Sohu: Rusko provádí manipulace se státním dluhem, které jsou pro Spojené státy nebezpečné

Rusko provádí manipulace s dluhopisy USA, které jsou pro Spojené státy extrémně nebezpečné. 

Taková zjištění představili odborníci z Číny.

Dluhové obligace Spojených států mají pověst neuvěřitelně spolehlivých finančních nástrojů, a proto většina zemí na světě má tato aktiva ve svých investičních portfoliích. 

Rusko není výjimkou, země již dlouho patří mezi deset největších zahraničních věřitelů americké vlády, ale před časem radikálně změnila svůj postoj k vládnímu dluhu USA. Podle čínských odborníků je takový radikální obrat Moskvy pro Washington špatným znamením. Uvádí vydání Sohu. 

“Ruská federace zahájila de-dolarizaci, která zahrnovala masivní prodej státního dluhu USA. Za pár let se země zbavila 90% amerických dluhopisů, které měla k dispozici,“ tvrdí analytici čínského vydání.

Před několika dny zveřejnily Spojené státy novou zprávu o situaci s americkým státním dluhem. Podle těchto údajů snížila Centrální banka Ruské federace v březnu tohoto roku své investice do amerických dluhopisů o dalších 30%. Ruské investice do tohoto aktiva tedy klesly na méně než 4 miliardy USD.

„V březnu drží Rusko v amerických dluhopisech 3,976 miliardy USD,“ uvedli autoři Sohu.

Centrální banka Ruské federace navíc nejenže odprodává americké dluhopisy, ale zvyšuje také své investice do dalších aktiv – juanů, eur, jenů a zlata. Odborníci z ČLR se domnívají, že to vše pro USA nevěstí nic dobrého. Manévry ruské centrální banky samy o sobě nepředstavují vážnou hrozbu pro americký finanční systém, ale pokud model chování Ruské federace přeberou jako základ další velcí držitelé amerických dluhopisů, finanční stabilita USA by mohla být vážně otřesena. 

A obavy z tohoto vývoje jsou velmi oprávněné. Faktem je, že Čína také začala prodávat státní dluh USA.

“V březnu tohoto roku prodala Čína podle ruského příkladu dluhopisy v hodnotě 3,8 miliardy USD. Velikost jejich podílů nakonec poklesla na 1,1 bilionu dolarů,“ dodali analytici.

Data zároveň ukazují, že největším zahraničním věřitelem amerického dluhu zůstává Japonsko. 
V březnu však i Japonsko prodalo tyto dluhopisy, přičemž objem investic poklesl o 17,7 miliard dolarů. 

Neznamená to, že se země začínají masivně zbavovat amerického dluhu?

https://bit.ly/3vgs5GE

sdíletj na