politika

Strategic Culture: debakl Washingtonu v Afghánistánu je předehrou ke konečné katastrofě NATO na Ukrajině

Do očí bijícím faktem – absurdně ignorovaným západními médii – je, že boj Afghánistánu o obnovu je výsledkem 20 let trvající destrukce, kterou USA a NATO této zemi způsobily.

Tento týden jsou tomu dva roky, co Spojené státy a NATO opustily Afghánistán a zanechaly ho v troskách. Země je zmítána chudobou a ničivými válečnými dopady. Stejný osud čeká Ukrajinu, jen v daleko větším měřítku.

Klíčový rozdíl je v tom, že politické a vojenské důsledky pro blok vedený USA budou pro washingtonskou imperiální moc nevyhnutelně katastrofální.

Před dvěma lety, 15. srpna 2021, povstalci Talibanu vtrhli do afghánského hlavního města Kábulu a svrhli prezidenta Ašrafa Ghaního podporovaného USA, který uprchl ze země. Koncem toho měsíce se všechny americké a spojenecké síly NATO stáhly v chaotickém, uspěchaném ústupu z Afghánistánu, při kterém se zoufalí lidé drželi podvozků letadel, která startovala z ranvejí. Pro amerického prezidenta Joea Bidena to byl debakl.

Nucené opuštění Afghánistánu znamenalo konec 20 leté americké vojenské okupace této středoasijské země.  Američané provedli invazi v listopadu 2001 z pochybné pomsty za údajné teroristické útoky z 11. září, k nimž došlo dva měsíce předtím v New Yorku a Pensylvánii a na velitelství Pentagonu ve státě Virginia. Oficiální narativ.

V každém případě se vojenská bažina, kterou Washington následně v Afghánistánu vytvořil, stala marnou a neudržitelnou. Biden nakonec vytáhl svůj národ z bryndy, ale stěží si zaslouží pochvalu za ukončení „nekonečné války“. Biden se pokusil udělat z ostudy a kolosální kriminální epizody ctnost. 

Je pozoruhodné, že sotva USA přivedly své vojáky domů, militarismus Washingtonu rozdmýchal konflikt na Ukrajině a zintenzivnil nepřátelství vůči Rusku i Číně.

Tálibán bojoval s Američany a jejich zločineckými partnery v NATO navzdory jejich drtivé přesile. Islamistické hnutí je u moci podruhé, předtím vládlo Afghánistánu v letech 1996 až 2001, kdy Američané provedli invazi pod cynickým praporem „Operace Trvalá svoboda“. Co se musí Američanům a jejich západním mediálním sluhům nechat je to, že prokazují totální drzost v orwellovském klamu a sebeklamu.

Opuštění Afghánistánu by mělo být pro Američany věcí akutní hanby, stejně jako důvodem pro tribunály pro válečné zločiny pro stíhání Bidena, jeho předchůdců a dalších západních lídrů. Američané a jejich psíci z NATO tam šli údajně „budovat demokracii“ a porazit Taliban, kterého obvinili ze spoluúčasti na 11. září. Tato obvinění byla vždy chatrná, ne-li absurdní. 

Válka v Afghánistánu vedená USA, stejně jako ta proti Iráku (2003–2012), která byla stejně katastrofální, byla vždy o tom, že Washington prosazoval imperiální moc a prosazoval představy o „celospektrální dominanci“ nad geopolitickými rivaly, Ruskem a Čínou.

Je pozoruhodné, ale ne překvapivé, že tento týden bylo v západních médiích jen málo informací o druhém výročí debaklu v Afghánistánu. Hanebný ústup amerických sil je na stejné úrovni jako jejich stažení ze Saigonu v bývalém Jižním Vietnamu v roce 1975.

