blogpolitika

Štefec: Na Staromáku to vypadalo jako cvičení policistů proti policistům

Na Staromáku údajně “demonstrovali odpůrci vládních nařízení proti koronaviru”. Alespoň takhle to prezentoval ČRo1, píše na facebooku Jaroslav Štefec.Jaroslav Štefec19. října 2020 – 03:20
Určitě se také dočkáme pochval policie i prohlášení politiků, že zvládla situaci dobře až skvěle a nelze jí nic vytknout. Policisté se chovali korektně i k demonstrantům, kteří na ně házeli dlažební kostky a pyrotechniku, nedošlo ani k větším škodám na majetku, nebyly žádné ztráty na životech, a nebyly ani větší počty zraněných. Prostě idylka.

Podle dostupných informací tuto akci organizovali lidé blízcí partám „bouchačů” z řad tzv. „tvrdých jader“ fotbalových fanoušků. Tomu celkem odpovídaly i nápisy na bundách a mikinách části účastníků i jejich „výbava“. Přiznám se, že jsem čekal relativně drsné srážky a útoky na policii a také škody na majetku. To, co jsem měl ale možnost „na živo“ vidět, byl spíše nácvik akcí ze strany dobře organizovaných a pečlivě maskovaných skupinek útočníků, pohybujících se cílevědomě v davu v podstatě nic netušících „běžných“ (chci věřit, že v „v dobré víře“) účastníků demonstrace.

Z obrazových záznamů je jasně vidět, že zkoušeli různé metodiky individuálních i skupinových útoků na policisty, testovali jejich reakci na použití pyrotechnických prostředků, koordinovaně prováděli individuální a skupinové útoky a zjišťovali slabiny policejního kordonu i jednotlivých policistů. Způsob, jakým policisté reagovali, nepůsobil bohužel příliš profesionálně. Bylo jich málo, otvírali řady, individuální útoky nelikvidovali razantně a v co nejkratším čase. Nebyly vidět druhé sledy jednotek pro okamžitý zásah v případě skutečného vyostření situace. Policejní auto s vodním dělem popojíždělo ulicí v podstatě bez ochrany.

Čemu jsem se ale musel opravdu smát, to bylo angažmá policistů na koních. Opravdu nevím, co tam tahle operetní jednotka dělala. Stejně jako policejní auta, i policisté na koních se pohybovali v podstatě bez ochrany, a kdyby šlo opravdu do tuhého, byli by snadnou kořistí útočníků. Podle všeho nikdo z těch, kteří o nasazení koní rozhodovali, nikdy neslyšel například o ježcích, které lze rychle a jednoduše rozhodit po ulici, a jezdci si ani neškrtnou. Naopak, plašící se koně ohrožují kromě svých jezdců i všechny okolo.

Zdá se, že celá akce, de facto synchronizovaná s podobnou akcí na Slovensku, byla pouhou zkouškou na „něco většího”. S Molotovovými koktejly místo pyrotechniky, baseballovými pálkami místo tyček českých vlajek a s propracovanou taktikou „tvrdého jádra“, která naprosto ochromí zasahující policisty. Zpitomělý neorganizovaný dav pak už jen dokoná dílo.

Rád bych věřil, že stejně „prasácky“ jako já uvažují i analytici ministerstva vnitra. Příští akce by už tak „lážo plážo“ proběhnout nemusela. A jedno je jisté – bude jich přibývat.
(rp,prvnizpravy.cz,fb,

sdílet na