politika

Komáří píchnutí závislého vazala a jaderný export Ruska

Citace ze článku PhDr. Ivo Šebestíka. Ivo Šebestík píše na okraj vyřazení Ruska a Číny z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Komu vlastně uškodí?:

“Jedné velmoci může zasadit citelnou ránu jenom jiná velmoc. Pokud do arény velmocí vstupuje maličký a zcela závislý vazal, o jehož pozici jsou všichni na světě samozřejmě dobře zpraveni, tak ten šťouchnutím do velmoci pouze ublíží sám sobě.

Takový vazal se totiž především zesměšní, neboť každý pozorovatel snadno uhodne, že vazal nebojuje svůj vlastní zápas, ale svýma vlastníma holýma rukama tahá horké kaštany z ohně, což činí za mocnosti, jimž slouží. Aby se mocnosti, jimž slouží, nemusely popálit samy. To, že vazal má za chvíli ruce samý krvavý puchýř, to jeho pána vůbec netrápí….

Vzhledem k tomu, že Česká republika nemá fyzické rozměry, jaké by jí umožňovaly utkávat se sama za sebe v aréně s velmocemi, znamená to, že tímto svým chováním, jaké jí nepřináší ani ten nejmenší prospěch, se jenom angažuje na straně jiné velmoci. Sama z toho nemá vůbec nic, ale slouží až do roztrhání těla, jak by asi pravil Josef Švejk….

… Jen imbecil nejimbecilnější si dělá úplně zbytečně nepřátele mezi nejsilnějšími státy planety, aniž má stoprocentní jistotu, že zůstane navždy v bezpečí. Třeba pod sukněmi Sochy svobody?

Vyřazení Rosatomu nebo čínských jaderných firem z tendru na dostavbu Dukovan nezpůsobí Ruské federaci či Číně ani tu nejmenší škodu. Konkrétně Rusko staví jaderné bloky po celém světě”.

Jelikož Časopis Argument neumožňuje bez povolení redakce přebírat obsah na jiné weby, celý článek k přečtení zde. Rozhodně to nebude ztráta času: http://casopisargument.cz/?p=38004

„Jaderný“ export: Rusko staví obří jaderné elektrárny. A nejen.

Rusko je vedoucí zemí na světě ve vývoji jaderných technologií. To není přehnané, protože Rusko je jedinou zemí na světě, která má nejen technologie pro výstavbu jaderných elektráren, ale také na výrobu jaderného paliva, likvidaci odpadu, výrobu izotopů, výstavbu tuctu typů výzkumných reaktorů a dokonce je jediná země na světě s technologiemi uzavřeného cyklu a výstavbou průmyslových reaktorů na rychlých neutronech.

Ve skutečnosti jaderná technologie není jediným konkrétním směrem, je to celé odvětví, které zahrnuje energetiku, vědu, medicínu, stavebnictví a mnoho dalších oblastí. Mnoho z těchto oblastí se v Rusku vyvíjí a pracuje, včetně výstavby nových jaderných elektráren, výstavby center nukleární medicíny, výstavby vědeckých zařízení, jako je urychlovač Nika, tokamak T-15MD a další.

Ale o kompetence Ruska je velký zájem i v zahraničí. A chci mluvit o těch oblastech jaderného průmyslu, ve kterých je Rusko významným globálním hráčem.

Výstavba jaderných elektráren

Rusko v současné době pracuje na 9 stavbách jaderných elektráren na světě.

JE “AKKUYU” (TURECKO)

JE “BĚLORUSKO” (BĚLORUSKO)

JE “EL-DABAA” (EGYPT)

JE “KUDANKULAM” (INDIE)

JE „PAKS-2“ (MAĎARSKO)

JE „RUPPUR“ (BANGLADÉŠ)

JE “TIANWAN” (ČÍNA)

JE “HANHIKIVI-1” (FINSKO)

JE “BUSHER-2” (IRÁN)

Bylo již spuštěno několik bloků: 4 energetické bloky na JE “Tianwan”, 2 energetické bloky na JE “Kudankulam” a 1 blok na JE “Busher”. 

Celkově vzato Rosatom staví 23 energetických bloků v zahraničí.

Byly podepsány dohody o výstavbě jaderných elektráren v Nigérii, Uzbekistánu a Číně.

Mimochodem, JE “Tianwan” v Číně lze nazvat opravdu gigantickou. Původně bylo plánováno 6 energetických bloků, to už je hodně, ale v roce 2018 bylo rozhodnuto postavit další 2 bloky, celkem 8 energetických bloků. Dohoda již byla podepsána a bloky postaví také Rusko.

Kromě stavby jaderných elektráren na klíč, palivo elektrárnám také dodává Rusko, které zaujímá 17% světového trhu s jaderným palivem.

Export izotopů

V Rusku pracuje mnoho typů reaktorů, které produkují různé izotopy. Izotopy jsou potřebné v mnoha oblastech, ale jejich nejdůležitější aplikace je v medicíně. Jedním z největších světových center výroby izotopů je Výzkumný ústav atomových reaktorů, který sídlí v Dimitrovgradu.

