprecedentní rychlostí: kdo shodí USA z Olympu – Čína nebo Rusko?

Zdá se, že globální světový řád se mění tempem, které nebylo vidět od konce studené války, přičemž se rychle objevují noví aktéři, což naznačuje, že USA rychle ztrácí otěže moci.

Daily Express poznamenává, že globální světový řád se mění, a autor publikace si klade otázku: ztratily USA kontrolu a kdo nahradí Ameriku – Čína nebo Rusko?

Zdá se, že globální řád se mění tempem, které nebylo vidět od konce studené války, píše přispěvatel Daily Express James Lee. – Rychle se objevují noví aktéři, což naznačuje, že USA rychle ztrácí kontrolu.

Poznamenal, že za poslední tři roky svět utrpěl několik globálních otřesů: od pandemie COVID-19 po zahájení vojenské speciální operace na Ukrajině. A všechny tyto události tak či onak přispěly ke změně tváře světového řádu.

Autor upozorňuje na skutečnost, že Spojené státy po rozpadu SSSR obratně zaujaly status hegemonní světové velmoci. Nyní však Washington ztrácí kontrolu.

Válka v Iráku a Afghánistánu vedla ke změně nálady vůči USA a zaznamenala nárůst násilných aktérů šířících teror jak v USA, tak po celém světě.

Dnes si USA stále udržují svou pozici největší světové ekonomiky a nepochybně největší armády, ale odborníci se domnívají, že vítr změn na nás vane, protože nové rostoucí mocnosti se snaží vytlačit ty nahoře.

Kdo nahradí Spojené státy na politickém Olympu? 

Autor uvádí jako příklad Rusko s tím, že „Washington se chce vyhnout konfliktu s tak obrovskou jadernou supervelmocí“, jako je Rusko. Zároveň se poznamenává, že „Washington už možná nemá takový vliv, jaký měl kdysi“.

Autor článku vsadil na ČLR a věří, že to bude Peking, kdo nahradí Washington jako hegemonní mocnost:

Není pochyb o tom, že Čína je další světovou supervelmocí a pravděpodobně otřese světem zavedením nového bipolárního světového řádu, který nebyl viděn od studené války, kdy se střetly USA a SSSR.

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

https://bit.ly/3dqyr2g

4.1 8 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.1 8 hlasy
Ohodnotit příspěvek
35 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Lev Prch
13. 8. 2022 22:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Spadne i sama, má výborně nakročeno 😁

Arnoldix
14. 8. 2022 23:39
Odpovědět  Lev Prch

mazej jíst buřt hůlkama ty ciiiinane -zblblej 😂

Milan ze Zahrady Čech
13. 8. 2022 23:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Soudím že ani jedno, ani druhé. Že prostě nebude žádný hegemon a že bipolaritě už odzvonilo navždy. Mocnosti ano, ale ne hegemon a ne bipolarita. Aspoň doufám, že se lidstvo v tomto směru už poučilo.

Markýza
14. 8. 2022 16:21

Zatím to tak vypadá. A kdo kurrrrva by musel NAHRADIT Ameriku? A proč? Jo vlastně, on to psal Angličan – tak už chápu.

Peter
14. 8. 2022 00:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Čína nemá sama příliš šancí, a Rusko, aspoň za Putina, na roli hegemona nebude pretendovat. Ostatně jak Putin, tak Si z Číny prohlásili, každý po svém, že končí unipolární svět a nastupuje období, kdy bude více zemí se statusem velmoci. Ovšem to neznamená ani velikost území a ani počet obyvatel, ale to, co prohlásil letos již několikrát V. Putin, že se jimi mohou stát jen země suverénní, které hájí vlastní zájmy a buduje svou svrchovanost.
Ano, ekonomicky by vyhrála nepochybně Čína, ale ta se ocitla v pasti, protože ona ke své výrobě potřebuje dostatek zdrojů a také dostatek energií. Rusko zase nemá tolik obyvatel, aby se stalo dominantní velmocí, pro svou velikost je prakticky v obležení potenciálních velmocí a to předevší Číny, USA, Evropa. Protože však dnes je zřejmá globální vzájemná závioslost, kterou budovali ve vlastním zájmu pro sebe „země západní civilizace“, mnohem spíše bude svět sice rozdělen, ale zároveň ještě pevněji spojen. Pak logicky se centry pro své okolí mohou stát země jako jsou Rusko, Čína, Indie, na území Afriky budou nejspíše dvě tři taková centra, Na americkém subkontinentu od Aljašky k mysu Horn se objeví tři, čtyři centra. Jak jsem uvedl, spolupráce však bude nutná pro všechna taková centra nejen v jejich přímém okolí, sousedství, ale především mezi nimi navzájem. Především však nebude taková měna jako dolar, ale hodnota „jednotné“ měny se bude určovat „košíkem“ všech měn. Taková měna bude stabilnější.
Prostě to nebude ten „západní“ NWO.

