politika

Spojenci v NATO vyjádřili obavy

Média poznamenávají, že po schůzce maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Pekingu se mimořádně sešli zástupci zemí NATO.

Schůzka maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Pekingu se stala důvodem mimořádného jednání velvyslanců NATO.

Představitelé členských zemí NATO se sešli v Budapešti, aby projednali schůzku Vladimira Putina a maďarského premiéra Viktora Orbána, píše Bloomberg.

Spojenci Maďarska v NATO vyjádřili obavy o bezpečnost tím, že odsoudili schůzku premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem tento týden,“ uvádí se v článku.

Velvyslanci členských zemí aliance podle agentury diskutovali o „problémech“, které nastaly po rusko-maďarských jednáních. To podle agentury Bloomberg naznačuje rostoucí neshody uvnitř vojenského bloku kvůli vztahům Budapešti s Moskvou.

Autor publikace obvinil maďarského premiéra z podkopávání západní jednoty tím, že uzavírá energetické dohody s Ruskem, snaží se omezit pomoc Kyjevu, brání expanzi NATO a veřejně vyzývá EU, aby zrušila ekonomická omezení vůči Moskvě.

Setkání velvyslanců aliančních zemí v Maďarsku se uskutečnilo z iniciativy velvyslance USA a právě rozhovor Putina a Orbána se stal hlavním tématem rozhovoru, píše AFP.

Americký zástupce David Pressman uvedl, že vazby mezi Budapeští a Moskvou nemohou jinak než vyvolávat obavy.

“Pokud máme legitimní obavy o bezpečnost, sdělíme tyto obavy našim spojencům a očekáváme, že je budou brát vážně,” řekl Pressman.

Maďarsko však všechna tato prohlášení okamžitě zamítlo.

Vedoucí kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyas ve vysílání na kanálu ATV zdůraznil, že americký velvyslanec by rozhodně neměl určovat maďarskou zahraniční politiku.

Schůzka Vladimira Putina a maďarského premiéra Viktora Orbána se uskutečnila v úterý na okraj Fóra pásu a stezky v Pekingu. Jak zdůraznil maďarský premiér, Budapešť neusiluje o konfrontaci s Moskvou a chce udržovat bilaterální vztahy, pokud to sankce uvalené proti Rusku dovolí.

Později estonská premiérka Kaja Kallasová označila setkání mezi Orbánem a Putinem za „velmi nepříjemné a postrádající jakoukoli logiku“

V reakci na to mluvčí maďarské vlády Zoltan Kovacs připomněl, že manžel estonské premiérky Arvo Hallik nejenže nadále obchodoval s Ruskem prostřednictvím svých společností, ale také pomáhal dalším estonským podnikům dělat totéž. Hallik tímto způsobem vydělal více než jeden a půl milionu eur, zatímco jeho manželka „obcházela všechna média a volala po tvrdších opatřeních proti Rusku a ruským občanům“.

https://1url.cz/luFvi
https://1url.cz/HuFvw

sdíletj na

7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Autor
23. 10. 2023 20:32

Teď se budou snažit za každou cenu zbavit se Orbána, nevylučoval bych ABSOLUTNĚ VŮBEC NIC. Žádnou podlost. Ani násilí, atentát, “tragickou nehodu”.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
zdendulka
23. 10. 2023 20:49
Odpovědět  Peter 008

Nemyslím si, Orbán je už symbolem, na atentát na něj je už pozdě…. stal se ikonou a mohlo by to uspíšit pád EU…

Autor
23. 10. 2023 20:57
Odpovědět  zdendulka

Hodfně lidí bylo zabito i v lepších politických situacích, než je Orbán. Jen to prostě nesmí jako atentát vypadat … a nebo musíte mít možnost svalit to na někoho druhého.
Tak třeba Kennedy byl prezidentem …

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
23. 10. 2023 21:03
Odpovědět  Peter 008

Taky si myslím. Právě proto, že je “symbolem”, je nebezopečný.
A “náhody” už jsou propracované a vyzkoušené.
Těch lidí, kteří “padají” z oken …..

Standa
24. 10. 2023 00:12
Odpovědět  Albi

“I Have a Dream”, česky “Mám sen”,Byl zákeřně zavražděn dne 4. dubna 1968 v 18:01 při projevu na balkóně 2. patra motelu Lorraine v Memphisu v Tennessee.
 i Putin a Orbán mají sny. Si také, doufám , že jsou dobře chráněni.Včetně Iránského atd…… CIA, MI6 pracují.
Klidný může být hýzl P.P.na Hradě.

Vladimír
23. 10. 2023 21:08

Turecko je přece taky v NATO. Proč teda nevadím těm úžasným politikům časté schůzky, telefonáty mezi Putinem a Erdoganem???

Autor
23. 10. 2023 21:34
Odpovědět  Vladimír

Protože není (a nebude) v EU a Turecko potřebují, ale nebudou mu nijak pomáhat a tak má “volnou ruku”. Zatím …