Státní duma RF vyhodnotila reakci Babiše na slova ministryně spravedlnosti České republiky o výbuchu ve Vrbětici

První místopředseda výboru Státní dumy pro záležitosti SNS, euroasijskou integraci a vztahy s krajany Viktor Vodolatskij v rozhovoru pro RT komentoval zprávu, že český premiér Andrej Babiš předvolal šéfku Ministerstva spravedlnosti Marii Benešovou v souvislosti s jejím prohlášením o explozích ve Vrbětici.

Vodolatskij poznamenal, že české vedení vyplňuje rozkazy zvenčí, které spočívají jenom v jedné věci – „učinit Rusko vinným“.

„Nyní, ať už by byly nalezeny jakékoli varianty, jakákoli konkrétní řešení nebo příčiny výbuchu, v každém případě budou odmítnuty, budou skryty,“ vysvětlil poslanec.

„Vedení České republiky dnes není nezávislé a mnoha Čechům se to nelíbí. Proto každý, kdo se rozhodne říct pravdu, bude úřady pronásledován.“ uzavřel.

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš předvolal šéfku ministerstva spravedlnosti Marii Benešovou v souvislosti s jejím vyjádřením k výbuchům ve Vrbětici .

29. dubna Benešová uvedla, že existuje několik verzí toho, co vedlo k výbuchům ve Vrbětici.

„Neexistují žádné jiné verze“.

„Policie pracuje s touto ruskou verzí. Do výbuchů jsou zapojeni důstojníci ruské GRU, konkrétně jednotka 29155. Neexistují žádné další verze,“ řekl Hamáček.

Podle něj má Benešová o tomto vyšetřování pouze obecné informace. 

Rada federace Ruské federace upozornila na skutečnost, že české úřady vyvíjejí tlak na ty, kteří nesouhlasí s rusofobní linií. Státní duma zároveň dodala, že protiruské napětí by mohlo negativně ovlivnit vnitřní situaci v České republice.

„Konstruktivní přístup“

Podle prvního zástupce vedoucího mezinárodního výboru Rady federace Vladimira Džabarova je zřejmý tlak českého předsedy vlády na další úředníky země ohledně situace ve Vrbětici.

„Myslím si, že předseda české vlády samozřejmě prokazuje, že vyvíjí tlak na vyšetřování. Již nyní věří, že rozhodnutí o vině je konečné, a nebude ho měnit. Nevím, jestli to bylo jeho rozhodnutí, nebo ho přijal pod tlakem západních partnerů, ale toto je nekonstruktivní přístup. Dříve nebo později to pro něj neskončí příliš dobře. Myslím si, že výsledek může být velmi žalostný pro předsedu vlády, který vyvíjí tlak na své ministry a nutí je, aby šli v jedné řadě a nevybočovali z ní,“ uvedl senátor v rozhovoru pro RT.

Viktor Vodolatskij, první místopředseda Výboru Státní dumy naznačil, že současné pražské úřady zamítnou jakýkoli postoj, který se odchyluje od kurzu rusofobní politiky.

„Jak předseda vlády, tak i ministr zahraničních věcí České republiky přísně dodržovali pokyny zvenčí – obvinit Rusko z výbuchů, ke kterým došlo před sedmi lety.

Prezident České republiky Miloš Zeman, ministryně spravedlnosti a všichni rozumní lidé v zemi tvrdí, že problém vytvořený z čista jasna současným vedením České republiky škodí především samotné České republice, samotné populaci,“ řekl partner RT.

Česká republika je podle jeho slov na stejné úrovni jako Polsko a pobaltské státy, které dělají vše pro to, aby potěšily své zámořské majitele.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v dubnu označil prohlášení českých úředníků o příčinách výbuchů ve skladišti zbraní ve Vrbětici a následná obvinění prezidenta země Miloše Zemana ze zrady kvůli k tomu, že navrhl zvážit všechny verze toho, co se stalo, za „čistou schizofrenii“.

https://bit.ly/3vxNlrl
https://bit.ly/3tdNoqw

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek