politika

Skandál nabývá na síle: Rusko “vykopne” Německo z Rady bezpečnosti OSN

„Nikomu zde nebudete chybět“: kvůli Sýrii Ruská federace „vyloučí“ Německo z Rady bezpečnosti OSN.

Mezinárodní humanitární mise v Sýrii způsobila v Radě bezpečnosti OSN vážné neshody mezi Německem a Ruskem.  Iniciátorem skandálu byl Berlín, který obvinil Moskvu nejen z blokování „dalších“ koridorů pomoci, ale také z vytváření nepříznivých podmínek, kvůli nimž lidé „trpí a umírají“. 

Ruská strana nemohla ignorovat takový zjevný útok ze strany žadatele o trvalé členství v Radě bezpečnosti. 

Ruskou federaci podporuje Čína.

Německá média, zejména Der Tagesspiegel, však píší, že právě Německo bylo „vystaveno“ útokům ze strany Ruska a Číny.

Meze cynismu

Po nehorázném útoku Berlína na Rusko, Moskva a Peking dokonce uvedly, že vyhlídky Německa jako potenciálního stálého člena Rady bezpečnosti OSN jsou vágní a pochybné.

Cesta k tomuto vysněnému cíli bude pro Německo obtížná, uvedl zástupce Číny a podpořil tím spojence z Moskvy.

Ruský diplomat Dmitrij Poljanský vyjádřil lítost nad tím, že k takovému trapnému incidentu s tolika emocemi došlo. Podle něj se po takovém chování Christopha Heusgena (Německo) dokonce i z příznivců stálého členství Německa stali odpůrci tohoto kroku a byli zmateni, že z tak vysokého pódia zaznělo tolik „cynismu“.

Podle výsledků lze konstatovat, že Německo nesplnilo očekávání a příští rok opustí Radu bezpečnosti v nemilosti, shrnul zástupce Číny.

RF „vykopne“ Německo

Navzdory skutečnosti, že Němci interpretují skandál jako agresi Ruska, je zřejmé, že reakce Moskvy byla druhotná a vynucená. Jde o to, že v humanitární otázce vznesené Německem bylo více politiky, než by se od tohoto tématu dalo očekávat.

V Radě bezpečnosti nikomu chybět nebudete – řekl nakonec Poljansky v reakci na obvinění z „pokrytectví“ Ruské federace v Sýrii.

Pozice Ruska, zejména s podporou Číny, se ve skutečnosti stane pro Německo rozhodující a zároveň destruktivní. Ruská federace jednoduše „vyloučí“ Německo z Rady bezpečnosti bez práva na návrat zpět jako stálého člena prestižního kolegiálního orgánu.

Lze jen hádat, jak tento závažný skandál na vysoké úrovni ovlivní bilaterální vztahy mezi Moskvou a Berlínem. Zvláště pokud máme na paměti protiruské sankce EU, „případ Navalný“ a projekt „Nord Stream“.

Je nepravděpodobné, že by Německo ignorovalo takový krutý útok a tvrdou reakci, takže čekáme na pokračování příběhu v blízké budoucnosti.

https://bit.ly/3mzOGJf

sdíletj na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
19. 12. 2020 19:10

Možná by nebylo od věci upozornit německá media na dvě zcela zásadní skutečnosti. Jednak stálými členy RB jsou jenom ty státy, které mají přiznané jaderné zbraně pod vlastní kontrolou. USA, RF, Čína, UK a Francie. Zadruhé, jeví se poněkud chucpe cpát se do Rady Bezpečnosti od státu, který je jednoznačně vyvolal dvě světové války a vyhlazování civilního obyvatelstva povýšil na průmyslovou úroveň, včetně následného zpracovávání ostatků.

Administrátor
19. 12. 2020 20:21
Odpovědět  scipio

Pěkně ty ?