politika

Summit EU-Latinská Amerika: Selhání Evropy a „starých pořádků“

Právě proběhlý summit EU-Latinská Amerika lze považovat za selhání Evropy a „starých pořádků“. Hned první den se navzdory diplomatické zdvořilosti ukázalo, že zájmy Evropy a Latinské Ameriky se neshodují. 

Diplomaté a experti ze 60 zemí Evropy, Latinské Ameriky a Karibiku pracovali dnem a nocí na závěrečném dokumentu třetího summitu EU-CELAC v Bruselu, ale nebyli schopni nazvat Rusko agresorem ani odblokovat zastavenou obchodní dohodu EU-MERCOSUR.

Evropská unie nedokázala vnutit zemím Společenství Latinské Ameriky a Karibiku (CELAC) během dvoudenního summitu v Bruselu závěrečné prohlášení odsuzující Rusko v ukrajinské otázce.

Předseda Evropské rady Charles Michel na tiskové konferenci po summitu ve sém projevu označil přijatou deklaraci za “politický úspěch”, o Ukrajině se však kvůli sporům mezi účastníky kolem Ukrajinců raději vůbec nezmiňoval.

Již dříve zaznělo, že latinskoamerické země ani ve fázi přípravy schůzky v Bruselu nechtěly připustit, aby se otázce Ukrajiny věnovala výrazná pozornost na úkor pro ně důležitých otázek. V důsledku toho byla „ukrajinská otázka“ zredukována na obecné fráze bez zmínky o Moskvě.

“Stojíme nyní před vámi s pocitem úspěchu a s pocitem, že otevíráme slibnou stránku ve vztazích EU se zeměmi Latinské Ameriky a Karibiku. Před pár okamžiky jsme dosáhli dohody o ambiciózní deklaraci, která pokrývá širokou oblast naší budoucí spolupráce. Tuto deklaraci podpořily všechny země s výjimkou jedné, která nemohla dát souhlas kvůli jednomu odstavci. To znamená politický úspěch tohoto setkání,” řekl Michel.

Odkaz na nesouhlas jedné země s jedním odstavcem závěrečné deklarace je i v samotném dokumentu. Tento bod se ukázal jako 15. odstavec deklarace, který odkazuje na ukrajinský konflikt. Strany v něm neutrálně podpořily „veškeré diplomatické snahy“ o ukončení konfliktu na Ukrajině a nikdy se nezmínily o Rusku.

„Vyjadřujeme své hluboké znepokojení nad pokračující válkou proti Ukrajině, která nadále způsobuje velké lidské utrpení a prohlubuje stávající problémy v globální ekonomice… V tomto smyslu podporujeme potřebu spravedlivého a udržitelného míru… Podporujeme veškeré diplomatické úsilí zaměřené na dosažení spravedlivého a trvalého míru v souladu s Chartou OSN,“ stojí v 15. odstavci deklarace, která se skládá ze 41 paragrafů.

Již dříve zaznělo, že se lídři Evropské unie a CELAC nemohli dlouho shodnout na závěrečné deklaraci, jedním z hlavních kamenů úrazu byl konflikt na Ukrajině. Závěrečná tisková konference se kvůli kontroverzi zdržela téměř o dvě hodiny. Zdroje uvedly, že ze zemí CELAC hlasovala Nikaragua, která je považována za spojence Moskvy, proti odsouzení ruských akcí na Ukrajině, Bolívie, Kuba a Salvador se zdržely hlasování, Venezuela nehlasovala.

Kromě toho bylo konstatováno, že existují aktivní spory o zmínku v textu dokumentu o koloniální minulosti  Evropy v Latinské Americe a Karibiku, což byl jeden z hlavních požadavků prezidenta CELAC a předsedy vlády Svatý Vincent a Grenadiny Ralpha Gonçalvese.

“Ne všichni dostali vše, co očekávali, ale nakonec jsme se na deklaraci dohodli,” shrnul výsledky jednání prezident CELAC Ralph Gonçalves. https://ria.ru/20230718/konflikt-1884958931.html

Ve výsledku to na papíře dopadlo hladce a dokonce velmi podobně jako obdoba summitu v roce 2015, který se konal také v Bruselu. Stejné naděje a závazky ke sblížení, stejné přísliby rozvoje vzájemně výhodné spolupráce.  Přesto se svět za posledních osm let změnil.