Peter
14. 8. 2022 00:39
Odpovědět  Peter

Dodatek: EU, Anglie a USA pak ztratí svoji obživu, protože kolonie prostě nebudou. A tím nakonec klesne pořadí těchto zemí v ekonomickém žebříčku. Mám špatnou zprávu pro budoucí pokolení – i pro nás, co máme nějakou dobu do důchodu – bude se muset znova začít makat.
Vliv „západu“ klesá vlastně, když se podíváme na reálie, od konce II. sv. války, kdy začala likvidace přímých kolonií, dnes vlastně probíhá nejspíše i boj o to, aby skončila doba neokolonialismu za pomoci „západních“ organizací, vojsk a politiky.
Pokud si „západ“ zavede nyní NWO jen na svém území, odsoudí se sám ke své sebedestrukci. A obnova reálné výroby na „západě“ bude probíhat mnohem déle, než likvidace průmyslu

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
14. 8. 2022 01:01
Odpovědět  Peter

Vždycky se bourá rychkleji a snadněji, než se staví.
A pokud by se pracovalo pro vlastní zemi a za svou suverenitu, byla by to jiná motivace, než být „kolečkem“ v cizí montovně, stále v ohrožení, že může být kdykoliv nahrazeno jiným, novějším a bez zájmu majitelů o osud odhozeno do šrotu.

Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 01:24
Odpovědět  Albi

Jenže často je lepší starou budovu strhnout a postavit z gruntu novou. Ve výsledku je to i rychlejší. Bratránek se takhle sr-al se starým barákem tři roky, a vždy když si myslel že už už hotovo, ukázala se další neplecha, zatímco já s kámošem jsme hned naproti přes silnici postavili za rok a půl od základu nový. I kdyby to bylo s bouračkou, do dvou roků bychom se vlezli. A stejné je to i v životě. Příklad – naše justice. Pohadrákově jsme ji vyspravili a výsledek? Kdybychom ji od základů přebudovali, nedošlo by k takovému grandióznímu rozkrádání, hafo šmejdů by šlo do tepláků, a nebyli bychom tam, kde jsme. Já vím. Kdyby měla babička koule…

Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 02:54

Tak jen do toho a koukejte sem ty mínusy sázet jak brambory! Jak jinak bych se dozvěděl kolik šmejdů fandících zlodějnám je mezi námi?

Lev Prch
14. 8. 2022 11:06

Kdyby měla babička koule,tak v nich ten zloděj nicků litá ještě teď!!🤣🤣🤣🤣🤣

Albi
14. 8. 2022 14:44

S tím souhlasím, bylo to jen potvrzením slov Petera, že „obnova reálné výroby na „západě“ bude probíhat mnohem déle, než likvidace průmyslu“, ale pokud budeme nejen průmysl, ale cokoliv likvidovat (např. agendu gender a LGBT), budeme to dělat rádi, protože se vracíme z blázince do normálního života. Rozhodně s větším nasazením, než pomáhat zavádět do života další šílené nesmysly pomatených novátorů.

Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 15:28
Odpovědět  Albi

Jediné, co mělo po hadráku zůstat zachováno, byla struktura ROH. Vymáznout to erko, vyměnit lidi, ale plošné odbory zastřešující všechny zaměstnance měly zůstat! Psal jsem v tom smyslu vlevo vpravo, včetně toho jidáše na Hradě, ale marnost nad marnost a nic než marnost. Prej ať se toho ujmu sám, přišla jediná reakce, tuším že od Valtra Komárka. Jo. Čerstvě amnestovaný kriminálník se se-re do politiky. To mohli pouze organizovaní disidenti – a to jsem nikdy nebyl. Jen nepohodlný kverulant, co ke všemu ztřískal milicionáře a vyhodil z bytu zpumprlíkovaného orgána v civilu, co ke mě zamířil rovnou z pajzlu, že mi zvedne mandle. Tři věci: Všašek na Hradě, zrušení ROH a glorifikace

Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 15:33

USA – a věděl jsem, že jsme v pr-deli. Vlastně jsem to věděl už když klíčníci řádili že „Havel na Hrad“. Proto jsem asi jeden z nemnoha co se ničemu, co přišlo později, nedivil. No nic. A jo – je toho třeba hodně navždy zlikvidovat. A nové začít budovat.

Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 01:09
Odpovědět  Peter

Problém ovšem je, že toho „jen na svém území“ spadáme i my.

Markýza
14. 8. 2022 16:24
Odpovědět  Peter

Tři bych prosila – nejméně. Židle vám taky bude stát, až když bude mít nejméně tři nohy.
Tres faciunt collegium.
Z čehož nám hezky vyplývá, proč musel být svět s jedním, nebo maximálně dvěma hegemony nestabilní.

[Trol-1] spam Pavel
14. 8. 2022 03:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud USA někdy někdo předhoní, tak sázím na Čínu. Určitě ne ekonomický trpaslík typu RF.

