politika

Sönke Neitzel: V tuto chvíli, pokud vypukne válka, můžeme jenom zemřít statečně

Ozbrojené síly Evropy nejsou připraveny na žádnou možnou válku proti Rusku, píše The Times s odkazem na slova německého vojenského historika Sönke Neitzela. Na konferenci o obraně v Berlíně Neitzel a řada generálů a vojenských expertů Bundeswehru poukázali na špatnou logistiku, klesající počty vojáků a zmenšující se zásoby zbraní a munice v německé armádě a armádách většiny ostatních zemí EU.

Německý vojenský historik Sönke Neitzel varoval, že Evropa není připravena na válku s Ruskem a bude v konfliktu „vymazána“, stejně jako za Napoleona skončila Svatá říše římská německého národa, uvádí The Times.

Během konference o obraně v Berlíně několik německých generálů také naznačilo, že NATO nemusí být schopno vyhrát „první bitvu“ obranné války na svém východním křídle kvůli logistickým problémům.

Profesor vojenské historie na univerzitě v Postupimi a přední akademický odborník na současnou armádu Německa Neitzel označil německou vojenskou logistiku za „noční můru“ a varoval, že může trvat nejméně 15 let, než bude země připravena na válku. Historik poukázal i na snižování počtu vojáků a vyčerpání zbraní a munice v německé armádě. Vyzval ke zvýšení financování a podpory ozbrojených sil.

V tuto chvíli, pokud vypukne válka, můžeme jenom zemřít statečně. To je naprosto jasné: pokud budou naše ozbrojené síly bojovat, zemřou bez dronů, bez protivzdušné obrany, bez dostatku zásob,“ varoval Neitzel.

Jak připomíná The Times, ruská speciální operace na Ukrajině, která začala v únoru 2022, přiměla Bundeswehr přemýšlet o své připravenosti na jakýkoli možný konflikt. Velitel armády si tehdy stěžoval, že jeho vojáci zůstali „nazí“ a po letech omezování nebyli schopni plnit závazky vůči svým spojencům v NATO. V reakci na to německá vláda vyčlenila 100 miliard eur na zaplnění mezer ve svých ozbrojených silách a minulý týden oznámila svůj záměr stát se „pilířem“ a hlavním logistickým centrem úsilí NATO v zadržování Ruska.

Ministr obrany Boris Pistorius na čtvrteční konferenci řekl, že myšlenka evropské armády „není na stole“ a že se mocnosti kontinentu místo toho snaží převzít větší roli v NATO. 

Nastal čas odstranit mentální blok, že Německo by z nějakého důvodu nemělo být lídrem v oblasti obrany a odstrašování,” poznamenal šéf rezortu obrany a dodal: “Chceme mír – musíme se připravit na válku.

Předseda Vojenského výboru NATO, admirál Rob Bauer, ocenil německé plány a vyzval Berlín, aby se jich držel, navzdory „hluboce zakořeněným antimilitaristickým názorům“ v německé společnosti.

Řada generálů a vojenských expertů Bundeswehru však poukázala na hluboké strukturální problémy, kterým země čelí, včetně nedostatku vojáků, značně vyčerpaných zásob munice a potíží s přepravou až 300 000 vojáků NATO na značné vzdálenosti z Německa na frontovou linii. Někteří se také obávají snížení vojenských výdajů a dodávek zbraní Ukrajině v době rozpočtové krize.

Musíme probudit tuto zemi a pravděpodobně nejen ji. Myslím, že to platí pro většinu evropských demokracií. Opravdu musíme překonat náš starý optimistický pohled na definitivní mír. Byl to nádherný sen, ale sen je u konce a my musíme čelit realitě,“ vyzval náčelník štábu Velitelství vnitřní obrany Bundeswehru Thilo Mädler.

Neitzel poznamenal, že minulý týden navštívil ústředí NATO v Bruselu a byl zděšen, že různé spojenecké země stále mají nekompatibilní zbraně. 

