politika

„Selhání amerického imperialismu“. Maduro blahopřeje Kubě

Venezuelský prezident Nicolas Maduro zaslal Kubě blahopřání v souvislosti s jejím zvolením za člena Rady OSN pro lidská práva a označil tuto událost za porážku USA.

“Bratrská Kuba, která byla zvolena 170 hlasy, zvítězila v Radě OSN pro lidská práva. Americký imperialismus selhal. Venezuela blahopřeje hrdinskému kubánskému lidu!”

napsal politik na Twitteru, uvádí agentura TASS .

V úterý bylo zvoleno patnáct zemí za členy Rady OSN pro lidská práva na tříleté období počínaje 1. lednem 2021: Bolívie, Čína, Pobřeží slonoviny, Gabon, Kuba, Francie, Malawi, Mexiko, Nepál, Pákistán, Ruská federace, Senegal, Ukrajina, Uzbekistán, Velká Británie.

Rada OSN pro lidská práva je mezivládní orgán systému OSN. Byla vytvořena v roce 2006 v souladu s rezolucí Valného shromáždění OSN 60/251, nahradila Komisi pro lidská práva, která byla často kritizována za svou zaujatost. Rada zahrnuje 47 států.

“Volba Ruska, Číny a Kuby do Rady OSN pro lidská práva potvrzuje správnost rozhodnutí přijatého Spojenými státy v roce 2018 vystoupit z této struktury”. 

Toto prohlášení učinil v úterý americký ministr zahraničí Michael Pompeo.

„Před tímto rozhodnutím (o vystoupení z Rady OSN pro lidská práva – poznámka TASS), stejně jako po našem vystoupení, USA vyzvaly členské státy OSN, aby okamžitě podnikly kroky k reformě Rady <…>. Bohužel tyto výzvy zůstaly bez povšimnutí a dnes Valné shromáždění OSN znovu zvolilo země s děsivými charakteristikami lidských práv, včetně Číny, Ruska a Kuby. V roce 2019 byla vybrána Venezuela. Tento výběr dále potvrzuje [správnost] rozhodnutí USA vystoupit a využívat jiné platformy a možnosti k ochraně a podpoře lidských práv.” – uvedl ve svém prohlášení Pompeo, které zveřejnila tisková služba ministerstva zahraničí USA.

https://bit.ly/3iZE0lh

sdíletj na