politika

Štefec: Doufám, že padne rozhodnutí o konci Koudelky v čele BIS

Vláda Andreje Babiše ani přes naléhání opozice (a nejspíš nejen jí) s vysokou pravděpodobností neprodlouží angažmá Michala Koudelky v čele Bezpečnostní informační služby.

Má pro to spoustu dobrých důvodů, píše na facebooku Jaroslav Štefec.

Tím asi nejpodstatnějším je její doložitelné zpronevěření se základnímu úkolu (českých) zpravodajských služeb, kterým je podle zákona č. 153/1994 Sb. „… získávání, shromažďování a vyhodnocování informací důležitých pro ochranu ústavního zřízení, významných ekonomických zájmů, bezpečnost a obranu České republiky.“

Zda a nakolik BIS skutečně plní tento úkol ve prospěch naší země asi nejlépe dokládá ocenění jejího šéfa medailí americké CIA. A protože symbolika hraje v mezinárodních vztazích (včetně prostředí zpravodajských služeb) významnou roli, není rozhodně nezajímavé, že Koudelkův metál nese jméno po Georgovi Tenetovi, který šéfoval CIA v době, kdy se podílela na přípravě podvržených důkazů o existenci chemických zbraní v Iráku.

V roce 2003 jimi zuřivě hájil tehdejší ministr zahraničí USA Colin Powell v Radě bezpečnosti OSN nutnost americké invaze do této země. Pikantnost tohoto detailu vystupuje do popředí v kontextu s kauzou Vrbětice, a je prakticky jisté, že jak premiér Babiš, tak prezident Zeman si tuto souvislost velmi dobře uvědomují.

Schneider: Koudelka vyhovuje (skoro) všem

Na důvěryhodnosti řediteli nepřidává ani stále nápadnější snaha BIS okopávat kotníky vládě a premiérovi, kterému, stejně jako prezidentovi, má ze zákona povinnost poskytovat věcné a objektivní informace, ani naprosto nepřípustné snahy zasahovat nejen do politiky, ale i do toho, co se má či nemá učit ve školách, vydávání „veřejných zpráv o činnosti“ této už z principu „tajné“ služby, úniky utajovaných informací do médií (kauza „kufr s ricinem“ a další), nebo zcela absurdní úlety typu již zmíněných Vrbětic.

Je až fascinující sledovat argumenty, kterými se snaží zdůraznit svou podporu Koudelkovi „vybraní“ opoziční poslanci (a poslankyně) z řad ODS, Pirátů, nebo Top 09. Ti se sice pyšní členstvími v různých parlamentních komisích, souvisejících tu s hybridními hrozbami, tu přímo s BIS, ale jejich výroky svědčí nejen o neschopnosti pochopit podstatu fungování zpravodajských služeb a jejich skutečný význam pro bezpečnost ČR, ale především o ideologické zaslepenosti, která je u lidí, působících na rozhraní mezi těmito službami a občany naprosto nepřípustná a sama o sobě je zásadní hrozbou pro budoucnost našeho státu.

Úlety pisálků, kteří tato moudra skládají a snaží se je křečovitě interpretovat tak, aby vyzněla antibabišovsky a antizemanovsky, jsou už jen třešničkou na dortu této podivné kampaně.

Snaží se vytvořit jakýsi dojem, že vláda vlastně nemá právo odvolat „profláknutého“ šéfa státní instituce, o jehož schopnostech má (oprávněné) pochyby. Šéfa, který zdánlivě vyhovuje prakticky všem – USA a „spojencům v NATO“ svou loajalitou a ochotou plnit vše, co jim na očích vidí, Rusku a Číně svou snadnou čitelností a předvídatelností – s jedinou výjimkou, z mého pohledu však velmi podstatnou. Tou výjimkou je Česká republika, její bezpečnost a ekonomické zájmy.

A přesně to je také důvod, proč na rozdíl od věčného poslance Marka Bendy doufám, že se pondělní schůzka Zemana a Babiše uskuteční a padne na ní rozhodnutí o konci Koudelky v čele BIS. Vsadil na špatného koně a rozehrál vysokou hru, na níž neměl a nemá. Ale nejspíš o něj nemusíme mít strach – za věrné služby se mu určitě dostane dostatečně teplého místa, aby nemusel třít bídu s nouzí.

První zprávy
https://bit.ly/2VsZctL

sdíletj na