„Sputnik V“ úspěšně absolvoval laboratorní testy na Slovensku

Vakcína „Sputnik V“ prošla v 14 ze 14 testů biomedicínského centra Slovenské akademie věd (SAV). 
Ve čtvrtek o tom informoval ministr financí Igor Matovič (OĽaNO).

Dodal, že pokud by Státní ústav pro kontrolu léčiv nezpochybnil reputaci vakcíny, mohli jsme jí začít „zítra“ očkovat.  Osobní odpovědnost za to připisuje ředitelce ústavu Zuzaně Baťové, která se podle něj rozhodla politikařit.

„I čtrnáctý test ze čtrnácti, který udělalo Biomedicínské centrum SAV, dopadl na jedničku,“ prohlásil Matovič. Závěr SÚKL, že vakcíny v 40 zemích spojuje pouze název, komentoval jako „úmyslné poškození vakcíny“ a narušení důvěry lidí.

Vzhledem k tomu, že takové hrubé lži, znevažující tuto vakcínu, byly ze strany šéfky SÚKL puštěné do světa, která v podstatě hovoří o tom, že Rusové si balí cokoliv do těch ampulí a vždy tam dají jen nálepku „Sputnik V“, musíme potvrdit tyto výsledky v maďarském OMCL laboratoři,“ doplnil.

Abychom navrátili důvěru lidí v tuto vakcínu a abychom bránili dobré jméno slovenské vědy i ve světě,“ podotkl Igor Matovič s tím, že pokud by ředitelka SÚKL nepolitikařila a neselhala, tak by se už lidé mohli očkovat „Sputnikem V„. Zdůraznil, že přitom všechny ze čtrnácti testů dopadly „na jedničku“.

Igor Matovič přiznal, že stanovisko SÚKL ztížilo jeho jednání v Moskvě

Podle něj v stanovisku se jednalo o blud, protože ředitelka SÚKL nemohla ověřit, že by se v 40 zemích využívala jiná vakcína pod názvem „Sputnik V“.

Jak dodal, ruští partneři mu řekli, že za této situace „Sputnik V“ na Slovensku nenechají a chtějí, aby byl posouzen v laboratoři, které nebude dělat politiku. 

Matovič během jednání s Kirillem Dmitriev, CEO Ruského fondu pro přímé investice dostal příslib, že ruská strana bude respektovat jakýkoli výsledek, který vyjde z jakéhokoli ONCL laboratoře.

Platba za první dávku vakcíny „Sputnik V“ byla zaplacena 6. dubna, ale podle Igora Matoviče ruská strana platbu dnes vrátila. Považuje to za velmi špatný signál.

Vyjádřil obavu, že když Rusové vidí, co se děje se „Sputnikem V“ na Slovensku a že i prezidentka Zuzana Čaputová se zastává ředitelky SÚKL, která zásadním způsobem kazí jméno „Sputniku V“ na celém světě, tak můžeme o tuto vakcínu i definitivně přijít

Vicepremiér nepovažuje za správné, aby se kryly lži o „Sputniku V“, které se šíří do celého světa, protože pro takové chování Slovensko může přijít o účinnou vakcínu.

Hlavné správy
https://bit.ly/2RHrJKB

sdíletj na