Státní převrat v Tunisku

O vývoji státního převratu v Tunisku.

1. Prezident země odvolal ministra obrany Tuniska. Podezření na neloajálnost.

2. Země zavedla měsíční zákaz vycházení od 19:00 do 6 hodin ráno. Pohyb osob a automobilů bez příslušných dokumentů je zakázán.

3. Vojenské síly uzavřely úřad katarské „Al-Džazíry“ v hlavním městě Tuniska

4. Zaměstnanci ministerstev, včetně předsedy vlády, nesmí pracovat. Parlament je blokován.

5. Saúdská Arábie fakticky převrat podpořila a popřála Tunisku prosperitu a stabilitu.

6. Spojené státy zaujaly “gumový” postoj a uvedly, že jsou „znepokojeny situací v Tunisku“. Pokud se to hodí, Spojené státy velice snadno nemohou označit převrat za převrat.

7. Prezident Tuniska má v úmyslu zahájit proces odvolávání guvernérů, přičemž někteří z nich budou hnáni k odpovědnosti.

8. Doposud nedochází k velkým střetům, situace je pod kontrolou armády, speciálních služeb a policie, které stále plní rozkazy prezidenta.

9. Turecko uvedlo, že je znepokojeno situací v Tunisku, a že není pochyb o tom, že obyvatelé Tuniska současnou zkoušku překonají. Mezi Tureckem a Saúdskou Arábií také proběhly telefonické rozhovory o událostech v Tunisku.

A tak jenom pro pochopení. Předseda tuniského parlamentu Rašídu Ghannúší a George Soros. 

Rašídu Ghannúší přijel do Tuniska z Británie (kde žil až do roku 2011) právě v důsledku událostí Arabského jara, které propagoval Soros.

V Tunisku právě probíhá státní převrat.

1. Tuniský prezident Kaís Saíd rozpustil vládu a pozastavil práci parlamentu. Členové parlamentu jsou zbaveni imunity. Dříve zablokoval proces formování Ústavního soudu, který by ještě více omezil pravomoci prezidenta.

O tom, že v Tunisku se připravuje převrat, MEE (katarské vydání) informoval již v červnu.
Přímo popisuje parametry nadcházejícího převratu na základě dokumentů uniklých do tisku. https://www.middleeasteye.net/news/tunisia-exclusive-top-secret-presidential-document-plan-constitutional-dictatorship

Soudě podle všeho, oponenti tuniského prezidenta očividně nemohli zabránit plánům zveřejněným v tomto dokumentu. Předseda parlamentu se nyní skrývá ve svém domě na předměstí hlavního města, místo pobytu premiéra není známo, uvádí se, že je údajně držen v paláci v Kartágu.

2. Vládnoucí strana Tuniska již státní převrat odsoudila. V některých částech země byly napadeny její kanceláře. Policie doposud zabránila útoku na sídlo vládnoucí strany v hlavním městě a dům šéfa parlamentu. 

V místním tisku a na sociálních sítích jsou z převratu obviněny SAE a Saúdská Arábie, které chtějí po převratu snížit vliv Turecka v této zemi. Existuje možnost, že pro-turecké síly mohou reagovat a v zemi začne krveprolití, zejména proto, že Turci se nacházejí v sousední Libyi a v případě potřeby mohou nasadit zbraně a syrské ozbrojence. Erdogan svého času využil dohody s Tuniskem na podporu operací v západní Libyi. 

Je velmi pravděpodobné, že to, co se děje v Tunisku, je ozvěnou libyjských nepokojů, kde se monarchie Perského zálivu střetly s Tureckem a nyní se snaží napravit neúspěch útoku na Tripolis, čímž by podkopaly jeden z pilířů severoafrické politiky Erdogana. 

V sousední Libyi už byly jednotky libyjské PNS na hranici s Tuniskem uvedeny do pohotovosti. 

Haftar již poblahopřál tuniskému lidu k povstání proti Muslimskému bratrstvu, korupci a těm, kteří prodali tuniskou suverenitu Turecku.

3. Okolí prezidenta Tuniska prohlašuje, že pokusy o odpor budou v případě potřeby potlačeny silou.  Samotný prezident se vyjádřil, že použije sílu proti těm, kteří pod rouškou zákona kradou a vyvolávají zlost.  https://twitter.com/epsilonov71/status/1419429602519302144

V hlavním městě už policie rozptýlila jednu protestní demonstraci, ale nepokoje ve městě pokračují.  Kromě toho jsou protesty i v dalších městech 
https://twitter.com/MeshkalTn/status/1419277834422472708  

Armáda byla vyvedena do ulic města 
https://twitter.com/ObservatoryLY/status/1419428473458896902

Budova státní televizní stanice v Tunisku a klíčová správní zařízení jsou blokovány. Vše podle učebnic.

4. Je také třeba poznamenat, že vládnoucí strana v Tunisku se dostala k moci v důsledku barevné revoluce Arabského jara, která byla po určitou dobu uváděna jako příklad nenásilného puče. Samotná strana byla neustále obviňována z vazeb na Muslimské bratrstvo a současný předseda parlamentu z vazeb na Turecko a Katar. 

Státní převrat je ve skutečnosti zaměřen na odstranění následků barevné revoluce v roce 2011. Ve skutečnosti může Tunisko zopakovat osud Egypta, kde se k moci dostalo také Muslimské bratrstvo, které armáda svrhla v krvavém vojenském puči. V Tunisku to trvalo trochu déle, ale logika událostí je přibližně stejná.

5. To vše se odehrává na pozadí protestů proti omezením spojeným s koronavirem, vysokou úmrtností, obtížnou ekonomickou situací.  Prezident jasně očekává, že využije nahromaděnou nespokojenost s vládnoucí stranou spojenou s islamisty a Tureckem, aby získal diktátorské pravomoci a vyvedl zemi spod turecko-katarského vlivu. 

To, zda uspěje, bude záviset na loajalitě armády a speciálních služeb, jakož i na podpoře mas a potenciálních sponzorů puče ze SAE a Saúdské Arábie. 

Nelze vyloučit, že Francie a Egypt hrají v tom co se děje určitou roli. 

Pokud vše vyjde, pak to bude tečka k doslovu „Arabského jara“ 10 let po jeho začátku.

Více zde:
https://bit.ly/378LezO
https://bit.ly/3rDmOIb

sdíletj na