politika

Stálý zástupce Ruské federace při OSN: Naše země nebude podporovat Arménii proti Ázerbájdžánu …

Jedná se o další reakci Ruska na různé pokusy, pod různými “omáčkami”, zatáhnout Rusko do konfliktu o Náhorní Karabach a obejít mezinárodní instituce pro urovnání tohoto konfliktu, jako je „Minská skupina OBSE“.

Je zřejmé, že Arménie nyní prožívá velmi, velmi obtížné období a čím dále to bude, tím to bude těžší a tím více to bude eskalovat v médiích. Arménie však již není součástí Ruska, stejně jako Ázerbajdžán. Proto zde bude Rusko pozorovatelem. Jeden z mnoha, protože mechanismy vypořádání jsou již dlouho vyvíjeny a obě strany je ignorují.

Rusko v rámci svých závazků vyplývajících ze Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) může bránit Arménii, nikoli však Náhorní Karabach.

A zároveň, jak řekl stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Nebenzja:

“Minská skupina je připravena usnadnit [jednání], ale důležitou podmínkou pro dialog je připravenost samotných stran. Bohužel zatím slyšíme určitá prohlášení, která naznačují, že k tomu dosud nedošlo,“ uvedl.

“Konflikt v Náhorním Karabachu v nás vyvolává vážné obavy. Ne proto, že je velmi blízko našich hranic, ale hlavně proto, že Arménie i Ázerbajdžán pro nás nejsou cizí země. Nejsou to pro nás cizí národy,“ řekl Nebenzja. “S oběma zeměmi máme zvláštní vztah,” zdůraznil.

Nebenzja rovněž odmítl tvrzení, že Rusko a Turecko podporují různé strany konfliktu v Náhorním Karabachu.

“Ano, Turecko jednoznačně podporuje Ázerbajdžán. Víme, že ano. To ale neznamená, že jsme na druhé straně a podporujeme Arménii proti Ázerbájdžánu. To není pravda. Podporujeme spravedlivé urovnání, podporu-
jeme příměří, podporujeme zastavení nepřátelských akcí. Chceme, aby oba státy tuto eskalaci ukončily“.

Rusko považuje obě republiky za aktivní „tvůrce“ dnešních bitev v Náhorním Karabachu. A obě strany musí přestat „zabíjet“ a jak správně poznamenal Vasilij Nebenzja, ani Arménie, ani Ázerbajdžán dosud nevyjádřily takovou připravenost v jednom či druhém formátu.

Vedoucí představitelé Ruska, Spojených států a Francie (zemí, které společně předsedají minské skupině OBSE) dříve požadovali okamžité ukončení nepřátelských akcí v Náhorním Karabachu. Prezidenti Vladimir Putin, Donald Trump a Emmanuel Macron vyjádřili soustrast rodinám zabitých a zraněných. Vyzvali Jerevan a Baku, aby se zavázali k obnovení jednání bez podmínek.

https://bit.ly/3lqS5K2

sdíletj na