politika

Slovinsko obviňuje Evropskou unii z finančního despotismu

Slovinský premiér Janez Janša obvinil Evropskou komisi z podjatosti a řekl, že „je blízko k porušení zásad svrchovanosti zákona“ v jejím úsilí zajistit dodržování základních hodnot EU.

Janša poukázal na to, že Evropská komise již není čestným prostředníkem ve sporech mezi členskými státy a stále více se zasekává v politických sporech. Brusel proměnil koncept právního státu v právní nástroj pro nátlak na ty co nesouhlasí. Podle Janši, Bruselu nestačí Charta OSN pro lidská práva a Evropská charta lidských práv a v každém případě k nim Brusel přidává nové legislativní normy, které předpojatě odrážejí zájmy některých hráčů v rámci EU.

Prohlášení Janši byla učiněna na pozadí diskuse o legislativních mechanismech umožňujících Bruselu připravit země EU o finanční pomoc, pokud nebudou dodržovat unijní legislativu. Evropská komise je oprávněna určit, která země je hodna obdržení peněz a která by měla být potrestána.

Polsko a Maďarsko se dostaly do sporu s Bruselem. Poláci odmítají reformovat média a soudní systém ve směru určeném EU, Maďaři – nehodlají akceptovat migrační kvóty a LGBT ideologii. 

Maďarský premiér Viktor Orban podpořil Varšavu a vyzval Brusel, aby respektoval národní identitu národů sjednocené Evropy.

Přednost práva EU před vnitrostátními právními předpisy byla zpočátku předpokladem vstupu do EU. Vedoucí představitelé východní Evropy pozdě vystoupili na obranu právní suverenity svých zemí.

https://bit.ly/3an99NK

sdílet na