politika

Slovinská policie nasadila vodní dělo a slzný plyn proti stovkám pochodujících na protest proti omezení Covid před velkým summitem EU

Policie v hlavním městě Slovinska v Lublani se střetla s davy, které demonstrovaly proti omezení Covid, nasadily důstojníky na koních, slzný plyn a vodní dělo, aby rozehnaly lidi v předvečer tamního summitu Evropské unie.

Stovky demonstrantů v úterý vyšly do lublaňských ulic, aby se postavily proti vládním pandemickým opatřením, přičemž video na Twitteru ukazuje moře lidí pochodujících po silnicích.

Další záběry ukázaly, že jízdní policie ovládající nepokoje na koni a demonstranti byli zasaženi vodním dělem vypáleným z nákladního auta.

Video zjevně zachytilo husté bílé oblaky slzného plynu, které se pohybovaly po silnici v centru hlavního města, když vozidla projížděla mlhou.

Vůdce protestního hnutí byl údajně zadržen strážci zákona.

Demo přišlo den před setkáním evropských lídrů v Lublani, která v současné době předsedá předsednictví Rady EU, ve středu k jednání se zeměmi západního Balkánu, které aspirují na členství v bloku.

Přestože se protesty shodovaly s příchodem představitelů EU, shromáždění bylo v posledních týdnech součástí řady podobných demonstrací s cílem dehonestovat slovinskou vládu a její řešení pandemie.

Na konci minulého měsíce pochodovaly obrovské davy na protest proti povinnému požadavku, který byl zaveden v polovině září, průkazů Covid pro téměř všechny obchody, služby a pracoviště.

Policie odhadovala účast na shromáždění na konci září na 10 000, zatímco organizátoři uvedli číslo na desetinásobek tohoto počtu.

Slovinsko, kde žije přibližně 2 miliony lidí, očkovalo přibližně 48% své populace, což zaostává za mnoha zeměmi v 27členném bloku EU.
https://bit.ly/3AkaGyy

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Drak
6. 10. 2021 18:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Ti policajti jsou opravdu tací, jak se o nich vypráví vtipy. Ta děla a slzný plyn měli vyfasovat, na ty šmejdy unijní.