To malé pokrytí západních médií mělo tendenci zvráceně svalovat vinu za chudobu a ničivé následky války na vládu Talibanu. Asi 15,5 milionu Afghánců nebo téměř 40 procent populace trpí podle Mezinárodního výboru Červeného kříže hrozným potravinovým nedostatkem. Hlavním důvodem je, že Washington zabavil aktiva afghánské centrální banky ve výši 7 miliard dolarů v reakci na převzetí moci Talibanem. Washington nadále odmítá jakékoli předání finančních prostředků kvůli „obavám z porušování lidských práv“.

Do očí bijícím faktem – absurdně ignorovaným západními médii – je, že boj Afghánistánu o obnovu je výsledkem 20 let trvající destrukce, kterou USA a NATO této zemi způsobily.

Stejné strašlivé dědictví války a vojenských machinací lze vidět v několika dalších zemích, kde se Washington a jeho západní komplicové angažovali pod rouškou „budování demokracie“: mimo jiné Irák, Libye, Sýrie, Jemen a Somálsko.

V současné době v západoafrickém státě Niger připravují Američané a jejich evropští neokoloniální spojenci vojenskou invazi, aby zvrátili lidový převrat, který byl minulý měsíc proveden proti loutkovému prezidentovi, kterého podporuje Západ.

Válečná mašinérie NATO ve službách svého amerického pána se nikdy nezastaví ve svém ničivém tažení proti národům, které jsou považovány za cíle imperialistických zájmů USA. Kolik dalších důkazů je potřeba k demonstraci NATO jako imperialistické teroristické organizace?

Ukrajinu čeká podobný tragický osud. 

18 měsíců starý konflikt je zástupnou válkou proti Rusku, kterou podnítil Washington a jeho západní lokajové v NATO. Jatka v této zemi pokračují bez omezení, protože západní mocnosti neúnavně provádějí svou protiruskou agendu, placenou krví Ukrajinců a dotovanou západní veřejností. Ta byla oklamána neutuchajícím přívalem lží a podvodné válečné propagandy servilních západních médií, která dělají vše pro to, aby zakryla odpornou nacistickou povahu kyjevského režimu a skryla všechny historické souvislosti, které vedly ke konfliktu.

Stejně jako Afghánistán a bezpočet dalších národů nakonec Washington odhodil, když se kvůli neúspěchu unavil svými machinacemi. Ukrajina bude také odhozena jako špinavý hadr. Ukrajinci budou v následujících desetiletích snášet hrůzu a útrapy války jako zhroucený stát vytvořený americkým imperialismem.

Kyjevský režim s loutkovým prezidentem Volodymyrem Zelenským včele se utápí v nekontrolovatelné a rozbujelé korupci stejným způsobem, jako to dělal kábulský režim podporovaný Spojenými státy, než ho Taliban vykopl.

Ukrajina nemá šanci vyhrát proti přesile ruských sil. 

Opovrženíhodný kyjevský režim zamořený nacisty se jednoho dne zhroutí pod vlastní tíhou korupce a Washington a jeho evropští vazalové se odplíží a opustí Ukrajinu jako vzteklá žumpa, i když nezapomenou vytěžit její přírodní bohatství pro zaplacení nahromaděných dluhů. Pokud se ovšem Ukrajinci nevydají radikálně odlišnou politickou cestou, možná se znovu spojí s Ruskem, jako to udělal Krym a regiony Donbasu.

V tuto chvíli Washington a jeho imperiální partneři pokračují v šarádě chlubení se svou podporou Ukrajině, „jak dlouho bude potřeba“. Ale oni a jejich propagandistická média vědí, že hra končí, protože Rusko uspěje při převzetí moci 31členného vojenského bloku NATO.

NATO se osudově zapletlo do zástupné války na Ukrajině způsobem, který se odrazí mnohem důsledněji než jeho předchozí zločinecké eskapády ve Střední Asii, na Středním východě a v Africe. Finanční dopady zejména na Evropu se již projevují v podobě státního fiskálního nátlaku, zpřísňování daní, ekonomického poklesu, bankrotů a veřejného kolapsu. Problémy masové imigrace způsobené válkami NATO se také nesnesitelně prohloubí.

