Srbská armáda zvýšila úroveň bojové připravenosti v reakci na akce kosovských separatistů

Srbské ozbrojené síly na rozkaz nejvyššího vrchního velitele a prezidenta Alexandra Vučiće přešly do stavu vysoké bojové připravenosti, informuje PolitNavigator.

Podle ministra obrany Miloše Vučeviće se tak stalo v souvislosti s možností vyostření situace na administrativní demarkační linii se samozvanou “Republikou Kosovo”.

„Nikdo nechce konflikt, ale Srbsko je seriózní stát a přijímá opatření, aby reagovalo na možné problémy.  Armáda je připravena splnit jakýkoli rozkaz nejvyššího velitele, aby ochránila své občany, včetně Srbů z Kosova a Metohije. Srbsko stojí o dialog, je lepší sto dní vyjednávat, než strávit jeden den v zákopu,“ řekl Vučević ve vysílání srbského televizního kanálu „Hepi“.

Srbský ministr obrany poznamenal, že se nedomnívá, že mezinárodní společenství a především země Quint (USA, Velká Británie, Francie, Německo, Itálie) nemají na Kurtiho a Prištinu žádný vliv.

Dodal, že byl přítomen rozhovoru mezi prezidentem Srbska a delegací NATO a Aliance si také nepřeje eskalaci v Kosovu, ale považuje za nutné vrátit proces k jednacímu stolu, aby se našlo řešení prostřednictvím dialogu mezi Bělehradem a Prištinou.

Vučević také připomněl, že „Republika Kosovo“ má de facto armádu, i když jde o porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1244 a „Kumanovských dohod“, které v roce 1999 zastavily bombardování Jugoslávie zeměmi NATO.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3TYHRCo

sdíletj na

2 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jaris
2. 11. 2022 06:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Kosovo patri, patrilo a bude patrit vzdy SRBSKU.

Staník
2. 11. 2022 09:02
Odpovědět  Jaris

Přesně tak a nikdy jinak. Kosovo a Metohije jsou Staré Srbsko. Albánci se tam naplavili a poté, co se islamizovali, tak začali Srby a Černohorce vyhánět, zabíjet a vždy jim to beztrestně procházelo. Albánci vždy aktivně a za masivní finanční podpory (Turecko, Rakousko-Uhersko, Itálie, Maďarsko, Německo, Vatikán, USA) byli vždy utlačovateli Srbů. Jediný Albánec a přítel Srbů byl Esad Toptani, díky němuž se povedlo ustoupit srbské armádě přes Albánii v roce 1915, i když za velkého utrpení jak srbské armády tak civilistů, včetně tehdejšího krále Petara Karadjordjeviče, který svůj národ neopustil.