Podepsalo se tedy závěrečné bezzubé prohlášení. 

A to není vše: Nikaragua, která odmítla dokument podepsat, prohlášení označila za „pompézní a lživé“ a obvinila EU z porušování všech demokratických postupů.

V prohlášení nebyla žádná obvinění proti Rusku.

Místo toho, aby se Latinská Amerika poslušně připojila k euroatlantickému chóru hlasů za pytlík korálků, přišla s tvrdými ekonomickými požadavky. 

A zároveň předvedla neformálního vůdce kontinentu – brazilského prezidenta Lulu da Silvu.

Dialog mezi Starým a Novým světem začal prohlášením da Silvy, že pokud EU nechce v regionu investovat, pak se najdou tací, kteří na to připraveni jsou. Jasný odkaz na Čínu.

Rétorika brazilského prezidenta byla zřetelná a obecně se vyznačovala připraveností udávat tón. Ani jedna z iniciativ EU nebyla realizována v podobě, jakou si Brusel představoval. 

Evropskou alternativu k čínskému projektu „Jeden pás, jedna cesta“ nazvanou “Global Gateway” Lula da Silva kritizoval, protože nesplňuje současné potřeby obyvatel.

Obnovený zájem Evropy investovat v Jižní Americe označil prezident Brazílie za „nesrozumitelný“. 

Upřesnil – a ze slušnosti řekl „možná“ – že politický a ekonomický zájem EU vzešel z konfliktu mezi USA a Čínou, čínských investic v regionu, nového levicového kurzu Jižní Ameriky a války na Ukrajině. Kterou Lula da Silva mimochodem nazval „občanskou“.

Brazilský lídr odsunul stranou i výsledky obchodních dohod mezi EU a jihoamerickým blokem Mercosur.  Prohlásil, že obavy EU ohledně ekologie, šetrnosti brazilského hospodářství k životnímu prostředí by měly být z dohody vynechány.

EU podle svého podivného zvyku začala po Brazílii požadovat, aby se zavázala omezit odlesňování. A nejen.

„Evropa napsala agresivní dopis, ve kterém hrozí sankcemi a tresty, pokud Brazílie nesplní určité ekologické požadavky. Řekl jsem EU: dva strategičtí partneři o něčem diskutují nikoli s pomocí hrozeb, ale s pomocí návrhů,“ řekl da Silva.

Skončil tím, že Brazílie pošle EU svou verzi dohod. Protože, zdůraznil Lula da Silva, “já musím skládat účty Brazilcům, ne Evropě”. V jeho volebním programu se počítá s přechodem k nulovému kácení do roku 2030, a určitě ne hned teď, jak požaduje Brusel.

Da Silva také zmařil pokus EU otevřít trh veřejných zakázek Brazílie. Zdůraznil, že jeho úkolem je zachovat v zemi malé a střední podniky, a ne pracovat pro a na někoho v zámoří.

Ve výsledku návrh komuniké, stěžuje si Politico, nakonec vypadal jako nákupní seznam poté, co každé hlavní město trvalo na zmínce o svých národních prioritách.

Prosadit na summitu ukrajinské téma se také nepodařilo. Ze všech hostů jediným, kdo podpořil Kyjev, byl 37letý prezident Chile, bývalý studentský aktivista Gabriel Boric.

Lula da Silva připsal Boricův postoj jeho mládí a nezkušenosti, a ohromil evropské politiky větou, že svět už vlastně začal být Ukrajinou unavený a že stojí za to hledat mírové řešení ukrajinského problému. S tím je připravena pomoci i Jižní Amerika – vzdálený a tedy ve vztahu ke Kyjevu a Moskvě maximálně neutrální region. Další věc, kterou bude muset Západ pochopit.

Vítejte ve skutečném multipolárním světě, milí Evropané!

Jelena Panina

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://1url.cz/2ueyN

sdíletj na

53 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
27. 7. 2023 02:28

Radši si to nechám na ráno. Na začátku fotka Medůzy a konci Lula – nechci se před spaním zbytečně rozčilovat.