Vždy mi to připomíná historii Svaté říše římské německého národa, jak museli reagovat na Napoleona a nemohli se na ničem dohodnout. A byli smeteni. Historické struktury mohou být smeteny. Tomu nás učí historie,“ řekl historik.

Neitzel dodal, že po neúspěchu protiofenzívy je Severoatlantická aliance stále pesimističtější ohledně šancí Ukrajiny na úspěch v konfliktu s Ruskem a zvažuje plán přijmout zemi v nových hranicích – bez ztracených území.

Generál finské armády Vesa Valtonen také poukázal na znepokojivé podobnosti konfliktu se závěrečnou fází finsko-sovětské války, známé také jako “zimní válka”, v letech 1939-1940. Početnější a lépe vybavené sovětské síly porazily Finy a ti byli nuceni žádat o mír. 

Poslední třetina války vypadala tak, jak teď vypadá Ukrajina: vyčerpání. Naše strana neměla žádné rezervy. Druhá strana je má nebo je měla,“ řekl Valtonen a dodal, že nebude možné „vyhrát opotřebovací válku proti Rusku“.

https://1url.cz/1ujms
Originál

sdíletj na

23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Boomer
4. 12. 2023 20:02
Ohodnotit příspěvek :
     

.. inu, v okamžiku kdy se hroutí smělé vize, je nutno obrátit pozornost ke zkušenostem z minulosti. Ten finský generál není hloupý…

Frank1
4. 12. 2023 20:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Zadna valka s NATO nebude. Vojaci nechteji zmrznout na bojisti a nasazovat kuzi za sionisty. Lampasaci jsou radsi ve vytopenem komfortnim kanclu, politici rovnez. Ti politici ovsem maji za ukol Rusko neustale provokovat vyroky, ktere dostavaji z Londyna. Zejmena cesti zmrdi byli vybrani k nasirani Ruska ruznymi vyroky, ktere maji Rusko ponizovat a provokovat.

ijn
4. 12. 2023 21:44
Odpovědět  Frank1

jako první zabavuje ČR diplomatické nemovitosti našim osvoboditelům RF, ani opozice necekne, prodejné děvky lavicích PSP a Senátu, dokázal některý stát na světě vetší podlost???

Ivo
4. 12. 2023 23:52
Odpovědět  ijn

Ještě jste zapomněl na přejmenování ulic, náměstí a bourání pomníků padlým Rudoarmějcům a Rudoarmějkám.

sergej
5. 12. 2023 06:39
Odpovědět  Ivo

Svádí vítězný boj se strojem času s pomníky obětem fašismu.
Rotačky žabích kůží pro “aktivisty jedou na směny.
https://www.czechfreepress.info/uvadime-videa/otazka-odpoved-v-v-pjakina-ze-dne-27-11-2023.html

Markýza
4. 12. 2023 20:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Ježišmarjá. Německý ministr obrany chce mazat mentální bloky?!? Už zase? Nastraž uši, Jevropo a ty, finský generále opakuj svou řeč do zblbnutí na všech sumýšech, konferencích a srazech.
Že si na tom MO nenechali Uršuli, ta je aspoň neschopná.

Frank1
4. 12. 2023 20:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Valtonen nerekl, ze nejdrive Finove v bitve Rudou armadu porazili. Ta se vzchopila a napodruhe uz nic neponechala nahode. Finy prevalcovala jako Japonce v Mandzusku.
Evropsti kreteni ve funkcich neznaji historii. Jsou to potomci pekaru, porodni baby, atd. Proste vsehoschopna hovada, kterym je osud lidi lhostejny. Poslouchaji jenom rizeni z Londyna.

