politika

Sedm německých starostů si řeklo o nezletilé uprchlíky z řeckých táborů. Merkelová tentokrát neotevře

6. 3. 2020 16:39

Starostové sedmi německých měst žádají vládu v Berlíně, aby jim dovolila přijmout nezletilé uprchlíky bez doprovodu z řeckých táborů.

Starostové Kolína, Düsseldorfu, Postupimi, Hannoveru, Freiburgu, Rottenburgu a Frankfurtu napsali vládě v čele s kancléřkou Angelu Merkelovou, aby jim dovolila na svém území pomoct nezletilým uprchlíkům z uprchlických táborů v Řecku. Informuje o tom server Deutsche Welle.

Němečtí Zelení v parlamentu navrhli, aby vláda přijala na 5000 nedospělých uprchlíků bez doprovodu. Tento návrh však byl odmítnut. V reakci na to starostové sedmi německých měst napsali kabinetu v Berlíně dopis, v němž požádali, aby mohli uprchlíkům bez doprovodu pomoct sami. Přidal se k nim i ministr vnitra Dolního Saska Boris Pistorius.

„Obzvláště pro děti a ženy jsou zcela přeplněné tábory, které postrádají nejnutnější infrastrukturu, lékařskou péči a přístřešky, nevyhovující,“ stojí v dopise. Starostové ho napsali krátce poté, co Turci pustili k hranicím Řecka tisíce uprchlíků. Turecký prezident Recep Erdogan touto cestou tlačí na Západ, aby mu uvolnil ruce v syrské provincii Idlíb, kde válčí se syrskými vojáky podporovanými Ruskem.

Německá kancléřka Angela Merkelová však dala jasně najevo, že dveře do Německa tentokrát zůstanou zavřené.

Andrew Stroehlein, evropský ředitel pro média lidskoprávní organizace Human Rights Watch, na sociální síti Twitter napsal, že evropští politici odmítají projevit soucit vůči uprchlíkům, tak to činí alespoň starostové sedmi německých měst.

„Zatímco soucit (nemluvě o dodržování zákona), na mnoha národních a evropských úrovních schází, starostové německých měst jsou připraveni přivítat nezletilé uprchlíky z Řecka,“ napsal ředitel.

Stroehlein kritizuje evropské politiky

Psali jsme:

sdílet na