Ale možná ještě fatálnější je obrovský politický dopad otřesného selhání, který čeká Washington a NATO, jakmile se realita porážky na Ukrajině stane nevyhnutelnou. Západní média již ostýchavě přiznávají debakl. Ten debakl se časem zesílí. Kvůli fiasku na Ukrajině pod vedením USA bude mnoho skřípění zubů a obviňování. Rozčarování mezi členy NATO ohledně Afghánistánu bylo hmatatelné; u Ukrajiny to bude výbušné a může to být nebezpečné pro křehký smysl pro jednotu bloku a jeho účelu.

Pokud lze Afghánistán vnímat jako katastrofu pro západní nároky a bezohledné klamání, Ukrajina se odrazí s ještě drtivějšími důsledky.

Nastává den zúčtování za desítky let trvající zločinné válečné štvaní pod vedením USA prostřednictvím válečné mašinérie NATO. Ten den může být dříve, než si myslíme.

https://strategic-culture.su/news/2023/08/18/washington-afghanistan-debacle-is-prelude-to-natos-ultimate-disaster-in-ukraine/

sdílet na

30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ijn
25. 8. 2023 01:20
Ohodnotit příspěvek :
     

IV.Říše=SRN(+EU) nechce? doplatit přiznané škody 306 mld. Kčs v úrovni měny r.1938, kdy ŮROVEŇ měny byla 1 Kčs = 0,03121 g zlata,306 000 000 000Kčs x 0,03121g/Kčs=9 555 260 000g nebo lépe 9550,260 tun == 13 145 mld Kč v úrovni měny 2023 bez úroků,….. ani předáním odstavených jaderek, které Helmuti raději zbourají za celkové likvidační náklady přes 50 miliard Euro,

SRN krizi energií prohloubí a urychlí de-industrializaci průmyslu SRN = “lokomotivy EU”! Pochopí Helmuti, do jaké zkázy s řítí? Chtějí nového Adolfa vyvolat konečnou válku ke svému zániku?!?

ČR 50roků JE v SRN (6 bloků cca 1300MWe x 8760h/rok x 0,9 x 50roků x 2500 Kč/MWe=7 686 mld. Kč + úspora likvidace ….win – win přístup – oba vyděláme, ale nesmí vládnout IDIOTI!!!

Gales
25. 8. 2023 09:29
Odpovědět  ijn

Vládnou Jidáši.Celá EU jde plánovaně do kšá a helmuti to podporují.Co je cílem,čort znáet.

Pavel z Moravy
25. 8. 2023 09:56
Odpovědět  Gales

Myslím, že není o čem přemýšlet. Cílem je odnárodnění, nějaký druh celoevropské vlády, která bude takovým projektem trvalé konstituční monarchie se svým císařem a absolutně porobenými a zotročenými lidmi digitalizovaného světa. Vždyť je to jednoduché, proč chtějí všechny zbývající i malé zemičky vklínit do EU. Jde jim totiž o konečný cíl, kterým je autokratická monarchistická Evropa ve kterém mají vládnoucí rody řídit celou tuto Evropu. Jak řekl Tytler, na konci kruhu je opět otroctví v moderní formě. Vždyť už o tom ti dnešní mocipáni podali tolik důkazů, že musí přece prohlédnout i slepí lidé. Pokud to ale lid takto necítí a chce to, potom proti gustu žádný dišputát.