Boomer
4. 12. 2023 22:06
Odpovědět  Frank1

.. Zimní válka skončila taktickým patem, Rusko ale získalo to, po čem v té době toužilo, v březnu 1940 byla uzavřena dohoda o postoupení části finského území. Situace zůstala zamrzlá až do začátku Operace Barbarossa, kdy Finové znovu otevřeli konflikt(Pokračovací válka..), získali zpět svá území, k tomu část ruských a ještě se marně pokoušeli o Murmanskou oblast. Podíleli se na blokádě Leningradu, ruská strana jim věnovala pozornost jen do té míry, aby udržela pozice. Rusové si na Finy našli čas až po obratu ve válce proti Německu (Pokračovací válka, červen 1944), v té době už jim válečné hospodářství jelo na plný plyn, a poměrně rychle se vše vrátilo téměř na původní linie z konce Zimní války. Než to Mannerheim 5.září 1944 definitivně(a moudře..)odpískal…

jsladin
4. 12. 2023 22:54
Ohodnotit příspěvek :
     

S logistikou a přepravou na bojiště si nedělejte vrásky, helmuti.Ještě chvilku budete medvěda srát a máteho v Berlíně.A jelikož jste všechno už dodali, tak vám nezbyde než ho pěkně přivítat.Slovanský zvyk je chlebem a solí.

Autor
5. 12. 2023 07:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Ha, ha, ha!
Vzpomněl jsem si na armádu ČSLA. Což byla československá armáda, které se báli i západní Němci a teď už chápu proč. Dneska by tato skvěle vycvičená armáda, se slušným vybavením a výzbrojí mohla smést CELOU bývalou západní Evropu tak za týden, omezena rychlostí techniky …
A KONEČNĚ BY SE SPLNIL MŮJ SEN A CELÁ ZKURV.NÁ EVROPA BY MLUVILA HEZKY ČESKY, LUMPOVÉ!!
🙂 🙂 🙂 🙂

Ladislav 💤
5. 12. 2023 07:47
Odpovědět  Peter 008

👍

Tupý hulvát
5. 12. 2023 10:01
Odpovědět  Peter 008

Myslím,že o kvalitě a vycvičenosti ČSLA nevíte nic.Jediným cílem naprosté většiny vojáků základní služby bylo se zašít.Velel jsem rotě,kde bylo plánováno sedm vojáků z povolání byla doba,kdy jsem tam byl jen já.Pokud jsem nešel osobně na nejzákladnější výcvik,vojáci s absolventy vysokoškoláky jako veliteli čet nedělali nic.Být tam jsem ale nemohl pořád.Když jsem dostal pomoc,dali mi POLITRUKA.Ten nesměl velet aby ho měli vojáci rádi,tak dělal nástěnky.Ve volných chvílích sliboval opušťáky za kdeco a já je na ně nemohl pouštět,skoro všichni byli zařazeni do pohotovosti!To by bylo na román,škoda mluvit.Štěstí bylo,že mě museli po šesti letech pustit do civilu,ale alespoň mi napsali do posudku,že NECHÁPU POLITIKU KSČ,prý jinak bych tam zůstal.

Boomer
5. 12. 2023 10:31
Odpovědět  Tupý hulvát

..jo, u většiny útvarů to tak opravdu chodilo, či spíš leželo, ale výjimky existovaly a ty výjimky přežily až do dnešních dob, nějaké bojeschopné jednotky ještě pořád máme.

Tupý hulvát
5. 12. 2023 11:02
Odpovědět  Boomer

Jen pro zasmání,ani jedna svítící miřidla nevydržela svítit po intenzivním nasvícení déle než pár vteřin,ani se nedoběhlo na palebnou čáru!Výsledky nočních střeleb jsem si vymýšlel,na kontrolu v noci nikdo logicky nechodil.Ruský operátor na věži se nám smál,ruští vojáci na vedlejší věži výsledky měli.Strašné!

Boomer
5. 12. 2023 11:32
Odpovědět  Tupý hulvát

.. no, já se s ruskými vojáky potkával taky, oproti nám byli při výcviku ustrojení jako hastroši, ale fyzička i odbornosti na 1******.

