politika

Sergej Markov: v Moskvě se spokojeně usmívají

Nové sankce EU a USA vůči Rusku jsou v Moskvě vnímány jako bezcenné

Moskva samozřejmě oficiálně protestuje. Ale neoficiálně jsou velmi spokojeni, že jsou tak minimální. 

Co je na sankcích dobré?

1. Nové sankce nijak neovlivní hospodářství, a proto nenaruší hospodářské vztahy mezi Ruskem a Evropou.

2. Nové sankce neurážejí hlavu státu Putina. A proto nepovedou ke krizi ve vztahu.

3. Nové sankce se týkají předních bezpečnostních úředníků, a proto vysílají dobrý signál bezpečnostním složkám, že “pokud by něco”, pak je třeba opozici tvrdě potlačit. A krize v Bělorusku ukázala, že v kritickém okamžiku se bezpečnostní síly stávají velmi důležitými. Nyní budou proti opozici zasahovat mnohem tvrději.

4. Nové sankce zasáhly vedení vnitřní politiky administrativy prezidenta, a tím posílily jejich motivaci k boji proti prozápadní opozici. Nyní budou i jejich výstupy k opozici ostřejší.

5. Nové sankce jsou provázány s Navaľným a posilují tak tezi ruských úřadů, že Navaľnyj je agentem a loutkou nepřátel Ruska.

6. Nové sankce jsou v Rusku podporovány těmi, kteří podporují Navalného, ​​a tak přispívají k politické izolaci a dokonce ke stigmatizaci příznivců Navalného.

7. Sjednocení postoje Spojených států a Evropy k sankcím nevedlo k posílení postavení Evropy, ale ke zmírnění postoje Washingtonu.

8. Tvrdá pozice, kterou v posledních týdnech zaujal Kreml a ministerstvo zahraničí RF ohledně možných sankcí vůči Rusku, ukázala svou vysokou účinnost. Proto bude tvrdší častěji.

Proto se v Moskvě tiše a spokojeně usmívají a formálně se mírně zamračili.

https://bit.ly/2MNeh5I

sdíletj na