politika

Saúdská Arábie nebude prodávat ropu zemím,  které omezují cenu

Rijád proti americkému diktátu cen ropy.

Rijád nebude prodávat ropu zemím, které stanoví cenový strop na dodávky Saúdské Arábie. 

Uvedl to 14. března saúdský ministr energetiky Abdel Aziz bin Salman Al Saud v rozhovoru pro Energy Intelligence. Vyjádřil se tak k protikartelovému návrhu zákona NOPEC (No Oil Producing and Export Cartels Act), který předpokládá, že americká vláda bude moci vznést antimonopolní žaloby proti členům OPEC a jejich partnerům.

„Pokud se vývoz saúdské ropy dostane pod omezení, nebudeme ropu prodávat žádné zemi, která uvalí cenový strop na naše dodávky, a snížíme produkci ropy. Nepřekvapí mě, když ostatní (státy – pozn.) udělají totéž,“ řekl.

Přijetí návrhu zákona NOPEC podle ministra povede k nerovnováze nabídky a poptávky na trhu s ropou. Kromě toho kritizoval politiku omezování cen ropy, protože vyvolává volatilitu na trzích a zpomaluje rozvoj odvětví.

„Jsem nucen zopakovat svůj postoj, který jsem oficiálně uvedl již v srpnu a září a který se scvrkává na skutečnost, že taková politika (omezení cen ropy. – pozn. red.) nevyhnutelně prohloubí nestabilitu a volatilitu trhu a negativně ovlivní ropný průmysl,“ řekl.

▪️Již dříve jsme poznamenali, že uvalení cenového stropu na ruskou ropu je pouze prvním krokem v globální kontrole cen komodit, kterou má Západ v úmyslu nastolit. Vyjádření ministra energetiky SA opět dokazuje, že i na Blízkém východě tomu dobře rozumí.

Rijád proto své kroky v rámci dohody OPEC+ s Moskvou úzce koordinuje. Zpravidla před každou důležitou schůzkou probíhá telefonický rozhovor mezi korunním princem Mohammedem bin Salmánem a Vladimirem Putinem.

Mimochodem, ve stejném rozhovoru pro Energy Intelligence ministr energetiky potvrdil záměr OPEC+ do konce roku 2023 dodržet své rozhodnutí snížit produkci ropy o 2 miliony barelů denně.

▪️ Nutno podotknout, že prudkému vyostření vztahů mezi odběrateli surovin reprezentované kolektivním Západem a jejich prodejci z celého světa se nelze vyhnout.

A pointa není jen v případném přijetí zákona NOPEC, ale i v probíhajících konzultacích o vytvoření tzv. „surovinového klubu“ složeného z USA, Evropy, Japonska a Austrálie – sdružení zemí kupujících suroviny.

▪️Jedinou zemí na světě, která je schopna bránit plánům Západu, je Rusko. Pouze Moskva udržuje strategickou jadernou paritu s Washingtonem.

Proto je v zájmu zemí Blízkého východu a dalších zemí, které dodávají přírodní zdroje, pokud si Rusko zachová svou suverenitu a vyhraje na Ukrajině přesvědčivé vítězství nad kolektivním Západem.

A čím dále budou USA s regulací cen komodit postupovat, tím explicitnější bude podpora Ruska z velké části nezápadního světa.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

Jelena Panina

sdílet na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pedro
15. 3. 2023 20:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Přišlo poštou:

Když jsme byli naposled ve Františkových Lázní (týden za své jako vždy) přijela tam v pátek ukrajinská rodina a bylo nám divné, že hned v sobotu ráno odjela. Paní servírka říkala, ty jsou známí ve všech léčebných domech. Jsou to Ukrajinci pracující v Německu, vždycky v pátek přijedou i s dětmi dostanou 4 x 5 000,- a na účet každý od Spořitelny 2 500,-. Mají volný vstup na léčbu, ale v pátek odpoledne už je pouze ubytují. Navečeří se, vyspí a ráno zmizí. Tak to dělají skoro každý týden. Znají je už skoro ve všech LD . Pravidelně to střídají. Na Úřadu práce je nikdo nekontroluje – Jurečka v tom má bordel. Jednou Fr. Lázně, podruhé Marně a pak Vary. A pokaždé jiný LD. Každý víkend dostanou 30 000,- Kč, nají se vyspí, využijí bazén , vířivku apod.
Panečku to je život a já jako blbec platím za týden v lázních pro dva když je sleva 12 000,- Kč.
V.P

Karolss
15. 3. 2023 20:13
Odpovědět  Pedro

Pořiďte si ukrajinského pás a je to

Pedro
15. 3. 2023 20:38
Odpovědět  Karolss

Nejsem zloděj.

Velitel
15. 3. 2023 21:03
Odpovědět  Karolss

To snad ani nemusíte. Osobní zkušenost z cca roku 2016 jedu do Dráždan a najednou stojím v koloně a vidim jak policajti nahání nějaké nepůvodní obyvatele. Jak popojedeme tak slyším, že dotyční mluví arabsky a dederoni jsou z toho dost neštastný. Ma babička byla němka tak německy umím trochu a jelikož se pracovně pohybuji v arabském světa tak arabsky mluvím plyně . Nabídl, jsrm že jim můžu llumočit.
Takže chytli 5 lidí, co tvrdili, že jsou Syřané, nikdo neměl doklady. V Syrii jsem pracoval 10 let a arabsku jsem se naučil na tržnici v Damašku, tak mi trvalo asi tak 2 minuty poznat že se Sýrie není ani jeden, tři sice mluvili arabsky, ale ne syrskou arabštinou a z syrských reálii neznali ani to co v Sýrii vědí malé děti. Zbyli dva, kromě naučené arabské věty jsem uprchlík ze Syrie neuměli arabsky ani pozdravit. Říkam pokicajtum co říkaji oni a dodvám, že si jsem naprosto jist, že lžou a dva znich jsou skoro jistě z Tunisu, Policait poděkoval,řekl, že to napiše do hlášení, ale bude to stejně k ničemu-

Autor
15. 3. 2023 21:10
Odpovědět  Karolss

Bot nezná gramatiku?

Gales
16. 3. 2023 11:43
Odpovědět  Pedro

Vono je jistější sebrat důchod důchodcům,než si udělat pořádek ve financích pro ,,uprchlíky”.A vo tom to je.

Autor
15. 3. 2023 21:08
Odpovědět  jiří

Správně. Když jsem před lety využíval jako odpálkovač otázku, jestli by onen zachránil své dítě tím, že by přestal používat auto, netušil jsem, co se bude dít. Ale nakonec se moje ironie stane realitou, z jiného důvodu, ale stane! Všichni v Evropě budou běhat ne jako kdysi před auty s praporkem, ale za autem, tlačíc jej k cíli lidskou silou od jedné až ke čtyřem. 🙂 🙂 🙂
Jsem zvědav, jestli se znovu zavedou motory aut na dřevný plyn. Německo to už využívalo, stejně tak i jím okupované země (jestli ovšem neztratilo technologie podobně jako je ztrácí Amerika!). Jsem zvědav, jak rychle budou mizet lesy a stromy v parcích! 🙂 🙂 🙂

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Janvac
15. 3. 2023 22:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Kupec diktuje cenu prodavaci, ackoliv zbozi nutne potrebuje. A tak nenakoupi v Rusku, u SAUDu, ani v Indii ruskou ropu! Nedaji si diktovat cenu!
Dusledek: Nebudou mit suroviny a jejich cena vyleti nahoru. Zide si opravdu mysli, ze to projde. Vidime co dela bankovni sektor, jsou s latinou v riti. Zase tisknou penize a chteji za ne realne hodnoty. Rusko a Saudi by meli vyzadovat zlato za ropu.