Markýza
27. 7. 2023 07:18

Ráno už je a Lula se vyjadřuje velice rozumně – respektive tak, jak bych chtěla, aby se vyjadřovala i naše věrchuška. Jediné, čemu v článku nerozumím je, jaký je rozdíl mezi “zdrželi se hlasování” a “nehlasovali” ale ohromilo mě, jakou sebejistotu získala Jižní Amerika v tak krátké době. Monroovu doktrínu už zřejmě obětovali na nějaké té aztécké pyramidě.

Velitel
27. 7. 2023 11:25
Odpovědět  Markýza

Zdržení se hlasování je aktivní akt,kterým říkáte, že v dané věci nemůžete nebo nechcete hlasovat ani pro ani proti.
Nehlasování je pasivní akt, kterým říkáte, že se danou věcí nechcete zabývat.
Ani technicky to není stejné. Pokud například hlasování má nějaké kvorum tzn. musí se ho účastnit aspoň 10 subjektů, mužete i když je 5 pro 4 proti nechat návrh projít tím, že se zdržíte nebo ho můžete zamítnout tím, že nehlasujete.

Markýza
27. 7. 2023 12:05
Odpovědět  Velitel

Díky. V hlavě to sice neudržím, páč mi to nepřipadá tak důležité 🙂 ale momentálně jasno.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
27. 7. 2023 16:37
Odpovědět  Markýza

To vyjadřuje, ale stejně tomu vylulanému uličníkovi nevěřím. Inu, uvidíme. Však on se odkope. Nebo naopak přikreje. V tom případě bych tipoval, že dekou made in China.

Markýza
27. 7. 2023 12:13

Mimochodem – Medúza je fakt trefná, zvláště na tuto fotku 😀

zuza
27. 7. 2023 13:29
Odpovědět  Markýza

ja si myslím, že Medúza je pre von lajno ešte lichotivé pomenovanie

Albi
27. 7. 2023 15:04
Odpovědět  Markýza

Osobní sdělení markýze, ostatním se omlouvám.
Odpověděla jsem ti na dotaz ohledně “nemocnice” u článku jak Washington “odhalil” špinavé kšefty a za chcíli zas musím bohužel na čas zmizet.
Ale večer jsem opět “na příjmu”. 🙂

Markýza
27. 7. 2023 17:27
Odpovědět  Albi

Díky

Milan ze Zahrady Čech
27. 7. 2023 16:38
Odpovědět  Markýza

Mě hned přišlo, že to ů tam vypadá nějak nepatřičně, ale už mi to tu dobu asi nemyslelo, jinak by mi docvaklo, že je to ze stejnýho rance pastiček na ukecaný lopaty jako múza, túra, fúze atd.
Já tomuhle požmoulanýmu vonu lejnu v duchu říkám Medúza už od prvního zveřejněnýho záběru zblízka, že mi přijde jako dvojče Medúzy ze Souboje Titánů. Z té lepší, první verze toho filmu myslím, ne z té zparchantělé druhé.

Markýza
27. 7. 2023 17:44

To mi naštěstí uniklo, že byla i druhá verze. Amíci dělají rimejky i vlastních filmů??
Tak jsem si našla i srovnání a všechna si nad rimejkem rvou vlas, takže jsem ráda, že jsem to neviděla. Sice pořád ještě nevím, co je to “důmyslný epizodismus v moderním blockbusterovém podání” 😀 ale stihla jsem pochopit, že se to recenzentovi hrubě nelíbilo. To původní bylo moc pěkný a zvláště jsem milovala Athéninu mechanickou sovu.

