Styď se, EU! Východ bude živit Západ?

Styď se, EU!
Východ bude živit Západ? Obří plán Merkelové a Macrona: Nový vývoj

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron vymysleli plán, jak pomoct státům nejvíce zasaženým koronakrizí.

Britský Deník Daily Expresss k Francouzům a Němcům vzkázal, že by se za tenhle plán měli stydět, protože počítá s tím, že chudší státy Unie pomohou bývalé velmoci Francii postavit se zpátky na nohy.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová vymysleli plán, jak pomoci členským zemím EU nejvíce zasaženým koronavirem. Oba politici počítají s tím, že by do evropské ekonomiky napumpovali půl bilionu eur. Tyto peníze si půjčí EU jako celek a bude je členským státům distribuovat v podobě dotací. Dotací, u kterých EU určí, do jakých programů by peníze měly směřovat přednostně.

Počítá se s tím, že půjdou do sektoru budování 5G sítí a na boj proti globálnímu oteplování.

Podle Macrona jde o převratnou myšlenku a o změnu filosofie ve financování EU. Merkelová prohlásila, že cílem plánu je udržet EU pohromadě a postavit ji znovu na nohy.

„Národní stát sám nemá žádnou budoucnost,“
varovala odpůrce plánu Merkelová.

Bývalá litevská prezidentka Dalia Grybauskaite pro britský deník The Guardian poznamenala, že se celá EU svou podobou přibližuje „fiskální unii, což sebou nese hlubší evropskou integraci“. Pode prezidentky, která svůj úřad zastávala v letech 2009 až 2019 je to nevyhnutelné.

List upozorňuje, že v konzervativní CDU/CSU mohl plán Merkelové a Macrona narazit na odpor, ale nestalo se tak. Země bojuje proti pandemii koronaviru, což také znamená, že se členové strany nemohli sejít ve větším počtu, debatovat o plánu a možná ho i kritizovat. V časech pandemie se diskuse vedly jen on-line a pravděpodobně nebyly tak prudké.

Otázkou zůstává, zda plán tak hladce projde debatou všech členských států EU. Země jako Rakousko, Švédsko, Holandsko a Dánsko, které si vysloužily označení ‘šetrná čtyřka’, už dávají najevo, že se jim plán, tak, jak ho přijali Macron s Merkelovou, nelíbí.

Plán totiž počítá s tím, že si půjčí EU jako celek, takže zadlužení jednotlivých členských zemí formálně nevzroste, což bude vyhovovat především enormě zasažené Itálii i velmi zadlužené Francii. Obě země by měly obdržet z celého balíku nemalý obnost, protože peníze budou rozdělovány podle toho, jak v jednotlivých zemích řádil koronavirus. Itálie, Francie či Španělsko dostanou z tohoto balíku hodně peněz, zatímco země jako Slovensko, Rakousko, Polsko nebo Česko a Dánsko dostanou peněz méně, protože se s pandemií v první vlně vypořádaly lépe.

Tento model není podle českého předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) férový. „Není fér být penalizován za to, že jsme byli v boji s koronavirem úspěšní,“ uvedl český premiér.  

Britský deník Daily Express zašel v kritice tohoto plánu ještě dál, když konstatoval, že by se za něj EU měla stydět, když nechá chudší východní křídlo EU platit obnovu bohatších západních ekonomik.

Parlamentní listy
https://bit.ly/2yyOjM0

sdíletj na

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře