Sedí si takhle…

Autor Vidlák a.a.

Dle diskuse nevyzněl můj včerejší článek https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/letos-slo-0 úplně tak, jak jsem ho myslel. A protože jde o důležité téma, které podle mě má velmi ošklivý potenciál, zkusím to dneska ještě jednou. To co si myslím dneska to jsem si myslel i včera, ale zkusím to napsat jinak: 

1. Sedí si takhle Zelenský v Kyjevě a co půl hodiny se dozvídá další jobovku. Není uhlí, nejsou peníze, za chvíli už ani nepoteče plyn přes ukrajinské plynovody. Čína se soudí o Motor Sič, bouří se náckové v armádě a  šeptají si, že prezident je měkkej a měli by se ho zbavit. Američané posílají sice nějaké ty zbraně, ale málo a hlavně posílají málo peněz a ty co pošlou, to si rozeberou Kolomojský s Achmetovem

Do toho poslouchá, jak se na hranicích s Ukrajinou hromadí ruské síly, mluví o tom média, objevují se fotky a videa, národ je deprimován stále chmurnějšími vyhlídkami a Zelenského reputace je stejně mrtvá jako byla ta Porošenkova, Jaceňukova a dalších.

Ukrajina je na hraně katastrofy a v takovém případě člověk nikdy neví, jak to může dopadnout. Někdy to může být tak o držku, že se nestihne ani utéct. 

A tak přemítá, co s tím jakožto prezident může udělat. Může vlastně jen vydat rozkazy, aby se armáda shromáždila na Donbase. Může se tím prezentovat jako silný prezident, co se nebojí Putina a když to bude nutné, bude bojovat. Ale samozřejmě ví, že proti Rusku nemá ani tu nejmenší šanci. Ale ruská armáda v Kyjevě  je v této chvíli poněkud hůře představitelná než ukronáckové v Kyjevě. 

2. Sedí si takhle američtí jestřábi v kancelářích a sní o tom, že Rus bude mít svých starostí až po krk. Že nebude mít prostor a sílu vystrkovat růžky a posílat Wagnera do Mali nebo do Sýrie. Že nebude mít čas stavět trati v Afghanistánu a plynovody do Číny. Že bude ještě více sankcionován a že se mu zavře ještě pořád ten největší zdroj příjmů – energovody do Německa.

Je zima. Ti Dojčlandi už mají tendenci spustit Nordstrým i bez certifikace, protože kdyby kisklo zásobování teplem a elektřinou, tak se může stát cokoliv. A vůbec se ti Němci nějak příliš sbližují s Putinem, to byl přece vždycky nejdůležitější americký cíl – nedopustit Německo-Ruské spojenectví.

Ti Němci to totiž pořád nechápou. Vrbětice nepomohly, anexe Krymu nepomohla, separatistické republiky nepomohly, Sýrie nepomohla… sice zavedli pár bezzubých sankcí, ale ve skutečnosti pokračovali v bratříčkování. 

Naštěstí jsou tady Ukrajinci. Zelenský je v prdeli a vysloveně potřebuje válku, aby ho neumlátili vlastní lidé. Tož stačí mu dát nějaké zbraně a ujištění o neutuchajícím přátelství a ten debil by to třeba mohl zkusit. On potřebuje úspěch. Potřebuje vzít těch svých 125 tisíc vojáků a poslat je na Donbas. Kdyby “osvobodil” svoje ztracená území, byl by to pro Rusa velký políček, který si nemůže dovolit. Rus bude muset zaútočit. A protože soustředění ukrajinských vojsk je obrovské, bude to muset být od Rusa také pořádně velký útok. Tak velký, že z Ruska bude řádný agresor. 

Co na tom, že Ukrové nemají ani tu nejmenší šanci. Co na tom, že na Ukrajině bude bordel.

Stačí že to bude evropský a ruský bordel. 

3. Sedí si takhle bruselští ojrobyrokraté ve svém paláci ze skla a oceli a zjišťují, že se jim ten grýndýl nějak vymknul z rukou. Že se jim podařilo zdražit lidem život… a nic víc. Že jim všude probleskují protesty. Že se nějak podezřele objevují lidoví vůdci i zemích tvrdého jádra. Dokonce i v Holandsku si plebs dovolil vyjít do ulic. To přece smějí jen muslimové!

