politika

Slova Lavrova o amerických raketách vyvolala v Japonsku prudkou reakci

Tokio, 14. března. Prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o amerických raketách na japonském území vyvolalo mezi obyvateli Japonska prudkou reakci, píšou média.

Šéf ruského ministerstva zahraničí vydal 12. března prohlášení týkající se vyhlídek na rozmístění amerických raket středního doletu v Japonsku. Lavrov na tiskové konferenci poznamenal, že rozmístění takové munice Washingtonem na území Země vycházejícího slunce bude mít za následek ekvivalentní reakci Moskvy.

Japonská média šířila slova ruského ministra s tím, že jeho prohlášení bylo varováním Tokia před důsledky takového rozhodnutí. Podle novinářů Rusko vnímá tyto plány jako hrozbu, a proto USA riskují narušení globální a regionální stability rozmístěním raket středního doletu v Zemi vycházejícího slunce. 

Podle japonských médií Lavrov nastínil přání Moskvy zadržovat USA a Ruská federace by mohla reagovat přesunem pozemních raket do oblasti Dálného východu.

Naznačují, že Rusko je touto perspektivou vážně znepokojeno a vnímá ji jako hrozbu.

Nejvíce cirkulující japonské noviny „Yomiuri Shimbun“ publikují materiál pod titulkem „Ruský ministr považuje rozmístění amerických raket středního doletu v Japonsku za vážnou hrozbu pro Rusko a naznačuje možnost adekvátní reakce Ruské federace.

V něm “Yomiuri” zdůrazňuje prohlášení Lavrova, že „pokud se Spojené státy rozhodnou rozmístit rakety středního doletu v Japonsku, tyto akce nepochybně vyvolají adekvátní odpověď Ruska.“ Podle deníku tímto způsobem Lavrov varoval Japonsko před odvetnými opatřeními, která Rusko v tomto ohledu přijme.

Hlavní japonská tisková agentura “Jiji Tsushin” ve svém článku „Rusko varuje, že v případě rozmístění amerických raket v Japonsku provede odvetu,“ uvádí konferenci tiskové mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marii Zacharové z 12. března. Materiál cituje prohlášení Zacharové, že „rozmístění raket středního doletu v asijsko-pacifickém regionu Spojenými státy bude mít mimořádně destabilizující účinek na globální bezpečnost a může způsobit nové kolo závodů ve zbrojení.“

Zacharova poukázala na to, že „pokud proti Rusku vzniknou nové raketové hrozby, Ruská federace určitě přijmeme nezbytná odvetná opatření.“

Obyvatelé Japonska byli ohledně prohlášení ruského ministra zahraničních věcí velice nejednoznační. 

Reakce Japonců, vychovávaných od dětství v oficiální protiruské propagandě, byla z velké části velmi nepřátelská a dokonce agresivní. Nicméně mezi populací Země vycházejícího slunce bylo také dost rozumných lidí, kteří byli nakloněni názorům Moskvy, přičemž poznamenali, že není tak snadné ani rozumné umístit americké jaderné střely do Japonska.

Někteří Japonci zdůraznili, že se nevyplatí podniknout ukvapené útoky proti Rusku, protože Japonsko nebude v případě války schopné porazit Ruskou federaci. Obyvatelé této země se rovněž domnívají, že by se Japonci neměli kvůli bezpečnosti spoléhat na Spojené státy.

Odborníci z Indie dříve nazvali let ruských bombardérů Tu-95MS nad vodami Japonského moře a Tichého oceánu „Kurilskou zprávou“ Moskvy pro Tokio, jak již uvedla Federální zpravodajská agentura.

https://bit.ly/3bLulyi

sdíletj na