Milan ze Zahrady Čech
27. 7. 2023 19:39
Odpovědět  Markýza

Ale néééé amíci, obé natočili angláni. Ten první v dobách, kdy to ještě uměli, a ten druhý v době, když už šla britská kinematografie ke dnu. Nikdy nezapomenu na natáčení seriálu Tři mušketýři BBC. To je ten, co tam je za Porthose čmoud. Mimochodem pěknej šmejd, ostatní herci ho nemohli ani cítit. Jak to vím? Inu, natáčeli to hned naproti mého bejvání a já tam ostrahoval. A ti herci, až na čmouda, byli normální kluci, tak s námi občas hodili řeč. Však taky ten seriál kvůli čmoudovi usekli a nedotočili, co měli v plánu. Čmoud si totiž usmyslel, že na něm stojí celý seroš, a chtěl zdvojnásobit honorář (vím od zbývajicích mušketýrů). Tak mu to slíbili v další sérii epizod, aby nezačal štrajkovat, zkrátili to, a pak kopli čmouda s gustem do prd-ele. A bylo. To si u mě BBC šplhla.
Pak jsem si stáhnul 1 díl a pustil si to. A nedokoukal. Tolik hnoje bylo na mě moc.
To nebyla sova ale sováček! Bubo se jmenoval. Nejvíc se mi líbilo jak bácnul do vody.
No, já pitomec si stáh i ten rimejk Titánů. A měl jsem to shlédnutý snad ani ne za deset minut. Prvních asi pět minut jsem se poctivě snažil, ale pak jsem se, s občasnými párvteřinovými zastávkami, proklikal na konec. Děs běs.

Markýza
28. 7. 2023 14:46

No tak sováček, vy strážče genderové korektnosti 😀 I tak byl rozkošnej. No já nevím, ale všude píšou USA/VB, při prvním i druhém?
No a heleďte, tak to je dobře, že čmoud byl blb, ne? Když takovou kravinu kvůli němu nedotočili. Stejně to nakonec dopadá, jak jsem si myslela – lidi na tyhle kraviny nechodí, studia prodělávají a pozvolna se s tím přestane. Trh funguje aspoň trochu.

Jaris
28. 7. 2023 10:19
Odpovědět  Markýza

Hleda se novy Perseus, aby Meduze fon lejno stal hlavu.

Markýza
28. 7. 2023 14:42
Odpovědět  Jaris

😀

Vaska
27. 7. 2023 06:13

Trošku jinej pohled na eurosojuz –
Sladká paříž
https://t.me/absurdnisvet/54915

Pavel K
27. 7. 2023 06:24
Odpovědět  Vaska

A vypatlaný občané čumí a čumí a čekají že se to samo vyřeší a toto jde teď sem do ČR. No vono to tuna už je, jen ještě né v tak hojném počtu, ale to se dožene, pětimrdky na tom makají. Platy a důchody ne, ale tohle dáme. 🙄 🙄 🤦‍♂️ 🤦‍♂️ 👎 👎

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank1
27. 7. 2023 09:08
Odpovědět  Vaska

Ten bordel uz se prestehoval z USA i do Jevrooopy!

Pijack
27. 7. 2023 07:12

Evropská unie nedokázala vnutit zemím Latinské Ameriky prohlášení odsuzující Rusko v ukrajinské otázce… Mno, Hitler taky nedokázal vnutit svůj národní socializmus (jednu Evropskou říši) většině světa. Tyhle jalové pokusy dnešního Bruselu podezřele souzní se zahraniční politikou Hitlerova Německa. To jsou Čeští politici opravdu tak natvrdlí, že to nejsou schopni zaregistrovat?

Jura
27. 7. 2023 12:50
Odpovědět  Pijack

Vždyť oni jsou toho součástí, a aktivně to podporují.

Jura S
27. 7. 2023 12:55
Odpovědět  Pijack

Kdo zná historii ví, že “denacifikace Německa” proběhla tak, že se za tím zabouchly dveře, III. říše ofiko končí, ale plány IV. říše se realizují… započalo to “Evropské společenství uhlí a oceli (ESUO) už v roce 1952, pak se to různě pytlíkovalo jako protiváha RVHP a po “flaškosameťáku” již byly hranice zbourány a mohla nastat druhá vlna “Drank nach Osten” či obnova “Protektorátu Bohmen und Mahren, kterou tedy v současnosti zažíváme… EU je novo-zelo fašistická ideologie, která nikomu nic nepřinesla dobrého…, co kdo taky čekal ? místo aby nám ceny energie diktoval Heydrich, tak to dělá Leipcig… je v tom rozdíl ? za chvíli budeme IV. říši platit i daň “z komína” z “ježdění autem do práce”, už teď platíme “odpustkyCO2” …

zuza
27. 7. 2023 13:33
Odpovědět  Jura S

len aby sme nemuseli platiť aj daň z vydýchnutého CO2 a vyprdeného metánu

Skeletor
27. 7. 2023 15:38
Odpovědět  Pijack

A co by jste chtěl od pohrobků kolaborantů jenž byli dosazeni na nejvyšší posty v ČR.

