politika

Soros vyzval Brusel, aby se vzepřel vydírání Maďarska a Polska

Evropská unie (EU) nemůže dopustit, aby ji Maďarsko a Polsko vydíraly, uvedl ve středečním příspěvku zveřejněném na stránce mediální organizace Project Syndicate americký finančník maďarského původu George Soros v souvislosti s blokováním rozpočtu EU ze strany uvedených zemí.

Podle zpravodajského serveru 444.hu Soros připomněl, že Maďarsko a Polsko vetovaly rozpočet a fond pomoci Unie i přesto, že by z něj tyto země nejvíce profitovaly – i když pouze v případě, že vyhoví požadavkům dodržování právního státu.

Finančník dodal, že požadavek právního státu není jen abstraktní teoretickou otázkou, ale velmi praktickou překážkou “osobní a politické korupce” vůdců obou zemí, v první řadě však premiéra Viktora Orbána.

Soros označil Orbánův režim jako “pečlivě vypracovanou kleptokracii”, kterou vykradl zemi.

“Je těžké odhadnout částku, kterou obohatil svou rodinu a kamarády, avšak mnozí z nich neskutečným způsobem zbohatli,” zdůraznil Soros.

Orbán: V současnosti v Bruselu považují za právní stát pouze země, které vpouštějí migranty

V současnosti v Bruselu považují za právní stát pouze země, které vpouštějí migranty, uvedl ve středu Orbán ve zdůvodnění pondělního blokování rozpočtu EU. 

Premiér vyjádřil názor, že během diskusí o přistěhovalectví v uplynulých dvou letech se odvolávání na právní stát stalo politickým a ideologickým prostředkem, přičemž jde o právní kategorii.

“Řízení postihující členskou zemi nelze spustit, aniž byly stanoveny objektivní kritéria a byla poskytnuta možnost podat opravný prostředek proti rozhodnutí,” zdůraznil Orbán

“Členské státy, které si chrání hranice a svou zemi před migrací, v Bruselu již nepovažují
za právní stát. Po přijetí současného návrhu by už nic nebránilo tomu, aby vyplácení finančních prostředků EU vázali k podpoře přistěhovalectví, a země, které migraci odmítají, by vydírali prostředky rozpočtu Unie,” dodal maďarský ministerský předseda.

Maďarsko a Polsko zablokovaly na pondělním zasedání velvyslanců členských zemí v Bruselu schválení předmětného dlouhodobého rozpočtu ve výši 1,1 bilionu eur a s ním souvisejícího záchranného balíku zaměřeného na oživení evropské ekonomiky po koronakrizi v hodnotě 750 miliard eur.

Hlavné správy
https://bit.ly/35M4oMn

sdíletj na