Je zle. Lid se bouří a má tendenci volit populisty, kteří se netají tím, že Brusel nemají rádi. Do toho možná nebude dost plynu, protože bohatí a mocní si neuvědomili, že v zimě může být zima a zapomněli, že si globální oteplování kdysi vymysleli a omílali to tak dlouho až tomu sami uvěřili. 

Jaký dar z nebes by pro ně byla nějaká velká, ale omezená válka v blízkosti hranic. Ruský agresor útočí. A proto je nutné udělat sankce, pomoci Ukrajině a proto milí občané mrznete, protože zlý Putin vede válku. To není proto, že jsme neobjednali plyn a podělali celou energetickou soustavu. Putin za to může. Všichni pravdomluvní novináři to budou omílat. Ukrajinci sice prohrají, to je pravda, ale EU bude muset přijmout příslušná opatření – omezit práva lidu, začít trestat dezinformace a vůbec se zaměřit na staré ošklivé a hloupé, kteří mají tendenci do všeho kafrat a nechápou tu skvělou zelenou budoucnost…

Co na tom, že lidi budou mrznout, to je vzdálenější představa než Salvini, Zemmour a Orbán dohromady. Co když jim hodí do jejich krásného bruselského života vidle? 

4. Sedí si takhle Biden v Bílém domě a jeho poradci stále častěji mluví o Číně. Kterak zvedá hlavu, zbrojí, kterak už překonává USA skoro ve všech ohledech a protože nikde neválčí, tak má nadbytek peněz. Je třeba je trochu zaměstnat. Je třeba je donutit, aby pomohli svému kamarádovi Putinovi. Je třeba zařídit, aby museli tu svojí armádu uvést do pohotovosti, aby ji museli používat. Je nutné jim házet klacky pod nohy, protože jinak by si ten Taiwan fakt mohli za pár let zabrat. Každé otálení ještě zhorší situaci. Každým rokem USA slábnou a Čína sílí. Navíc Biden zase chce dělat zase americký grýndýl…  čili je zapotřebí nějak obyvatelstvu vysvětlit, proč je zapotřebí strádat. 

Všimněte si, že vůbec nemluvím o zbrojních kapacitách. Že vůbec nemluvím o ocelárnách, pásové výrobě a podobně. Tady se totiž nepočítá s totální válkou, ale se zatažením Ruska do pořádného maléru, který ho bude stát strašně moc peněz a Rusko do toho bude muset jít. Je zapotřebí zaměřit Čínu jiným směrem. Dát jim na hraní něco jiného než budování námořnictva. Donutit je sanovat ukrajinský a ruský průser. Donutit je naprázdno utrácet. 

Podle mě jsou letos splněny všechny podmínky pro válku. V předchozích letech jsem vždycky mluvil opačně. Můj leitmotiv byl, že válka nebude. Že k ní nejsou podmínky. Že ani Ukrajinci, ani USáci ani Bruselští nejsou blbí, aby se pouštěli do nějakých vojenských dobrodružství. Nemají na to sílu, nemají zbraně, nemají průmyslovou základnu. Rus tohle všechno má a ještě k tomu má za zády Čínu. 

Letos se z hlediska průmyslu a vojenských sil nic nezměnilo. Ale hodně se změnilo v blbosti našich představitelů. Všichni ti vysocí papaláši mají tolik problémů, že se i jim může omezená válka na Ukrajině zdát jako dobré východisko.  Zelenský ji potřebuje téměř životně nutně. Brusel ji potřebuje, protože jinak se mu ten grýndýl a oddělení se od ruských surovin nepovede a nakonec všude zvítězí ti zlí populisti.  Američané potřebují Rusko zaměstnat do takové míry, aby nemělo čas na nic jiného. Zároveň to trochu zaměstná i Čínu a semkne evropské spojence. Mnohem snáz se jim bude prosazovat, aby v Polsku byla nějaká ta raketová sila. 

Podle mě se tu ve větším provedení chystá gruzínský scénář. Do poslední chvíle nic, ba dokonce Zelenský projeví touhu jednat. Pak masivní útok na Opolčence, který bude tak velký, že nebude stačit mít v Doněcku nějaké agenty, poradce a návodčíky. Nebude stačit tam mít ani pravidelnou armádu. Bude nutné udělat nějaký skutečný vojenský manévr. Gruzie je maličká, Ukrajina je velká. Ukroarmáda nemá na to zvítězit nad Ruskem ani v jedné bitvě. Ale má dost sil, aby se nedala zničit čelným odporem v okopech. Všechno, co jim američané dodali, je přesně tohoto druhu – aby je nebylo možné zatlačit na omezené frontě. Aby bylo nutné je obchvátit. 

