politika

Služba vnější rozvědky Ruské federace. O přístupu EU k očkování obyvatelstva

Tisková kancelář SVR Ruska, 30. března

Tisková kancelář Služby vnější rozvědky (Zahraniční zpravodajské služby) Ruské federace poznamenává:

„V poslední době snahy řady představitelů evropské byrokracie bezpodmínečně následovat plavební dráhu nařízení a pokynů Washingtonu vůči Rusku a všeho co souvisí s naší zemí, nabírají prostě groteskní formy.

Jedním z nejvýraznějších projevů toho bylo nedávné prohlášení evropského komisaře pro vnitřní trh EU T. Bretona o odmítnutí ruské anti-koronavirové vakcíny, a to i navzdory stále rostoucího ohrožení na životech stovek tisíců občanů EU. 

Evropští byrokrati se nechtějí smířit se situací, kdy se Rusko, využívající své úspěchy v boji proti infekci, snaží pomoci jiným zemím, a co je obzvláště hrozné, dokonce může z toho i komerčně těžit. Snaží se potlačit tuto „nezdravou“ aktivitu Ruska a přijmout naléhavá opatření k diskreditaci vakcíny vytvořené ruskými vědci. 

Podle vedoucího oddělení strategické komunikace a informační analýzy Evropské služby pro zahraniční politiku L. Gulnera by Evropská agentura pro léčivé přípravky měla odložit certifikaci ruské vakcíny do července až srpna tohoto roku, s cílem umožnit západním společnostem rozšířit svou výrobu a obsadit všechny mezery na trhu.

O tom, kolik životů za tu dobu by bylo možné zachránit ruskou vakcínou, vůbec nepřemýšlejí. Pro současnou evropskou byrokracii to není hlavní věc. 

V tomto ohledu vyvstává otázka, zda se úředníci jako Breton a Gulner řídí pouze ideologickými skutečnostmi, nebo mají také komerční zájem. Není žádným tajemstvím, že západní výrobci vakcín, i když nejsou vždy úspěšní, jsou připraveni za takovou pozici velice dobře zaplatit. 

Možná, že to je hlavní stimul pro odpovědné představitele ve vedení EU. 

V tomto ohledu vyvstává další otázka: mají s přihlédnutím ke všemu výše uvedenému morální právo zastávat takové odpovědné funkce ve vedení EU. Odpověď na ni mohou dát pouze občané států EU, které zůstaly bez lékařské ochrany a donucovací orgány těchto zemí.“ 

Vedoucí tiskové kanceláře    

SVR Ruska S.N. Ivanov

30.03.2021

https://bit.ly/2PGzteG

sdíletj na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
JHS
1. 4. 2021 09:44

Rusko nás bude muset opět přijet osvobodit.

Editor
1. 4. 2021 14:37

Tentokrát od politiků.