Sté výročí Komunistické strany Číny

Alexandr Rogers 

Čína dnes slaví velký národní svátek – sté výročí založení Komunistické strany Číny (KSČ).

Chceme upřímně poblahopřát čínským soudruhům k tak významnému datu. V době úpadku západních levicových sil  zůstává KSČ jedním z mála majáků naděje pro komunisty a socialisty celého světa.

A ačkoli někteří marginální sektáři prohlašují, že „čínští komunisté jsou na špatné cestě“, kromě dogmatických klišé to nemohou dokázat. A my, jako praví a věrní marxisté, tradičně věříme, že „Praxe je kritériem pravdy.“

Vidíme, že v Číně úspěšně fungují programy na překonání chudoby (počet chudých ročně klesá o desítky milionů), což Číňany rychle přibližuje k nástupu „malé prosperity“, jak chápeme socialismus.

Vidíme, že  strategie „Jeden pás – jedna cesta“ v praxi ztělesňuje principy mezinárodní solidarity  na základě vzájemně výhodné spolupráce a přátelství národů.

Vidíme, že  koncept „Společenství jednotného osudu lidstva“, který předložil prezident Si Ťin-pching, také prokazuje přátelství národů a přibližuje nás k vstupu do éry planetárního lidstva .

Mírový rozvoj a harmonický svět, kde „já mám tebe a ty máš mě“ – to je samozřejmě naprosto komunistický ideál, o který by se měl člověk snažit.

Pamatujeme si, že to byla  Čína, která za cenu obrovských ztrát a neuvěřitelného úsilí odolávala nacistické agresi Japonska na Východě v té době, kdy Sovětský svaz odolával, také za cenu obrovských ztrát a extrémního úsilí, nacistické agresi spojence Japonska – Třetí říše .

Jsme rádi, že to byla právě porážka armády Kwantung nacistického Japonska sovětskými jednotkami, která umožnila ukončit japonskou invazi do Číny a obecně druhou světovou válku. 

Myslím, že vyjádřím obecný názor, který se shoduje s oficiálním postojem Moskvy, když řeknu, že Rusko vždy přijde na pomoc svým čínským soudruhům a bratrům.

Jsme také rádi, že dnešní Ruská federace a Čínská lidová republika rozvíjejí oboustranně výhodnou bilaterální spolupráci všemi možnými způsoby v nejrůznějších průmyslových odvětvích, od obchodních a ekonomických vazeb až po společný průzkum vesmíru. A pokud je to nutné, jednají jako spojenci v boji proti agresi západního imperialismu.

Jen před několika dny prezident Putin a prezident Si znovu automaticky obnovili dohodu o přátelství, potvrdili svůj záměr změnit rusko-čínskou hranici na „hranici věčného přátelství“ a schválili řadu dalších stejně přátelských projektů .

Máme společné plány, společné zájmy a společné nepřátele. 

Nepřátelé zmizí, ale plány a zájmy zůstanou.

Proto ještě jednou upřímně blahopřejeme čínským soudruhům k svátku! Věčné přátelství!

Alexandr Rogers 
https://bit.ly/367NyXq

sdíletj na