Pavel z Moravy
25. 8. 2023 10:07
Odpovědět  ijn

Cílem tzv elit je nastolení jediné vládnoucí moci v digitalizovaném otrokářství. A vládnout mají ti, kteří již nyní všechnu moc převzali do svých rukou. Dle mne je úplně zbytečné bavit se o tom, proč dělají to i ono, proč likvidují to i ono. Jejich konečnou fází je totiž celoevropská vláda řídící celou tuto populaci systémem jaký probíhal v dobách monarchie. Musíme pochopit, že většina těch tzv. elit pochází ze starých mocenských monarchistických rodů. Kujwa, vždyť je to tak jednoduché, pochopit tento scénář.

ijn
25. 8. 2023 11:12
Odpovědět  Pavel z Moravy

Poslanci kají povinnost se každé pondělí setkávat ve svých volebních kanceláří (placení nájmů z PSP) vyslyšet náměty občanů, a pokud se nelze setkat, tak požadovat na PSP aby neplnění pondělních setkání v kárné komisi řešila PSP!!! Možná by někdonevydžel a nervy by mu selhali a politik by dostal za vyučenou,….ale u Foldyny toto řešení nedoporučuji,….ale většina ….!!!

Gales
25. 8. 2023 16:21
Odpovědět  ijn

Na to slyšení chodit s nějakým obuškem.Hlavně před hlasováním aby posranec nezapomněl že kope za prachy voličů a tedy musí konat v jejich zájmu.

Autor
25. 8. 2023 16:19
Odpovědět  ijn

Dnes je pro nás, takové uvažující lidi, jasně vidět spíše jiná tendence. Ano, ničí si to “sami”, ale … noty jdou zpoza moře a to jak “jen za La Machem, tak za Atlantikem. Tady je názorně vidět, jak se ničí státy – Německo + “zbytek EU” a Ukrajina. Obě “polovinky” budou nesporně využity proti Rusku (jedna už vllastně to využití končí), dokud se nezbaví svých okovů.
Pokud se ovšem změnila doba, tak k horšímu. Tehdy Anglie i USA chápaly, že Německo musí mít výkonné hospodářství. Dnes za doby vlády financialistů (či jak chcete) se ukazuje, že “pokrokoví kapitalisté” pozapomněli na mnohé z toho, co jim dávalo převahu (naštěstí) a mysleli si, že svět jim už leží pod nohama jako rohožka a že za peníze si koupí naprosto všechno.
Za peníze si nekoupíte nejen zdraví, ale i to, co vám nikdo nechce prodat a nebo co vlastně není.

Jaris
25. 8. 2023 01:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Americani Afghanistan zneuzivali jako drogove uzemi. S pomoci ceskych zoldaku, (dle debilniho Zemana bojujicich i za Prahu), tam hlidali makova pole pro vyrobu drog. Kdyz do toho vstoupil Taliban, zacali Afghanci hromadne nicit makova pole, a to se amikum nelibilo. Chovali se jako stado gangsteru a vrazdili civilisty jak pominuti. No a nakonec, jako vzdy, zbabele zdrhli s holou zadnici a zanechali tam po sobe akorat spoust.
Tesi me, ze dnesni zdegenerovane USA se hrouti primo pred ocima. HnUSAci svet terorizovali valkami, terorismem a prevraty amici prilis dlouho.

Albi
25. 8. 2023 08:09
Odpovědět  Jaris

Taky mě to těší a doufám, že už letošní podzim se ty předpiovídané zatím nekonkretizované “věci” opravdu začnou dít.

sizok
25. 8. 2023 17:06
Odpovědět  Albi

Nezačne se dít vůbec nic.

skeptik
25. 8. 2023 07:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Zločiny USA s pomocí západní Evropy bez jakéhokoliv pokusu tyto zločiny a jejich strůjce soudit a potrestat dokazuje, že slavný Západ není vůbec demokratický ale ve skutečnosti fašistický!
Napadením Ruska prostřednictvím Ukrajiny si fašistický Západ ukousl příliš velké sousto kterým se udusí.

Pendergast
25. 8. 2023 08:48
Ohodnotit příspěvek :
     

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-znasilnil-sest-malych-chlapcu-behem-tri-let-zil-radne-byl-to-exces-vysvetlil-soud-velice-mirny-trest-40441593#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=abtest218_mobil_bez_boxiku_firem_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Totální humus. Zase přesně jak říká Pjakin, justice zločince a uchýláky brání jak může. Tohle jsou krásný signály pro další pedofily v naší zemi, že můžou v klidu znásilňovat děti a systém je ochrání.