Vladimír
27. 7. 2023 08:31

Jižní Amerika si už nejspíš uvědomila, že jim nikdo ze Západu nic zadarmo nedá, a konečně se začíná trochu snažit o své vlastní blaho. K tomu se dá jen gratulovat, kéž by byla stejná situace u nás.

zuza
27. 7. 2023 13:36
Odpovědět  Vladimír

Latinská Amerika to vždy vedela, ale ako náhle si tam zvolili vládu, ktorá by pracovala trochu aj v prospech svojho ľudu, strýčko sam sa im vždy postaral o vojenský prevrat a hrôzovládu junty na nejakých 15-20 rokov, kým nezlikvidovali generáciu, čo si trúfla trocha zdvihnúť hlavu. Teraz zacítili príležitosť, satan zoslabol a našli spolubojovníkov, čo sa tiež prestali báť satana

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank1
27. 7. 2023 09:05

Protoze USaci jsou na jihu nenavideni, poslali sveho vazala EU prosadit zajmy USA a EU v Jizni Americe.
Reptilianka Lejnova po sve neuspesne navsteve Ciny zadelala i na kolosalni propad summitu v Jizni Americe pro EU i USA. Ten propad nevyzehlil ani zid Michel svymi lzemi o uspechu zasedani.
Jizni Amerika se probudila, prestala mit strach ze zloducha na severu a mysli hlavne na sebe. Nenecha uz na sobe parazitovat ani USA, ani EU.

Gales
27. 7. 2023 10:07

EU se v pr.del světa obrací.Škoda že jsme její součástí.Pětidemolice by už měla ukončit činnost.

zdena
27. 7. 2023 10:39
Odpovědět  Gales

ta odejde, až už tu nic nezbyde ….. a národ to dopustí…..

Gales
27. 7. 2023 10:46
Odpovědět  zdena

Když Pánbůh dopustí i motyka spustí.

Gales
27. 7. 2023 11:34

Sebrany_humor_XLIX_JS.ppsx

Pavel z Moravy
27. 7. 2023 11:49

Nechci do toho moc kecat se svými pesimistickými řečmi, ale realita je již nějaký pátek daná. Jak dlouho zde po Evropě vládnou tito škůdci? Už dlouho, abychom mohli říci, jsme v zádeli a tam také zůstaneme. Kdo by nás z toho měl jako vysekat? Děd Mrazík z Moskvy to nebude. Musel by být padlý na hlavu. I když kdo ví co bude za rok za dva.

Frank1
28. 7. 2023 09:39
Odpovědět  Pavel z Moravy

Santu Klause hned tak u nas deda Mraz brzy nevytlaci. Postaraji se o to poskoci zla, kteri Nastenku neprobudi.
Nastenkou jsme my, aniz si to uvedomujeme.

unor 2022
27. 7. 2023 11:57

Hloupa namyslena EU muze bez energii a surovin poradat tak akorat pochody hrdosti na zmatene fungujici mozek.
Nez ji zbytek sveta oploti jako safari lidskych blaznu za ucelem poznavacich zajezdu na co si dat pozor aby tak jejich ucastnici neskoncili.

zuzana
27. 7. 2023 12:00

Rakouská politička za FPÖ vyzývá Rakouskou vládu, aby zastavila platby EU, které podporují válku

https://aktax.cz/rakouska-politicka-za-fpo-vyzyva-rakouskou-vladu-aby-zastavila-platby-eu-ktere-podporuji-valku/

zuzana
27. 7. 2023 12:41

Vladimir Putin podepsal zákon, který zakazuje transgenderové operace

https://aktax.cz/vladimir-putin-podepsal-zakon-ktery-zakazuje-transgenderove-operace/

Markýza
27. 7. 2023 17:46
Odpovědět  zuzana

Tak to zase nevím proč. Když to má tak přísné podmínky jako třeba u nás, tak v tom nevidím problém – stejně se to týká asi pěti lidí ročně.

