politika

South China Morning Post: „Schopna zasáhnout cíle v celých Spojených státech“

Čína o nové jaderné ponorce projektu 094A.

Podle vojenského zdroje a analytiků je nová čínská ponorka s jaderným pohonem vyzbrojena nejmocnější balistickou raketou, která je schopná zasáhnout americkou pevninu.

Čínské vydání časopisu South China Morning Post informuje o nové jaderné ponorce Changzheng-18, která se 30. dubna 2021 stala součástí námořnictva. Podle publikace může ponorka nést novou mezikontinentální balistickou raketu (podmořskou balistickou raketu) JL-3, s dosahem přes 10 000 km (6 200 mil), uvedl zdroj blízký námořnictvu.

„Typ 094A je upgradovaná verze typu 094 a překonala jeden z klíčových problémů – hluk – zdokonalením hydrokinetických a turbulentních systémů.“ uvedl zdroj.

“Před upgradem byla ponorka vyzbrojena méně výkonnou raketou JL-2, která mohla zasáhnout pouze severovýchod USA, ale nyní je schopna pokrýt celý americký kontinent.”

Podle Forbesu čínské ponorky, před vstupem do úderné vzdálenosti kontinentálních Spojených států, musely proklouznout kolem kordonu amerických vojenských základen v Pacifiku nazvaném první ostrovní řetězec – vystavení ponorek detekci a útoku amerických hlídkových letadel, hlídkujícím válečným lodím a dalším podmořským průzkumným zařízením.

Čínské ponorky měly problém přílišné hlučnosti a snadné detekce, což však v posledních letech do značné míry napravil čínský námořní inženýr admirál Ma Weiming, který se nyní ujímá vedení v oblasti špičkové pohonné technologie.

https://bit.ly/33afx7g

sdílet na