politika

Šokující informace. Útok NATO na Jugoslávii měl začít jinak. Orbán dal svolení, aby se to svět konečně dozvěděl

16.10.2022 14:21 | Kauza

V souvislosti s bombardováním Srbska v roce 1999 se na světlo dostala zcela nová informace. USA žádaly po Maďarsku, aby v roce 1999 vojensky napadlo Srbsko. Dosud tajnou informaci zveřejnil srbský prezident Vučić na základě svolení maďarského premiéra Orbána. Důvodem bylo Kosovo, kvůli němuž tehdy NATO Srbsko bombardovalo a zabilo přes dva a půl tisíce civilistů.

Šokující informace. Útok NATO na Jugoslávii měl začít jinak. Orbán dal svolení, aby se to svět konečně dozvěděl

Foto: svornost.com

Popisek: Bombardování Jugoslávie

V roce 1999 kulminovala válka na území Kosova a Metohije, kdy jugoslávské vojenské a policejní síly potlačovaly ozbrojenou vzpouru kosovských Albánců, kteří chtěli prostřednictvím násilných akcí, vyvražďování a vyhánění srbského obyvatelstva Kosovo ovládnout, zakročilo ve prospěch Albánců NATO a tehdejší Jugoslávii téměř tři měsíce bombardovalo. Přestože aliance slibovala, že bude útočit pouze na vojenské cíle, opak se stal pravdou a terčem náletů se staly mnohé civilní objekty včetně porodnice, škol, nemocnic, televize či osobních vlaků. Výsledkem bylo zhruba dva a půl tisíce civilních obětí včetně mnoha desítek dětí.

V Maďasku byl tehdy premiérem Viktor Orbán, poprvé ve své kariéře. Vládu řídil ve stejném období jako u nás Miloš Zeman, tedy v letech 1998 – 2002. Nyní se po více než 23 letech dostala na světla dosud neznámá a šokující fakta. Prezident Spojených států Bill Clinton tenkrát žádal Orbána, aby Maďarsko zaútočilo na Srbsko. Orbán prý čelil silnému tlaku, kterému odolal i na základě pomoci německého kancléře Gerharda Schrödera. Důvodem USA žádaného vojenského napadení Srbska ze severu prý bylo, aby útok srbskou armádu zaměstnal a ta neměla tolik možností bránit se leteckým útokům.

“Řeknu něco, o čem nikdo nevěděl. V roce 1999 mělo Maďarsko napadnout Srbsko. Viktor Orbán mi to potvrdil a řekl, že to mohu veřejně sdělit. Americký prezident Bill Clinton po něm žádal, stejně jako Britové, aby napadl Srbsko ze severu, čímž by nám rozdělili vojenské síly dole z Kosova na sever k Vojvodině, což Viktor Orbán odmítl, čelil velkému tlaku, kterému odolal na základě pomoci Gerharda Schrödera. Poté Orbán cestoval do Velké Británie, kde měl oficiální rozhovory s premiérem Blairem a zastavil se navštívit Margaret Thatcherovou. Zazvonil jí na dveře, Thatcherová otevřela a řekla mu, že jí vadí, že odmítl zaútočit na Srbsko, protože kvůli tomu zahyne víc britských vojáků,” řekl veřejně na tiskové konferenci prezident Srbska Aleksandar Vučić.

Kolem Kosova a Metohije se poslední měsíce diskutuje čím dál častěji. Důvodem je především fakt, že výrazná část západních zemí na jednu stranu nadále pomáhá kosovským Albáncům v tom, aby proti platnému mezinárodnímu právu budovali svůj “stát” na srbském území Kosova, a z druhé strany mluví o tom, že není možné, aby Rusko porušovalo územní celistvost Ukrajiny. “V čem je územní celistvost Ukrajiny lepší nebo důležitější než územní celistvost Srbska? Je to pokrytectví,” opakuje často srbský prezident a další tamní političtí představitelé.

Precedent Kosova používá i ruský prezident Putin, když říká, že pokud se mohli kosovští Albánci územně odtrhnout od Srbska, nevidí důvod, proč by se ukrajinští Rusové z Donbasu a dalších oblastí nemohli odtrhnout od Ukrajiny. Podle Bělehradu je právě toto důvodem, proč Západ aktuálně tlačí na Srbsko, aby se Kosova vzdalo a umožnilo jeho přijetí do OSN a dalších mezinárodních organizací. “Chtějí Putinovi vyrazit z rukou jeho argument, ale my se Kosova nikdy vzdát nemůžeme,” zní ze srbské vlády.

Součástí nejnovějšího západního tlaku na Srbsko je návrh Francie a Německa. Ten ve stručnosti spočívá v tom, že Srbsko přestane bránit v přijetí Kosova do OSN a výměnou za to bude zrychleně přijato do EU a získá příliv investic. I kdyby na to Bělehrad přistoupil, nemá žádné záruky, že po přijetí Kosova do OSN či Rady Evropy by skutečně došlo k naplnění slibu o rychlém vstupu Srbska do Evropské unie. Ta totiž v minulosti opakovaně stupňovala svoje podmínky a poté, co bělehradská vláda splnila požadované, místo přijetí do EU jen přišly nové a nové požadavky.