Byl jsem v osmdesátkách na doplňovacím výcviku (předsunutý návodčí paleb..) u samohybných houfnic, v posádce Západního okruhu ČSLA. Děs běs, bordel v areálu kasáren, na ubikacích, špinaví vojáci, špinavá jídelna i kuchyně s kuchaři, jídlo katastrofa, důstojníci až na výjimky jakbysmet, výcvik o ničem, ale cítili se dotčení, když jsme naše velení požádali o přesun do stanů(v říjnu..) a stravování z vlastních zásob. Za naše “Vysočiny” nám pak kluci kanonýrští sehnali co kde šlo ukrást, na vycházky u nich chodil jen ten, komu posílali peníze z domova, jinak svůj žold utratili v armě za jídlo, většinou si kupovali sádlo v plastových vaničkách a ráno chodili z jídelny s chlebem pod bundou. Když jsme je pozvali na pivo na naše náklady, byli šťastní jako blechy…

Pavel z Moravy
5. 12. 2023 12:50
Odpovědět  Tupý hulvát

Tak já nevím, kde jste sloužil vy a ve kterých letech, ale já prodělával ZVS v roce 70, tedy v době takzvané normalizace a že to bylo perné, o tom kur.wa nepochybujte. A že by cvičení, kterých bylo hodně byla nějaká nepovedená akcička nebo flákačka, to jsem tedy nezaregistroval. Kur.wa, to jsem asi měl zase pech, že jsem se nemohl válet na kavalci. Mluvte vždycky každý za sebe a ne za celek, tak to bude spravedlivější.

Slovan
5. 12. 2023 13:52
Odpovědět  Pavel z Moravy

🤣 🤣 🤣 🤣 👍 👍 👍
To víš kolego, jiný kraj jiný mrav. Pak jsou taky hodinky a holinky.🙄🙋‍♂️

Gales
5. 12. 2023 11:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Určitě by bylo lepší a pro svět přínosnější kdyby se tahle válkychtivá svoloč zabývala víc mírem než válkou. Ať sípnou.

Pavel z Moravy
5. 12. 2023 12:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusové vás mají totálně na háku tupouni, co by si tady na všech těch západních tupounech vzali. Jo, to tak ještě, živit vás vy bando omezenců. Pořád vy haj.zlové žvatláte, že by jste se v případě konfliktu neubránili. Vy haj.zlíci, vždyť vy si ten konflikt mermomocí přejete. Dutolebcům ty vaše fantasmagorie pořád vtloukáte do kokosu, aby tomu začali věřit. Ukažte někoho z význačných ruských představitelů, kteří o něčem takovém hovoří, vy bando pokrytců. Normální jedinec už z vás nemá pomyšlení ani na zvracení.

Slovan
5. 12. 2023 13:54
Odpovědět  Pavel z Moravy

No néé, ty se mi nějak začínáš radikalizovat, neskutečné. 😲

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
5. 12. 2023 15:31
Odpovědět  Slovan

Já to beru jako odpověď na všechny ty neskutečné pindy, kterými krmí to svoje ovčanstvo, které se potom snad opravdu bojí, že přijdou Rusové. To je neskutečná pakárna a prasárna co ten západ provádí. Rusové si tam bojují v Doněcku a Luhansku a tihle ti pokrytci dělají, že již budou pochodovat na Evropu. Ještě nedávno podporovali banderovce a chtěli je vidět v Moskvě a teď mají najednou z Rusů bobky a straší lidičky. To není radikální řeč i když to tak může znít, to je normální úvaha, když ti to ještě myslí a nejseš pako.

gerojom slava
5. 12. 2023 19:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Nakonec Medvěděv vzkázal Německu a němcům aby nezapomínali na svou historii /za měl na mysli Prapor Vítězství nad reichstagem/.
Co se týče zmínky jak to bude dál ,Putin před několika dny v proslovu řekl ,že Ukrajina je jen prvotní část mozaik,tedy za mne, RF si splní text v ultimatu,které předložila NATO,USA .

Pavel
6. 12. 2023 07:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Tihle váleční štváči mají být kde – no přeci na hnojišti dějin. Tam je jejich místo a jen úplný kretén jim věří.