Sohu: Rusko přivedlo USA k panice kvůli vesmírné stanici

Spojené státy se mohou dostat do obtížné situace kvůli odstoupení Ruska z projektu ISS, jsou si jistí odborníci z čínských novin Sohu. Analytici vysvětlili, proč má Washington zájem o vesmírnou spolupráci s Moskvou, a předpovídali další scénář vztahů mezi oběma zeměmi v této oblasti. 

Navzdory skutečnosti, že vztahy mezi Moskvou a Washingtonem zůstávají na Zemi napjaté, jsou – alespoň prozatím – partnery ve vesmíru. USA se zároveň domnívají, že agresivní a jasně protiruská politika (včetně uvalení sankcí) takové spolupráci nebrání. 

Analytici z Číny připomínají:
nedávno ředitel Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Bill Nelson vyjádřil naději, že Rusko bude i nadále spolupracovat se Spojenými státy v oblasti Mezinárodní vesmírné stanice. Zdůraznil také, že Moskva je důležitým partnerem Washingtonu při průzkumu vesmíru.

Čínští analytici se však domnívají, že Rusko má všechny důvody hodnotit vyhlídky budoucích vztahů se Spojenými státy odlišně. Jak vyšlo najevo, že Moskva může od projektu ISS odstoupit do roku 2025. 

Pro USA to byla velmi špatná zpráva, protože pro efektivní provoz stanice je v mnohém nezbytná přední ruská technologie.

«Z tohoto důvodu USA zpanikařily a začaly se držet Ruska», říkají pozorovatelé Sohu.

V kontextu rostoucího napětí mezi Moskvou a Washingtonem je olivová ratolest, kterou NASA ukazuje ruské straně, velmi výmluvným gestem.

Podle autorů Sohu mají Spojené státy jen dvě možnosti, pokud se Rusko rozhodne program ISS opustit.

Prvním způsobem je spoléhat se pouze na své síly a rozvíjet své vlastní technologie. Spojené státy však nemusí jednoduše mít dostatek zdrojů.

«Udržování ‚hegemonie’ na Zemi je velmi drahá záležitost, – vysvětlují analytici z Číny. – Takže NASA by se ráda nadále spoléhala na Rusko.»

Druhou možností pro Spojené státy je najít nového partnera. To však může být skličující úkol. 

Pozorovatelé Sohu věří, že pouze Čína, pokud jde o technologický rozvoj, by mohla „nahradit“ Rusko, ale Peking nemá zájem o vesmírné partnerství s Washingtonem.

Čína dává přednost spolupráci s Ruskem a je zřejmé, že v příštích letech bude tato interakce pouze posilovat a rozšiřovat se. Moskva a Peking budou působit ve vesmírné sféře společně, zatímco Washington zůstane izolovaný.

«Signál NASA o usmíření s Ruskem se může ukázat jako neúspěšný, – tvrdí analytici z ČLR. – A to bude hlavní překážkou amerického průzkumu vesmíru.»

 

NASA může jen obvinit americkou vládu z toho, že je vůči Rusku příliš arogantní a nepřátelská,
shrnuje Sohu.

“PolitRussia” dříve citovala pohled amerického analytika Ursana Gunnara, který vysvětlil, proč Washington potřebuje vesmírnou spolupráci s Moskvou.

https://bit.ly/3x0XIo7

sdíletj na