Vladimír
25. 8. 2023 09:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukrajinci budou splácet, splácet, splácet a splácet… Jediná jejich šance je odstřihnout se od Západu a odmítnout splácení dluhu. Ty ruské zabavené miliardy jim moc nepomohou, nejspíš se k nim ani nedostanou, protože EU i USA budou mít svoje problémy…

Albi
25. 8. 2023 10:05
Odpovědět  Vladimír

Nedostane je EU, ani USA jako stát. Skončí v kapsách velkých i menších oligarchů jako vždycky.

Pavel z Moravy
25. 8. 2023 09:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Zoufalí lidé se drželi podvozků letadel, když si potřebovali zachránit svoje životy. Jak to, že nebyli zoufalí, když zabíjeli v cizí zemi. Hle, toť opravdu udatní Yankees. To co desítky roků prostě naťáci provádíte, to dostanete zpátky. Je to prostě zákon akce a reakce. Berte to jako chlapi, přece jimi jste, nebo ne.

Velitel
25. 8. 2023 09:52
Odpovědět  Pavel z Moravy

Vážně si myslite, že nějací američnané nebo evropané se zoufAle chytal podvozku letdel v Afganistnu, proboha probudte se.

Pavel z Moravy
25. 8. 2023 10:30
Odpovědět  Velitel

Já jsem probuzen dostatečně, jestli to byli amíci nebo jejich afghánští přisluhovači je jedno. Všechno to byli jedni a titíž lidé, kteří se podíleli na celé té lidské tragédii. Až tato naše vlast klekne a padne do propasti, myslíte, že se někdo bude ptát, že tady byli lidé, kteří varovali, kteří viděli co přijde, kteří svým šestým smyslem viděli záležitosti, které druhé občany nezajímaly. My všichni, kteří moc dobře víme a asi i cítíme co přijde v tom budeme právě i s těmi, kteří jsou hloupoučcí cokoliv pochopit. Chystají nám totální nesvobodu, digitální otroctví a my se zde přeme o takové záležitosti, které nás z těchto sra.ček, které jsme si sami zavařili nemohou dostat. Jak to, že se proti těm špatným co se dokázali spojit my a nebudu říkat slušní, ale snad rozumní nedokážeme spojit? To jsme všichni tak zbabělí a nebo závislí na svém majetku, že nedokážeme pochopit co nám chystají. Mně by to při svém věku mohlo být jedno, ale není. Proto jsem snad ještě naživu. Ale je fakt, že už toho začínám mít dost. Epikuros řekl – Musíš li žít v davu, stáhni se do sebe. Asi věděl o čem mluví. Mějte se fajn.

Velitel
25. 8. 2023 12:33
Odpovědět  Pavel z Moravy

Znovu si přečtěte co jste napsal, cituji “Jak to, že nebyli zoufalí, když zabíjeli v cizí zemi.”. Afgánec nemohl v Afganistanu zabíjet jako v cizí zemi, to prostě nejde. Jako cizinci mohli v Afganistanu zabijet ti amici, evropané a při troše dobré vůle třeba Pákistánci. Ti se nevěšeli na podvozky, jednk to neměli za potřebí a snad až na neziskováky nejsou tak blbý ami měli pocit, že lze přežít let ukryty v neklimatizovaném podvozku letadla.

