politika

Scott Ritter: Záchrana čtyř izraelských rukojmích – naprosté vojenské selhání

USA se zapojily do izraelské záchranné operace, která zabila přes 200 Palestinců.

Scott Ritter:

Izrael s pomocí Spojených států zahájil takzvanou „záchranu rukojmích“ v pásmu Gazy.

Čtyři izraelští rukojmí byli zachráněni.

Další tři rukojmí, včetně amerického občana, byli zabiti.

S více než 200 palestinskými civilisty.

Síly IDF (izraelské síly) utrpěly ztráty a nejméně jeden vyšší velitel byl zabit.

V každé normální společnosti by byla tato operace klasifikována jako selhání a bylo by zahájeno vyšetřování.

V sionistickém Izraeli slaví.

Otázka pro Bidena: Jakou roli hrála americká vojenská a zpravodajská komunita při usnadňování vraždy amerického občana z rukou IDF?

A je pro Spojené státy přijatelnou praxí podporovat vojenské operace, které zabíjejí stovky civilistů, aby získaly zpět rukojmí, jejichž propuštění mohlo být zajištěno jednoduše zavedením životaschopného příměří?

Spojené státy v sobotu podpořily izraelskou armádu při záchraně čtyř izraelských zajatců z Gazy v rámci „složité operace“, při které bylo zabito přes 200 Palestinců v Nuseiratu, uvedlo několik tiskových agentur.

Americký představitel řekl Axios, že americká buňka umístěná v Izraeli „podporovala“ operaci izraelské armády, přičemž v New York Times později uvedli, že USA poskytly „zpravodajskou a další logistickou podporu“.

CNN s odvoláním na zdroj obeznámený s touto záležitostí uvedla, že „na zemi nebyly žádné americké boty“, a dodala, že americká buňka je na místě od 7. října a podporuje Izrael se shromažďováním informací. 

Videa, která v sobotu kolovala online, však ukazovala vrtulník startující z pláže v Gaze s americkým molem v pozadí.

Dva američtí představitelé řekli CBS News, že molo nebylo při operaci použito a v sérii prohlášení zveřejněných později v sobotu, americké ústřední velení (Centcom) uvedlo, že „zařízení mola, včetně jeho vybavení, personálu a majetku nebylo použito v operaci na záchranu rukojmích dnes v Gaze.”

“Dočasné molo na pobřeží Gazy bylo zřízeno za jediným účelem, pomoci přesunout další, naléhavě potřebnou pomoc při záchraně života do Gazy,” uvedl Centcom v samostatném příspěvku na X, dříve známém Twitter.

Dříve v sobotu izraelská armáda uvedla, že se zaměřila na “teroristickou infrastrukturu v oblasti Nuseirat”, severně od města Deir al-Balah v centru obležené enklávy.

Palestinský vládní mediální úřad v Gaze uvedl, že počet obětí izraelského útoku dosáhl nejméně 236 a dalších 400 bylo zraněno.

Palestinské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že do nemocnice mučedníků Al-Aksá dorazilo velké množství mrtvých a zraněných Palestinců. Bylo uvedeno, že většinu z nich tvoří děti a ženy.

“Okupace zničila uprchlický tábor Nuseirat. Nevinní a neozbrojení civilisté byli bombardováni v jejich domovech. Nikdy jsem nic takového neviděl. Je to katastrofa,” řekl Middle East Eye místní obyvatel Nidal Abdo. 

“Přišel jsem z tábora až sem do nemocnice pěšky. Nedokážu popsat, jak jsme utekli. Viděl jsem mrtvé děti a části těl rozházené všude, když jsme utíkali. Nikdo jim nebyl schopen pomoci. Viděl jsem staršího muže zabitého na vozíku taženém zvířaty”.

“Nuseirat byl zničen. Bylo to peklo.”

Khalil al-Tahrawi, další obyvatel, řekl MEE, že izraelské síly začaly bombardovat Nuseirat po ranní záchranné operaci.

“Izraelská válečná letadla nás začala bombardovat všemi směry, aby zakryla proces stažení, který právě probíhal. Nevím přesně, co se stalo, protože jsem se ukrýval, ale slyšel jsem zvuk střelby a dopadajících granátů.”

Hamás vydal v sobotu prohlášení, v němž odsuzuje spoluúčast USA na operaci. 

Píše se v něm:

„Americká účast na zločinné operaci, která byla dnes provedena, znovu dokazuje spoluvinu americké administrativy, její plnou účast na válečných zločinech spáchaných v pásmu Gazy [a] nepravdivost jejích deklarovaných pozic ohledně humanitární situace a její obavy o životy civilistů.”

Hamás uvedl, že oznámení o „propuštění řady svých zajatců“ v Gaze s odkazem na zachráněné izraelské zajatce nezmění izraelské „strategické selhání v pásmu Gazy“ po osmi měsících „masakrů, genocidy, obléhání a hladovění“.

“Náš statečný odpor si stále udržuje největší počet zajatců ve svém držení a je schopen počet zvýšit,” stojí v prohlášení. 

“Potřebujeme dohodu co nejdříve”

Později v sobotu izraelská armáda uvedla, že čtyři zajatci – Noa Argamani, 25; Almog Meir Jan, 21 let; Andrej Kozlov, 27 let; a Shlomi Ziv, 40 let; byli v dobrém zdravotním stavu převezeni do nemocnice k lékařskému vyšetření k dalšímu posouzení.

Izraelská policie uvedla, že při misi byl zabit vojenský velitel Arnon Zamora.

Všichni čtyři byli zajati Hamasem 7. října na hudebním festivalu Supernova a sobotní obrázky ukazují, jak Argamani objímá svého otce poté, co byl propuštěn.

“Hrdinská operace [izraelské armády], která osvobodila a přivedla domů Nou Argamaniho, Shlomi Ziva, Andreje Kozlova a Almoga Meir Jana, je zázračný triumf,” uvedlo v prohlášení Fórum rukojmích a pohřešovaných rodin.

Několik hodin po záchranné operaci vypukly po celém Izraeli protesty, kdy tisíce lidí požadovaly, aby izraelský premiér Benjamin Netanjahu schválil dohodu o trvalém příměří s Hamásem, která by umožnila propuštění všech izraelských zajatců.

Útok ze 7. října si vyžádal 1 171 mrtvých a stovky Izraelců odvlečených do Gazy; Předpokládá se, že 116 z 251 zajatých je stále drženo v Gaze.

“Stále tam jsou rukojmí a musíme je všechny dostat ven,” řekl Michael Levy, jehož bratr je stále držen v zajetí v Gaze.

Všechny při vojenské operaci je nebude moci propustit [izraelská armáda], takže se stále musíme dohodnout.”

Mluvčí brigád Hamásu Kásám Abú Obaida později v sobotu uvedl, že během záchranné operace byli zabiti další zajatci.

Začátkem tohoto týdne izraelská armáda oznámila, že na základě nově získaných zpravodajských informací ověřila smrt čtyř Izraelců zadržovaných Hamásem.

Podle izraelského deníku Haaretz izraelská armáda prověřovala, zda nebyli zabiti skupinou. Bylo známo, že všichni čtyři zajatci byli naživu, když vstoupili do Gazy.

Chaim Peri, 79, Amiram Cooper, 84, Yoram Metzger, 80, a Nadav Popplewell, 51 byli v oblasti Khan Younis spolu a zemřeli spolu před několika měsíci.

V prosinci Hamás zveřejnil video živého Periho, Coopera a Metzgera a v březnu Hamás uvedl, že tito tři byli zabiti izraelskými údery. Těla všech zadržuje Hamás, uvedla izraelská armáda.

Izraelská válka v Gaze, která nyní probíhá devátý měsíc, proměnila velkou část enklávy, která je domovem více než dvou milionů Palestinců, v neobyvatelnou pekelnou krajinu.

Celé čtvrti byly vymazány z povrchu zemského. Domy, školy a nemocnice byly zničeny nálety a sežehnuty palbou tanků. 

Téměř celá populace uprchla ze svých domovů a ti, kteří zůstali v severní Gaze, jsou na pokraji hladomoru.

Bylo zabito více než 36 000 lidí, velkou většinu z nich tvoří ženy a děti. Tisíce dalších se pohřešují nebo se předpokládá, že jsou pod troskami.

https://www.middleeasteye.net/news/israel-rescues-four-captives-gaza-special-operation

Podrobně o pekle v Nuseiratu psala paní Jana Kunšteková zde:

https://www.pokec24.cz/nezarazene/krvava-lazen-v-uprchlickem-tabore-nuseirat/

sdílet na

7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jaris
16. 6. 2024 05:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Palestinci po r. 1948 vitali ze zacatku zidy mezi sebe. Netusili, ze se pristehovali zidaci stanou jejich uhlavnim nepritelem a katem. Zabirali Palestincum tim nejsurovejsim zpusobem dalsi a dalsi uzemi a dalo se cekat, ze si to Palestinci jen tak nenechaji libit. Jenze za parazitickymi zidaky vzdy staly JEWSA, zatimco za statecnymi Palestinci nestal nikdo.
Zidaci ukazali svetu, co jsou za zvrhlou sadistickou pakaz. Jediny, kdo s nimi dokazal zatocit alespon na chvili, byl Dolfik.
Ameriku jiz dlouha leta ovladaji ke svemu prospechu, a to i ve VSECH vojenskych konfliktech, kdy za zidacke zajmy bojovali hloupi amici. Zid a Palestinec jsou nerovnymi souperi. Kdyby Palestinci dostali stejne zbrane jakymi operuji zidaci,prestali by byt podporovani JEWSA, jsem presvedcena, ze kratkou dobu by zbylo z Izraele to same, co zbylo z Gazy.

Standa
16. 6. 2024 06:01
Odpovědět  Jaris

Židé by měli být zahnáni do moře! Třeba se se tentokrát zavřelo! Ale ,…. je dobře , že jsou částečně soustředěni na jednom místě. Představte si, že by se rozptýlili opět do světa, ulic,kvelbů,synagog odkud by řídili své čachry.!!! Je to prokletý pronárod,Bohužel ,jinak by mohli být užiteční…nechci se dostat do kofliktu s Tr. ,tak nepíši jak!

Standa
16. 6. 2024 08:32
Odpovědět  Standa

Je vidět , že je tu nějaký prožidovský, Rakušanový respondent.

Jaris
16. 6. 2024 12:41
Odpovědět  Standa

Zidi jsou rozptyleni po celem svete. Nijak se kupodivu do Izraele nehrnou.Pro mezinarodni zidaky je sionisticky Izrael jen jejich symbolickym centrem.

milan
16. 6. 2024 11:43
Odpovědět  Jaris

nikdo je nevital Izraelci vrazdili a mucily minimalne od 1945

Jaris
16. 6. 2024 12:51
Odpovědět  milan

Sledovala jsem rozhovory a nazory Palestincu na navrat zidu do Palestiny. Uz si to presne nepamatuji, ale pro urcitou cast zidu meli sympatie.To byli myslim, zidi, co prezili valku. Ale ty zidy, kteri se tam nakyblovali po 48.roce naprosto nenavidi, protoze ti tam prisli ukrast cele uzemi Palestiny a z Palestincu bud udelat vyhnance nebo je zavrazdit.
Tak jak se zidaci chovaji jako krvelacne bestie, neverim, ze jsou vyvolenym narodem.
Jednou se ty zverstva proti zidum obrati jako bumerang.

stan
16. 6. 2024 12:43
Odpovědět  Jaris

Musím přiznat, že o židech už si myslím své. A to jsem byl léta přesvědčen o tom, že jsou vlastně chudáci, které Hitler téměř vyhladil.Když vidím ta svinstva co provádějí na palestincích, tak si říkám, jestli ten Hitler k tomu neměl nějaký hodně silný důvod.