Satelity NATO

Příští rok plánuje obranné velitelství NATO rozsáhlá cvičení Defender of Europe 2020. Předpokládá se, že se budou konat v 10 zemích. Je pozoruhodné, že počet amerických vojáků by podle plánů měl více než zdvojnásobit počet vojáků a důstojníků armád evropských zemí. První bude 20 tisíc a druhý – osm tisíc. Poprvé za 25 let bude v Evropě vyloženo velké množství vojáků přicházejících ze zámoří.

Je pozoruhodné, že mezi zeměmi, které poskytují své území pro provádění manévrů, jsou Německo, Polsko, Estonsko, Lotyšsko a Gruzie, které těsně sousedí se státy CSTO. Ta je zajímavá, protože to není členem Severoatlantické aliance, ale v každém případě se tam snaží dostat.

V roce 2004 byl pro Tbilisi vytvořen individuální akční plán partnerství (IPAP) s NATO. Obvykle začíná proces přijímání nových členů do aliance právě z tohoto. Gruzie byla první zemí SNS, která takový plán obdržela. Později následovaly Moldavsko a Ukrajina. Plán IPDP zahrnuje především přezbrojení armády podle standardů NATO (nákup nových zbraní a modernizaci stávajících) a přechod na západní charty. Spolupráce s Bruselským paktem Gruzie začala v roce 1992, kdy se opět jako jeden z prvních v SNS připojil k programu Partnerství pro mír. Účelem tohoto programu je pokusit se vtáhnout do atlantických států Atlantiku na orbitu nebo do členů CSTO.

V Gruzii se v roce 2008, současně s prezidentskými volbami, konalo referendum o vstupu do NATO. V důsledku prot ruského sentimentu pro ni hlasovalo 77% populace, která se účastnila hlasování. Ve stejném roce poslal tehdejší gruzínský prezident Mikheil Saakašvili dopis o vstupu do akčního plánu členství v NATO. Je pravda, že integraci Tbilisi do severoatlantického bloku bránilo ze dvou důvodů.

Zaprvé kvůli porážce v pětidenní válce. Akční plán členství uložil řadu povinností, které poválečná Gruzie nemohla nijak splnit. Za druhé, na summitu NATO v Bukurešti v roce 2008 v roce 2008 se Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Portugalsko a země Beneluxu ostře postavily proti spojení Tbilisi a Kyjeva s aliancí.
Otázka členství Gruzie však nebyla z agendy NATO odstraněna. Dalším potvrzením je plánované držení ochránce Evropy 2020 na gruzínském území.

Rovněž stojí za zmínku, že v blízkosti místa školení v Arménii a Abcházii jsou ruské vojenské základny. Legenda gruzínské fáze „Obránce Evropy“ není dosud známa. Ale už je jasné, s jakým pravděpodobným nepřítelem budou jeho účastníci „bojovat“.

Přihlásit: Login
simple-ad

This is a demo advert, you can use simple text, HTML image or any Ad Service JavaScript code. If you're inserting HTML or JS code make sure editor is switched to "Text" mode.

2500
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
  Souhlas  
Upozornit na