Šéfredaktor La Repubblica učinil Marii Zacharové “návrh”

Oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova v rozhovoru pro Izvestija hovořila o korespondenci s šéfredaktorem italského vydání La Repubblica Mauriziem Molinarim, který zveřejnil materiál o zapojení Ruské federace v migrační krizi v Evropě. 

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova označila článek „Tanky a migranti: sevření Putina svírá Evropu“, který v italském listu Repubblica zveřejnil jeho šéfredaktor Maurizio Molinari, za „rozkošný nesmysl“. Napsala o tom ve středu na svém kanálu Telegram.

“Dlouho jsem neviděla tak rozkošný nesmysl. Chápu, proč žádný z vašich podřízených materiál nepodepsal a vy jste se osobně ujal této ostudné mise. Žádný z novinářů, kteří si sebe váží by nechtěl, aby bylo jeho jméno pod nadpisem „Tanky a migranti: sevření Putina svírá Evropu,“ napsala. 

Zacharova upozornila na neznalost šéfredaktora situace na hranici mezi Ruskem a Ukrajinou. 

“Možná jste, pane Molinari, slyšel prohlášení USA, že Rusko soustřeďuje vojáky na hranici s Ukrajinou, ale nečetl jste oficiální komuniké ukrajinského ministerstva obrany popírající americké fobie. Samozřejmě si nejste vědom postoje Moskvy, už z principu. A tak je možné bez jakéhokoli ověřování faktů psát o „vytvoření základny s obrněnými vozidly a dělostřelectvem v Elnje. Žádná základna neexistuje. V naší zemi nemáme žádné vojenské základny. Na našem území rozmisťujeme jednotky ruských ozbrojených sil. A je to čistě naše suverénní právo, neporušuje to požadavky mezinárodních závazků a vztahuje se to, jak rádi říkají v NATO, na „rutinní aktivity,“ napsala diplomatka.

Elnja se podle Zacharové nachází 260 kilometrů od hranic. To opět svědčí o neznalosti autora článku, což dokazuje nedostatek kultury ověřování faktů a znalostí geografie mezi italskými kolegy.

„Autor zkombinoval všechna žhavá témata, propagovaná – od klimatu přes plyn, až po situaci na východní Ukrajině, bylo tam prakticky všechno, jen dosadil všechna klišé, která nasbíral v západním mediálním poli,“ poznamenala Zacharova.

Zdůraznila, že v tomto případě nelze vše přičítat liknavosti novinářů nebo neověřeným faktům, neboť za spolehlivost materiálu by měl odpovídat šéfredaktor.

Maria Zacharova připomněla šéfredaktorovi Mauriziu Molinarimu, že Rusko nikdy nezklamalo Itálii dodávkami plynu. V reakci na článek „Tanky a migranti: sevření Putina svírá Evropu “ připomněla, že Itálie ročně dostává od Ruska až 20 miliard metrů krychlových plynu.

„Moskva nikdy nezklamala ani nepodvedla Řím ohledně dodávek plynu. Jak svědomí italského novináře dovoluje mluvit tak drsným tónem o ruských dodavatelích uhlovodíků? Vy osobně, pane Molinari, nemáte rád ruský plyn? Výborně. Mám skvělý nápad – na protest si vytopte svůj dům novinami la Repubblica,“ napsala Zacharova na kanálu Telegram.

Mluvčí ministerstva zahraničí také doporučila Molinarimu, aby zveřejnil „alespoň jednu větu pravdy“ – Rusko je nejspolehlivějším dodavatelem plynu pro Evropu.

Podle Zacharové Molinariho článek „ani není fejk, ale jakýsi nesmysl, blbost“.

Italský novinář reagoval na kritiku článku

Šéfredaktor italského listu La Repubblica Maurizio Molinari v reakci na kritiku svého článku o zapojení Ruska do migrační krize v Evropě zaslal oficiální zástupkyni ruského ministerstva zahraničí Marii Zacharové dopis s návrhem, zda by nechtěla častěji publikovat na stránkách jeho publikace. Zacharova o tom řekla listu Izvestija.

„Dnes ráno poslal dopis. <…> Neuvěříte, co tam bylo. Návrh publikovat častěji na stránkách jeho publikace,“ řekla.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí zdůraznila, že její kritiku článku La Repubblica sdílí mnoho Italů.

„Ani si neumíte představit, kolik odpovědí naše ambasáda v Římě na tento článek nyní dostává – od novinářů, blogerů, od obyčejných Italů, kteří říkají: „Ano, je to tak, chceme slyšet objektivní zprávy o Rusku. Jsme unaveni záplavou fejků,“ řekla.


https://bit.ly/3FyjrIx
https://bit.ly/3oFIKBu

sdíletj na