Milan ze Zahrady Čech
27. 7. 2023 19:47
Odpovědět  Markýza

Jenže by to taky mohlo skončit jako v Kanadě, kde už si můžou nechat ušmiknout pinďoura a navrtat dírku, nebo se stát chemickou cestou nebinární, i bez souhlasu rodičů.
Ono to vždycky začíná nenápadně – viz napřed “stačí nám partnerská smlouva, víc nechceme,” pak celosvětový pochody bukvícký “hrdosti”, a nyní volání po legalizaci pedofilie. Kdepááák. Zlu se musí useknout palice hned jak ji vystrčí.

Markýza
28. 7. 2023 14:48

V Rusku, jo? Tak to pochybuju. Prozatím to tak nekončí ani u nás, starých vlezdoprdelků. A jaký zase zlo…..žít ještě paní Spencerová, vysvětlila by vám, jak je to peklený, celý ten stav (já to jednou od ní četla).

Pavel z Moravy
27. 7. 2023 13:13

Tak jsem se přátelé na necenzurovanapravda.cz dozvěděl, že probíhají tajná jednání Rusko-USA. Zúčastnit se prý měl i Lavrov, říká jakýsi amík, který dodává, že spousta Rusů z vedení říká, že k válce nemělo dojít. Nechám to bez komentáře, neb nemám chuť toto komentovat. Druhý článek je pravděpodobnější a to tím, že říká, že je inflace tvrdě naplánovaná, aby zlikvidovali hotovost a oni mohli nakonec spustit to centrální CBDC. Kdy povstanou noví husitští bojovníci? Kdo by chtěl, mohu zde napsat celý Husitský chorál, který je hymnou Klubu Českého Pohraničí. KČP.

zuza
27. 7. 2023 13:54

nie je to k téme, ale germanistanci ráno v správach hlásili, že pri pobreží Holandska začala horieť loď s 25 elektromobilmi a viac ako 2500 klasických áut. Samovznietilo sa jedno elektroauto. Jeden človek zomrel a 16 bolo zranených. Nevedia to uhasiť a iba ochladzujú boky lode, aby sa nepotopila.Vraj ten požiar môže trvať niekoľko dní až týždňov. Nech žije grýndýl!!! Ešte šťastie že budeme žiť v 15 minútovom meste a auto nebudeme potrebovať, lebo všetko vybavíme na pešo, aj nákup cvrčkov na večeru.

Jura S
27. 7. 2023 14:21
Odpovědět  zuza

Nový gernámsko-gryndýlový slogan “PORSCHE HOŘÍ DOBŘE” :-)) už jednou to blaflo – viz http://lodninoviny.cz/MotorBoats/auta-za-85-miliardy-shorela

Pavel z Moravy
27. 7. 2023 17:20
Odpovědět  zuza

Určitě to myslíte ironicky. Přece byste v tomto nechtěla žít. My rozumní myslící lidé nemůžeme být přece jejich loutky. Já bych se na sebe nemohl podívat do zrcadla. Já myslím, že my bychom to neměli říkat ani ironicky. Spíše bychom měli říkat a teď se omlouvám, vy kur.vy, žijte si tak sami a zdekujte se nám z očí.

Markýza
27. 7. 2023 17:50
Odpovědět  zuza

Nojo, na to u nás přišli rozumní hasiči už před nějakými dvěma léty. Rovnou si nechali vyrobit špeciál hasicí auto na elektromobily, protože se to prý nedá uhasit jinak, než že se to celé potopí komplet do vody – takže takový pojízdný bazén. A pamatuju si, jak tehdy důrazně varovali, aby majitelé elektromobilů neparkovali v podzemních garážích, že by to byl děsnej průser. Já myslím, že celá slavná elektromobilita už má odzvoníno.

