politika

Stoltenberg vyzval Bidena, aby se společně postavili Rusku

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg poblahopřál americkému prezidentskému kandidátovi Joe Bidenovi k jeho volebnímu vítězství a vyzval ho ke společné konfrontaci s Ruskem a Čínou.

“Vřele vítám volbu Joe Bidena za příštího prezidenta USA. Znám pana Bidena jako silného spojence NATO a transatlantických vztahů,“ uvedl Stoltenberg ve svém prohlášení zveřejněném na webových stránkách Aliance.

Dodal, že vedoucí úloha Spojených států je v „nepředvídatelném světě“ důležitější než kdy jindy, Stoltenberg poznamenal, že počítá se spoluprací s Bidenem a kandidátkou na viceprezidenta Kamalou Harrisovou.

“Silné NATO je dobré pro Severní Ameriku i Evropu. Spojenci NATO dohromady tvoří téměř 1 miliardu lidí, polovinu světové ekonomické síly, polovinu světové vojenské síly. Tuto kolektivní sílu potřebujeme, abychom mohli čelit mnoha výzvám, včetně stále agresivnějšího Ruska, mezinárodního terorismu, kybernetických a raketových hrozeb a posunu globální rovnováhy sil se vzestupem Číny,“ uvedl Stoltenberg.

V sobotu hlavní sdělovací prostředky v USA oznámily vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena. 
Republikánský kandidát Donald Trump i Biden se považují za vítěze voleb. Úřadující prezident rovněž 
odmítá připustit, že prohrál, ale většina světových vůdců již adresovala své blahopřání Bidenovi.

https://bit.ly/32qKC70

sdíletj na