Vyrábějí se zde asi tři desítky různých izotopů, z nichž mnohé jsou vyváženy do celého světa. Rusko je jedním ze světových lídrů ve výrobě tak důležitých izotopů, jako jsou molybden-99, jód-131, jód-125, samarium-153, lutecium-177, které se používají k léčbě a diagnostice rakoviny.

Kromě diagnostiky se izotopy používají například ke sterilizaci zdravotnických zařízení, legování křemíku a pasterizaci potravin.

Export vědeckého vybavení

Rusko se účastní mnoha mezinárodních vědeckých projektů a je pro ně významným dodavatelem vybavení. Jedním z nejznámějších je termonukleární reaktor ITER, na jehož stavbě se podílí 18 ruských společností. Rusko zajišťuje výrobu supravodivých materiálů, pramenů, kabelů, velkých supravodivých magnetů, gyrotronů pro zahřívání plazmy, vakuových spínačů, laserových systémů, kryogenních zařízení, atd.

Rusko navíc pracuje na tak velkých projektech, jako je:

CERN – Supervelké magnety, které jsou základem urychlovače částic, byly většinou vyrobeny v Rusku. Více než 700 ruských specialistů pracovalo a pracuje na vytvoření velkého hadronového urychlovače (LHC), kromě toho i další domácí podniky dokončily objednávky pro CERN v celkové hodnotě 120 milionů dolarů.

XFEL – Příspěvek Ruska na výstavbu XFEL je 27%. Stojí za zmínku, že obecně je samotná instalace implementována na principech, které v naší zemi poprvé objevili sovětští vědci. Naše země se samozřejmě také podílela na dodávce zařízení na místo. Například kryogenické a vakuové systémy XFEL a další zařízení.

FAIR je Evropské centrum pro výzkum iontů a antiprotonů. Rusko je hlavním dodavatelem zařízení, navíc spolumajitelem komplexu s 20% podílem.

Rusko je výrobcem různých zařízení, včetně zařízení založených na jaderných technologiích, pro kosmické lodě v různých zemích.  Například Rusko vyrábí a vyváží radionuklidové tepelné bloky dodávky energie pro čínský lunární program.

***

Obecně podle Rosatomu celková hodnota portfolia zahraničních objednávek za desetileté období na konci roku 2017 přesáhla 133 miliard dolarů. Rusko se tedy své pozice světového lídra v oblasti jaderných technologií v blízké budoucnosti určitě vzdát nechystá.

Viktor Anisimov
https://bit.ly/3EYgnpB

Zakončím opět citací Ivo Šebestíka:

“Vyřazení Rosatomu nebo čínských jaderných firem z tendru na dostavbu Dukovan nezpůsobí Ruské federaci či Číně ani tu nejmenší škodu. Konkrétně Rusko staví jaderné bloky po celém světě. Je to jen prázdné a sebepoškozující gesto. Ani komáří píchnutí, které by zanechalo bolestivou ranku v kůži, tohle není. Bolestné to může být pouze a jedině pro Českou republiku. Už nyní nebo v neznámém časovém horizontu. Uzavřít si cesty ke spolupráci a aspoň korektním vztahům, nota bene ve světě, který se prudce a rychle mění a může být už během dvou tří pěti let v úplně jiné konstelaci, než jakou zná nyní, pak takové jednání je tak hloupé, že pro ně neexistuje slušných slov. Kdo bude za takovou politiku potrestán?”

sdílet na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Marco
29. 9. 2021 09:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Mě vyloženě štve, že se do takových věcí, jako je jaderná bezpečnost a energetická soběstačnost, politika vůbec zatahuje. Naše tajná služba místo aby chránila naše zájmy, si cucá z prstu Vrbětice, aby zabránila Rusku nebo Číně u nás cokoliv postavit. Oni moc dobře vědí, že Vrbětice jsou jen zástěrka pro neoficiální obavy z rostoucího vlivu Ruska u nás. Kdyby alespoň čestně řekli o co se jim ve skutečnosti jedná ale oni mají lidi za blbce, neschopné udržet vlastní myšlenku a proto vznikla kauza Vrbětice. Přitom kdyby pracovali skutečně pro naše zájmy, museli by vyhodnotit nabídku Ruska jako jasného vítěze. Vždyť Rusové mohli dodat jenom reaktor a my jsme si mohli postavit zbytek. Co může být bezpečnější, než naše vlastní práce. Amerika chce vše postavit sama a naše firmy dodají maximálně šroubečky a tomu říká BIS jaderná bezpečnost. Cizí stát i když v tuto chvíli spřátelený, u nás postaví atomovou bombu a tlačítko k jejímu spuštění bude v USA. Bravo BIS.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Horák
29. 9. 2021 20:28
Odpovědět  Marco

Tak tohle mě taky napadlo při té jejich manipulační instalaci JE.

Drak
29. 9. 2021 14:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Neblázni Marco. Copak USA jsou něčí přátelé, nebo jou s někým spřátelení? Oni všechny jen využívají a zneužívají. Žádní přátelé, jen zájmy, jak sami říkají. A že si všude platí, nebo vydíráním získávají pátou kolonu, neni vůbec o přátelství.