Stálý zástupce Ruska při EU: “Míč je na straně Berlína”

V otázce certifikace plynovodu “Nord Stream 2” je míč na straně Berlína, řekl agentuře RIA Novosti stálý zástupce Ruské federace při EU Vladimir Čižov.

„Byl postaven, ano. První potrubí je již naplněno plynem. Zbývá dokončit certifikaci. Teď je tento míč v bráně německého regulátora. Postup (certifikace) trvá čtyři měsíce. Termín, jak říkají, je 8. ledna,“ řekl.

“Budou moci, nebo budou to chtít udělat dříve – prosím. Pokud to udělají dříve, bude to pro koncové spotřebitele lepší,” dodal Čižov.

Rusko není proti dodávkám většího množství plynu spotřebitelům v Evropě

Rusko není proti tomu, aby dodávalo do Evropy více plynu, ale ne jako odpověď na výkřiky politiků, ale spotřebitelům, ale neexistují žádné objednávky, řekl stálý zástupce RF při EU Vladimir Čižov.

“Rusko není proti tomu, aby dávalo více, ale za tímto účelem by se měli obrátit na dodavatele, tj. na ten stejný Gazprom, obrátit nikoli z tribun parlamentů, nikoli ze stránek novin, ale měli by se obrátit konkrétní kupující, kteří by představili určité nabídky za odpovídající ceny. Ale nabídky nejsou. Proč ne? Je to zcela přirozené, protože nyní je úroveň tržních cen v důsledku chybných výpočtů (evropských politiků) tak vysoká, že si to dvakrát rozmyslí,“ řekl Čižov na dnešní tiskové konferenci.

Podle Čižova ti, kteří ve všem vidí „ruku Moskvy“, nehledají skutečné důvody současné energetické krize.

Plynovod “Nord Stream 2” se táhne od ruského pobřeží přes Baltské moře do Německa a skládá se ze dvou linek s celkovou kapacitou 55 miliard metrů krychlových plynu ročně. Jeho stavba byla dokončena 10. září. Probíhá certifikační proces pro společnost Nord Stream 2 AG jako nezávislého provozovatele potrubí, aby se zajistilo, že projekt je v souladu se směrnicí EU o plynu.

Certifikace bude probíhat ve dvou fázích: nejdříve německý regulační orgán, který obdržel v září kompletní balíček dokumentů potřebných k certifikaci, vypracuje návrh rozhodnutí a následně vše vyhodnotí Evropská komise. 

O certifikaci provozovatele “Nord Stream 2” požádala také polská ropná a plynárenská společnost PGNiG. Na konci září společnost PGNiG oznámila, že získala právo účastnit se certifikačního postupu, a prokáže, že společnost Nord Stream 2 AG není vhodná jako nezávislý operátor.

https://bit.ly/3BZ5NfZ
https://bit.ly/3DZgAro

sdíletj na