Pavel z Moravy
25. 8. 2023 13:40
Odpovědět  Velitel

Já přece nepíši, že samotní Afghánci v područí amíků zabíjeli v cizí zemi, když do ní patřili. Ale ti, kteří se s amíky a dalšími spřáhli mají úplně stejnou vinu, takže já jim připisuji stejné zločiny jako celé té koalici, která tam byla. Je jasné, že dovnitř letounů se napakovali předně amíci, ale ti co se věšeli na podvozky, tedy afghánci, měli stejné myšlení jako jejich okupanti, proto snad pro ně taky pracovali nebo ne. Dnes možná již mají amícké občanství, tak co jsou? A i kdyby se tito domorodí přisluhovači NATO nezúčastnili bojů, určitě podávali vetřelcům všemožné informace a další důležité rady, které jim měly pomoci proti Talibancům. Takže jestli se tam věšeli na ty podvozky tito domorodí přisluhovači, je to jako kdyby se na ty podvozky věšeli samotní okupanti. Byli to přece pro amíky jejich kamarádi v boji, nebo ne?

Spam Jan
26. 8. 2023 17:05
Odpovědět  Pavel z Moravy

Defenestrace to spravéí…

Pavel K
25. 8. 2023 09:54
Odpovědět  Pavel z Moravy

No já nevím mušíš to napřed vyzkoušet jestli je tam pindík nebo né. 🤣🤣

Albi
25. 8. 2023 09:56
Odpovědět  Pavel z Moravy

Ti zoufalí lidé, držící se podvozků byli jejich afghánští “tlumočníci”, kterým se Američané za jimi poskytované služby takto odměnili.

Ti, kteří zabíjeli v cizí zemi – Yankees – se nedrželi podvozků, ale seděli v letadle celí nervózní, aby už letěli do pryč. Osud mouřenínů – tlumočníků je nezajímal.

25. 8. 2023 10:13
Odpovědět  Albi

Mně se líbí video s tímhle chlápkem, co nám mává: “Poslední letadlo a je plný”…

Kabul - last plane.jpg
25. 8. 2023 10:17
Odpovědět  primak

V Saigonu to bylo podobné, ale nikdo nemával…

Vietnam-last heli.jpg
Albi
25. 8. 2023 12:06
Odpovědět  primak

🙂 To se do “konečného vítězství” ještě nedohlédlo. A taky v Rusku ještě nevládl Putin.

Albi
25. 8. 2023 12:04
Odpovědět  primak

Asi nějaký afghánský “dezolát”. 🙂
Dezoláti všech zemí, spojme se.

25. 8. 2023 10:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Jó, v 60.letech se žilo v Afghanistanu jinak, než Brzezinski vymyslel (Velká šachovnice), jak vylákat CCCP do Afghanistanu na pomoc tehdejšímu vládci (a že se Brežněvovi do toho moc nechtělo):
https://www.denverpost.com/2013/01/28/afghanistan-1960s-photos-bill-podlich/

Afghan in 1960
Albi
25. 8. 2023 12:51
Odpovědět  primak

To jsem taky četla. Nejvíc na něj naléhali Poláci (Gomulka) a Bulgaři (Živkov).

Zajímavé – Rumunsko odmítlo a na rozdíl od dnešeních svobodých národů si to v tehdejší totalitě nijak “neodskákali”.

25. 8. 2023 16:17
Odpovědět  Albi

Zajímavý je, že ti samí, kteří na něj nejvíc naléhali i v osmašedesátém, aby nás Waršpakt srovnal do latě. Pravda, tehdy se k nim přidal ještě Ulbricht.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank1
25. 8. 2023 20:52
Ohodnotit příspěvek :
     

To kazdodenni stvani do valky u vazalu a poskoku USA v EU stale nebere konce. USA ho stale jeste neodpiskaly. Trest se konat pro tyto degeneraty nebude, jsou stale pod ochranou USA. Porazka Ukrajiny USakum projde jako v Afghanistanu a ve Vietnamu. Na konci okupace vidime stale stejne chaoticke sceny pri evakuaci poskoku USA, kteri prchaji pred zaslouzenym trestem. V Afghanistanu zanechaly USA spoustu svych lokaju-kolaborantu, kteri byli Talibanem ztrestani.