Srbský prezident se k tomu vyjádřil jednoznačně. “V tuto chvíli neexistuje vůle v srbském politickém vedení, a dokud jsem prezident, nebude existovat vůle za přijetí nezávislosti Kosova a členství Kosova v OSN. O mnoha dalších věcech se můžeme bavit, oni si vždycky vymyslí něco nového, ale vždy to bude v rozporu s mezinárodním právem,” sdělil nedáno Aleksandar Vučić.

sdílet na

18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zuza
16. 10. 2022 15:24
Ohodnotit příspěvek :
     

naozaj nepochopím, načo chce Vučič vstúpiť do žalára národov menom EÚ???

Pavel z Moravy
16. 10. 2022 19:01
Odpovědět  zuza

Také to nechápu co za tím přesně je. Z hlediska západu chápu, že ještě nedosáhli cíle totálního zotročení východních slovanských národů. Daleko nemusíme chodit, naše kolonie je přesně typ státečku jaký zápaďáci potřebují. Krmí ho svým zbožím, ze kterého mají pěkný bakšiš, naše si kupují za hubičku i vzhledem k tomu, že tady je třetinová životní úroveň než na západě, takže jejich politika kolonizace Slovanů je úspěšná, tak proč to nezkusit i se Srbskem. A co se týká Srbů, nevím, třeba si myslí, že pohozená kostička od zápaďáků se zlatým pozlátkem bude chutnější než ta jejich, která je ale vlastní a nikdo ji nepodmiňuje nějakými ústupky, protože si kostičku vyrábějí sami pro sebe. Třeba si myslí,že nechat se za pár drobných zotročit bude pro ně výnosné. Nevím, nic jiného mne nenapadá.

Jiří
16. 10. 2022 20:28
Odpovědět  zuza

Neuvědomujete si jaký obrovský ekonomický tlak vytváří EU a Srbsko je velmi malá země. Hrdost je krásná věc ,ale jíst se musí každý den. Naše země je úplně pohlcena EU ,proto zde může fungovat fašistická pětikolka!

Wojciechovsky
16. 10. 2022 20:56
Odpovědět  Jiří

To sice ano,ale nemusí cpat hlavu do oprátky dobrovolně.Stačí se podívat právě na ČR…..v 💩💩💩💩💩vězíme a cesta ven se nerýsuje.

Delnas
17. 10. 2022 10:21
Odpovědět  Jiří

Hrdost je krásná věc ,ale jíst se musí každý den.

Jop, hezky je to popsano v knize od Rudolfa Ptacnika …ROCNIK 21. a s castecne i v Horalce od M.Moravia….. ANALOGICKA situace……

Wojciechovsky
16. 10. 2022 15:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Amiokupanta je TŘEBA VYMAZAT Z MAPY SVĚTA!

Markýza
16. 10. 2022 16:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Asi jsem divná, ale mně to venkoncem nešokovalo.

Pavel K
16. 10. 2022 17:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Ještě nám prozraďte okolnosti z 68 v ČSSR, ať máme jasno.
Možná by se XXX rusobijců šlo ze samé dezinformační ostudy z houpnout.
🤣 🤣 🤣 🤣

Wojciechovsky
16. 10. 2022 18:27
Odpovědět  scipio

Tohle už jsem kdysi slyšel, teď to čtu zase takže na to určitě (nejen) zrnko pravdy bude.
Díky 👍

Pavel K
16. 10. 2022 18:50
Odpovědět  Wojciechovsky

Kdoví, kdoví, snad jen ty dvě růže krepový……

Wojciechovsky
16. 10. 2022 19:41
Odpovědět  Pavel K

Tvl.to byla v 80.letech moje oblíbená.Diky za připomenutí 👍👏👍👏👍👏👍👏😉

17. 10. 2022 16:37
Odpovědět  scipio

Je to nějak více složitější: že Novotný zpozdil výstavbu raketových základen u západních hranic (podporoval radši občanskou výstavbu), kde Američani už byli mnohem dál s výstavbou těch jejich.

16. 10. 2022 19:14
Odpovědět  Pavel K

Barevná revoluce pod vedením CIA a MI-6 která se nevydařila, podobně jako o 12 let před tím ta v Madarsku.

Wojciechovsky
16. 10. 2022 19:44

Joooo, nacistům z řad Šípových křížů záchod nasliboval,hory,lesy,luhy, háje…..a jak to dopadlo?????Klasika,sliby se NEplní (v podání záchodu)ani o Vánocích 😀🤫

Pavel K
16. 10. 2022 20:01

Však ještě pořádně neskončila II WW a ten tlusťoch s doutníkem chtěl rukovat na rusa ne? Měl to Stalin hnát až do Atlantiku a dnes by byl asi klid. 🙋‍♂️

Wojciechovsky
16. 10. 2022 20:57
Odpovědět  Pavel K

To máš pravdu 💯🎯🇨🇿🇷🇺🤫

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
16. 10. 2022 21:14
Odpovědět  Pavel K

Asi by asi i hnal, ale v té době už byl SSSR o 26 300 000 sovětů méně početný a všichni toho už museli mít dost. A Chrchel s doutnasem by dle mého doma také pohořel, i kdyby mu to ušáci odklepli. Nesmíme zapomínat, že i v Británii byli normální lidé. Tehdy ještě ano.