politika

Seznamte se … nestydí se říkat věci, o kterých se šéfové republikánů bojí i šeptat

Je Marjorie Taylor Greene budoucí hvězdou americké republikánské strany?

Republikánská představitelka a příznivkyně QAnon  Marjorie Taylor Greeneová předložila Kongresu 
impeachment 46. prezidenta USA Joe Bidena pro obvinění z korupce. 

Obviňuje Joe Bidena z „korupce“ a „do očí bijící protekce“: 

„President Joe Biden se nehodí pro prezidentství. Jeho zneužívání pravomoci jako viceprezident Obamy je dlouhé a znepokojivé.  Prezident Biden prokázal, že udělá vše pro to, aby zachránil svého syna Huntera a naplnil kapsy své rodiny penězi od zkorumpovaných zahraničních energetických společností .

Mnoho úředníků Obamovy administrativy, jak paní Greeneová připomíná, opakovaně vyjádřilo pochybnosti o roli Huntera Bidena ve správní radě Burisma, která působí na Ukrajině. 

A během viceprezidentství svého otce Hunter Biden „založil mnoho obchodních vztahů se zahraničními občany a získal miliony dolarů ze zahraničních zdrojů.

Klíčovým motivem Marjorie Greene pro zahájení obžaloby proti Joe Bidenovi jsou její vážné obavy, že finanční transakce Huntera Bidena by mohly umožnit zahraničním zpravodajským službám vydírat nejen jeho osobně, ale celou rodinu Bidenů. 

A tím, „Prezident Biden vážně ohrožuje bezpečnost Spojených států a jeho vládních institucí .

Marjorie Greeneová v Georgii přesvědčivě zvítězila ve volbách do Kongresu, otevřeně podporovala občanské hnutí QAnon a uváděla, že muslimové nemají ve vládě místo. 

Ve svém videu z kampaně, které okamžitě Facebook odstranil, Greeneová drží pušku AR-15 a radí aktivistům Antify, aby „se drželi daleko od Georgie.“ 

Aktivně podporovala Donalda Trumpa jako bojovníka proti kabale pedofilů „hlubokého státu“ (a “deep state” cabal of pedophiles).

„Inaugurace vypadala jako vojenský puč jedné strany s 30 000 vojáky,“ tweetovala Marjorie Greene. 

„Biden volá po jednotě poté, co Demokratická strana nadále útočí na každého, kdo s nimi nesouhlasí.“

Také nazvala nového prezidenta – „bezradný děda“  (a clueless Grandpa).

Greeneová byla mezi 139 kongresmany a osmi senátory, kteří se postavili proti certifikaci v Kongresu výsledků kolegia volitelů z Arizony a Pensylvánie, potvrzující vítězství Bidena nad Donaldem Trumpem.

Je známá tím, že se nestydí říkat to, o čem se šéfové Republikánské strany bojí i koktat. 

Například v únoru 2018, kdy bývalý středoškolský absolvent Nicholas Cruz zastřelil 17 lidí na vysoké škole, Marjorie řekla, že to byla «naplánovaná střelba pod falešnou vlajkou (a false flag planned shooting)».

Později napsala na „Facebooku“: 
„Nancy Pelosi několikrát za měsíc říká Hillary Clintonové: „Potřebujeme další střelbu ve škole, abychom přesvědčily veřejnost, aby požadovala přísnou kontrolu zbraní“ .

Greeneová je v Kongresu necelý měsíc, ale už se ocitla uprostřed mnoha konfliktů. 

Odmítla nosit roušku během své přísahy 4. ledna a opustila Sněmovnu reprezentantů, což vyvolalo hlasité hádky mezi demokraty a republikány. 

Poté si roušku nasadila, ale s nápisem: „Trump vyhrál“  (Trump Won).

Americká média poněkud monotónně informují o iniciativě Marjorie Greene a shodnou se v tom, že jelikož demokraté ovládají Sněmovnu reprezentantů i Senát, impeachment Bidena neprojde. Republikáni, kteří si uvědomili, že iniciativa Marjorie Greene je nereálná, na ni dosud nereagovali.

Americká média mezitím jednomyslně vyvracejí obvinění Marjorie Greeneové proti Bidenovi. 

The Hill  konstatuje, že „nebyl nalezen žádný důkaz, že práce Huntera Bidena v ukrajinské společnosti Burisma ovlivňuje americkou zahraniční politiku,“ a sám Joe Biden popírá „přijímat nějaké politické rozhodnutí týkající se Ukrajiny, s přihlédnutím na obchodní zájmy svého syna”.

Business Insider  píše, že „Hunter Biden je vyšetřován v trestních věcech ohledně jeho finančních transakcí, ale neexistují žádné důkazy o tom, že by prezident [Joe Biden] byl zajímavý pro federální prokuraturu.“ 

Washington Post ironizuje
„Trump je pryč a Marjorie Taylor Greenová udržuje jeho kult .“ (is keeping up the cult).

Pozice, kterou zaujali v této situaci šéfové Republikánské strany je zranitelná. 

Pro ně je Marjorie Greeneová příliš soběstačná – horký brambor; byla zvolena do Sněmovny reprezentantů ze státu Georgia, jak říká, sama – bez podpory členů strany, pod vlajkou hnutí QAnon

Republikánští šéfové se však mohou opozdit: již začala kampaň za vyhnání republikánů – stoupenců Trumpa
z Kongresu. Sedm demokratických senátorů podalo v Senátním výboru pro etiku žádost ohledně vyšetřování republikánských senátorů Teda Cruze a Joshe Hawley, kteří namítali proti potvrzení výsledků prezidentských voleb, čím podle stěžovatelů, přispěli k násilí 6. ledna.

Cruz a Hawley jsou ohroženi ztrátou křesel v Senátu a možnosti kandidovat v prezidentských volbách v roce 2024. Pokud republikáni nezačnou demokratům odpovídat na ránu ranou, ztratí všechny šance na obnovení svých pozic v Kongresu.

A odvážná Marjorie Taylor Greeneová, i přes její povahu (nebo právě díky ní), by mohla být za čtyři roky ideálním kandidátem na amerického viceprezidenta. 

Donald Trump, který ji podporoval ve volbách v Georgii, nazval Marjorie „budoucí republikánskou hvězdou.

VLADIMIR PROCHVATILOV
https://bit.ly/2Yp3Rvg

sdílet na