Putin nemůže dopustit ztrátu Donbasu, protože by to  ukázalo na ruskou slabost.  Putin si nemůže dovolit prohrát, protože ho to poškodí jak v očích Rusů, tak v očích zahraničních spojenců. Mohli by si začít myslet, že na Rusa není spoleh. Putin doteď dělal všechno pro to, aby byl vnímaný jako věrný a spolehlivý partner.  Pokud Ukrajina na opolčence zaútočí,  bude Putin muset reagovat.

A pak Klepetko s Etzlerem, Kolářem a dalšími budou křičet o ruské agresi na ukrajinském území. Tak velké, že se EU začne vážně bát. Tak velké, že bude co fotit. Tak velké, že to bude po dlouhých letech první vševojsková operace. Bude nutný obkličovací manévr. To co Putin za první války na Donbase nedopustil. 

Podle mě jsou splněny všechny podmínky k tomuto scénáři. Ukrajina to nevyhraje, ale její prohra bude ještě užitečnější než výhra. Rusko ukrajinskou armádu zničí, ale bude mít cejch agresora a na svých hranicích rozvrácenou zemi. Neříkám, že se to stane, ale říkám, že pro to jsou naplněny všechny potřebné podmínky.  Všechna média to navíc berou jako hotovou věc. Už dostali správné instrukce. 

Nepochybuji o tom, že to Putin ví. A že se na to nějak připravuje. Že je dobrý šachista a někde v Kremlu sedí tým vojenských analytiků, který vymýšlí, jak tomuto scénáři čelit. Válka nebude, pokud Putin vymyslí lepší způsob jak nedopustit útok na Donabs. 

Já osobně vidím vlastně jen jednu ruskou cestu jak z toho ven – rozjet převrat na Ukrajině. Aby ta armáda na Donbase musela udělat čelem vzad a jít bránit Kyjev. Určitě existují i jiné možnosti, ale já je ze svého Vidlákova nevidím. 

A ještě pro jistotu jednou: Nevím jestli bude válka. Ale jsou pro ni splněny všechny politické podmínky. Všechny důvody, aby válka nebyla, jsou jaksi upozaděny. Nepřekvapí mě proto, když Zelenský někdy kolem vánoc bude tvrdit, že se chce osobně sejít s Putinem a projednat deeskalaci napětí a na Nový rok (kdy je Rusko paralyzované oslavami) se  ukrajinská armáda dá do pohybu směr Doněck a Luhansk. 

Tento článek jsem dopsal a umístil sem na Kydy 7.12.2021 v 16.33 Ještě jsem nevěděl o žádných výsledcích rozhovorů Biden – Putin. Ale pokud mám pravdu, tak se po těchto rozhovorech nic nezmění a k žádné deeskalaci nedojde. 

https://bit.ly/3DydNoi

sdíletj na

4.3 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jiří
8. 12. 2021 06:36

Stále si myslím, že pro Rusko je jedinná šance vytvořit válku Američanům pod prdelí.
Buď někde v Africe, nebo Jižní Americe, nebo v Pacifiku.
A to rychle, a to i celkem velkou velkou válku.

Albi
8. 12. 2021 22:31
Odpovědět  Jiří

Nebo v Evropě. To by se vám/nám asi nelíbilo, že.
Typické “západní myšlení” – toho póvlu (východoevropského, afrického, jihoamerického….” není žádná škoda. To my, Západ a naše zájmy jsou to nejdůležitější. :-(((

Dany
8. 12. 2021 13:29

Dobrý článek!

Vladimír
8. 12. 2021 18:05

Pěkně napsané. Ale podle mne je tu ještě jeden faktor, ukrajinští vojáci. Podle mne by je museli ukronáckové hnát do boje jak za Stalina, jinak se jim rozutečou po poli jak zajíci. On je rozdíl v inteligenci národa jako celku, a inteligenci jednotlivých Ukrajinců. A na tom snad nejsou tak špatně…