Pavel z Moravy
27. 7. 2023 14:53

Přátelé, vím, že to k článku nepatří, ale ve věku 56 roků zemřela irská zpěvačka Sinéad O Connor. Nemohla se vyrovnat se smrtí svého dítěte, syna, který zemřel v 17 letech a ona si to dávala za vinu. Před pár roky přestoupila na islám. Ve své dá se říci mluvené písni Femine obviňuje Brity z útlaku vůči Irsku..Nevím jak komu z vás, al mně se moc její písničky líbily.

zuza
27. 7. 2023 15:09
Odpovědět  Pavel z Moravy

Mala úplne nádherný hlas a krásne piesne. Keď bola mladá, bola krásavica a asi mala najkrajšie oči na svete. Bohužiaľ, mala veľmi krehkú dušu a preskočilo jej. Čo sa týka anglosasov a ich vzťahu k Walesanom, Škótom a Írom, keby neurobili nič iné, tak táto ich karma stačí na to, aby ten národ nemal právo na existenciu. Najviac si to odniesli Íri, lebo tí odolávali najdlhšie (v severnom Írsku dodnes).

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Skeletor
27. 7. 2023 15:32

Degenerace evropy v plné parádě, Lejno dostalo cenu míru. Kolik ještě svinstva toho nejhrubšího zrna musejí provést aby lid v evropě dostal rozum. Kam až to tito mentální lajdáci ( lid evropy ) nechají dojít.

Pavel z Moravy
27. 7. 2023 17:28
Odpovědět  Skeletor

Nedá se s tím momentálně nic dělat. Degenerace dostoupila vrcholu a tyto mladší a mladé generace jsou duševně úplně vyprázdněné. Ti rozumní by museli odtud z Evropy vzít kramle, aby se zachránili. Ne nadarmo už někteří němčouři utíkají do Paraguaye, Uruguaye a jinde. A když si člověk vzpomene jak třeba v první zmíněné zemi, tedy v Paraguai řádila desetiletí vojemská junta, tak to je tedy gól.

Markýza
27. 7. 2023 17:51
Odpovědět  Skeletor

Proboha jakou? Nobelovu???

zuza
27. 7. 2023 20:04
Odpovědět  Markýza

a prečo nie? Nominovaní boli pre rok 2023 napríklad zelený feťák, alkoholik jens štvolverk, čo tak dobre riadi NATO, turecký sultán či ruský kriminálnik navaľnyj, tak či to hodia týmto alebo von lajnu, to jedno. Udelená bude ale až v októbri.

Pijack
27. 7. 2023 16:58

Z jiného soudku:
Česká media se mají stále co učit. Britský The Sun publikoval fotografii, ke které napsal:
“Ruský tank po přímém zásahu ukrajinskou raketou u Záporoží začal hořet”.
Šlo sice o tank Leopard zasažený ruskou raketou Lancet, ale důležité je přece to, co se uchytí v mozku při prvním čtení, že ano?

Pavel z Moravy
27. 7. 2023 17:10

Turecký sultán zase slovně útočí na Rusko a leze do ři.ti banderovcům. Putin je fakt velký dobrák, už by jim měl všem ukázat, kde je jejich místo, jinak to fakt neskončí. Ti parchanti ze západu a jiní jakoukoliv dobrotu a slabost neodpouští. Na hrubý pytel musí být hrubá záplata. To je staletími prověřeno.

Pavel z Moravy
27. 7. 2023 18:11

Výborné články J.Kulhavého na http://www.inadhled.live.

Frank1
28. 7. 2023 09:35

Po staleti ujarmene a vyssavane zeme a kontinety zapadnimi kolonialisty se stavi na nohy.
Chteji svou budoucnost urcovat sami a pracovat pro sve zajmy!
Dusledkem bude vymena roli a zmena v rozdeleni majetku.
Zdegenerovany zapad bez nakradeneho lupu z kolonii zakonite zchudne a upadne do nedostatku. Byvale kolonie maji dobry zaklad v surovinach, ktere zapad nema a bude je muset draho nakupovat a ne krast. Tim si zeme vybuduji novou potrebnou infrastrukturu.
Dusledky toho vyvoje at si kazdy uvazi sam. Role se obrati. A my jsme bohuzel se zapadem na Titaniku, ackoliv jsme zadne kolonie nemeli. Stahne nas s sebou.