Lev Prch
14. 8. 2022 09:56
Odpovědět  [Trol-1] spam Pavel

ČR je coby Protektorát Böhmen und Mähren na úrovni Času, díky havlohadráku a díky tomu, že jsme pseudodemokratům naletěli,že „““BUDE LÍP““““…….JE HŮŘ A BUDE 1000000x HŮŘ!!!!!!

Pavel
14. 8. 2022 11:02
Odpovědět  [Trol-1] spam Pavel

Slouho globálu, táhni ke svým. Příteli Pavle. K. díky, že jsi toho grázla hned odhalil.

Lev Prch
14. 8. 2022 11:07
Odpovědět  [Trol-1] spam Pavel

Hej havlokurvo zlodějská, umíš něco jiného, než ze sebe dělat trotla a krást?!

Josef
14. 8. 2022 11:49
Odpovědět  Lev Prch

Pane Lve, nevím proč se rozčilujete nad takovým člověkem jako je Pavel. Je zde pokus o demokracii, spíše tedy demokratůru. Takže alespoň teoreticky by jste měl mít právo na svůj názor. Jo a abych nezapomněl,i právo tento názor i zveřejnit. Ať si ostatní na Vás udělají názor. To nám ostatně nyní předvedl i ministr vnitra – expedagog. S proruskými šváby se zařadil a jsme zařazeni i „ouřadem“. Mohu tedy mít svůj názor,i jej zveřejnit za což mne nezavřou. Tedy zatím.

[Trol-1] spam Tom
14. 8. 2022 13:16
Odpovědět  Josef

Nejste v Rusku, tak Vás za odlišný názor nezavřou. Pokud nebudete popírat holokaust, propagovat genocidu apod.

Pavel K
14. 8. 2022 13:32
Odpovědět  [Trol-1] spam Tom

V Rusku nejsme to je pravda, ale v (!) a veliký jsme určitě. 💩💩💩

Markýza
14. 8. 2022 16:27
Odpovědět  [Trol-1] spam Tom

No prosím – a na Ukrajině dokonce ani za to ne! Tam vás zavřou akorát, když nechcete dělat kanonenfuter, případně vám zatrhnou politickou činnost, nehodící se do krámu.

Albi
14. 8. 2022 14:48
Odpovědět  Josef

Demokracie neznamená, že se budou používat cizí nicky.
Existuje nespočet možností, jak odlišit vlastní jméno od toho zde už dlouho zavedeného a používaného.
Stručně a jasně – demokracie neznamená úmyslně škodit a urážet.

Lev Prch
14. 8. 2022 15:33
Odpovědět  Josef

A praktický by ty havlolži měl tapetovat jinde!

Markýza
14. 8. 2022 16:27
Odpovědět  [Trol-1] spam Pavel

Chtěla bych být takovým trpaslíkem. Trpaslíkem, co má absolutně všechno.

jar
14. 8. 2022 08:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Nedávejme trolům ani ty mínusy.Hnus je hnus,rozloží se rychle sám od sebe.Pozornost věnujme rozumným lidem,člověku co myslí a má duši. 2x opíchaný hnus neuvažuje a duši zatratil,už nepatří mezi lidi.

konzerva
14. 8. 2022 08:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Pro tupce proč ekonomický trpaslík Rusko a jeho 2% podle tabulek v excelu dělaných na wodstrytu ovlivňuje ekonomicky celý svět. Kde udělali soudruzi burziání chybu.

[Trol-1] spam Tom
14. 8. 2022 13:19
Odpovědět  konzerva

I trpaslík může napáchat velké škody, to je jasné.

Pavel K
14. 8. 2022 13:28
Odpovědět  [Trol-1] spam Tom

To já vám znám taky jednoho sádrového terpajzlíka a to vám je sswyně sswynská nedobrá. Rád udává a posílá TO. 💩💩💩💩💩☠☠☠

Albi
14. 8. 2022 14:50
Odpovědět  Pavel K

Taky ho znám, Pavle K (bez tečky). 🙂
Zdraví „zmoklá slepice“.

Pavel K
14. 8. 2022 16:24
Odpovědět  Albi

🌹 ❤ ❤ 🌹 🤣 🍀 🙋‍♂️ 🙋‍♂️ 🤣 🤣 🤣

Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 15:41
Odpovědět  konzerva

Nejspíš v tom, že za posledních dvacet let vzrostl finanční sektor západu čtyřikrát ale ekonomika pouze jedenkrát (vím že 1 krát 1 = 1, ale rozumíme si). A také v HDP, což je ekonomický ukazatel venkoncem k hownu, jak nám právě teď Rusko potvrzuje.

Pat
14. 8. 2022 09:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Afrika

primak
14. 8. 2022 16:38
Ohodnotit příspěvek :
     

A proč by zase někdo měl bejt hegemonem na topu, pakliže USA půjde do gelu? Vždyť přece všichni jsme si rovni, že? (Pokavad se neukáže někdo, kdo je trochu víc rovnější…)