politika

Sankční chucpe

Pozoruhodné chucpe.

1. Před časem hlasovala Rada bezpečnosti OSN proti prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu. Během hlasování zůstaly Spojené státy v nádherné izolaci, poté začaly obviňovat Čínu a Rusko i země EU.

2. Americké ministerstvo zahraničí včera oznámilo, že USA obnoví sankce Rady bezpečnosti OSN proti Íránu, včetně zbrojního embarga. Pompeo navíc uvedl, že vítá obnovení sankcí Rady bezpečnosti OSN vůči Íránu a slibuje sankce vůči těm, kdo je porušují.

3. Rada bezpečnosti OSN samozřejmě neobnovila žádné sankce. Spojené státy, které odstoupily od jaderné dohody, předstírají, že v rámci jaderné dohody s Íránem uloží sankce Rady bezpečnosti OSN.

4. Senátor Ted Cruz na webu Senátu USA v textu uvádí, že zavedení těchto sankcí je zaměřeno na konečné odstranění jaderné dohody  https://www.cruz.senate.gov/?p=press_release&id=5381, v rámci které byly tyto sankce zavedeny.

5. Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo USA, aby se vrátily do reality a přestaly svá přání přisuzovat Radě bezpečnosti OSN. Rusko již dříve jasně uvedlo, že sankce proti Íránu týkající se zbraní přestanou platit od listopadu. Írán oficiálně prohlašuje, že má v úmyslu nakupovat zbraně od Ruska a Číny bez ohledu na USA.

Další charakteristická ukázka toho, jak může Washington povýšeně ignorovat nejen mezinárodní právo, ale také základní logiku…. Pokud nemůžete, ale opravdu chcete, pak můžete. 

A ti samí lidé neváhají požadovat obnovení světa založeného na pravidlech. Rozumí se, že pravidla musí být americká a samotné Spojené státy musí mít samozřejmě možnost je svévolně porušovat nebo ignorovat. 

Ale doba se změnila a taková přání se budou stále více a více rozcházet s realitou.

Stojí za zmínku, že nedávná obvinění proti Íránu, že údajně chce zabít amerického velvyslance v Jihoafrické republice, byla pravděpodobně načasována tak, aby se shodovala s touto klauniádou.

Teherán v této souvislosti poznamenal, že lov na osoby podílející se na vraždě Sulejmani bude pokračovat, ale americká velvyslankyně v Jižní Africe, Írán nezajímá, protože s jeho smrtí nemá nic společného. 

Doposud byl ze všech účastníků atentátu na Solejmaniho údajně zabit pouze „ajatolláh Mike“, kurátor operací CIA, jehož velitelské letadlo havarovalo/bylo sestřeleno v Afghánistánu.

EU uvedla, že Spojené státy nemohou uvalit sankce na Írán v rámci jaderné dohody, protože Spojené státy již od jaderné dohody odstoupily a ke zrušení sankcí vůči Íránu dojde nehledě na americké fantazie.


https://bit.ly/3mC31Gt

sdíletj na