politika

S okamžitou platností. Ruské mírové síly jsou rozmístěny v Náhorním Karabachu na pět let. Válka končí. Pád Pašinjana je jen otázkou času.

Ruské mírové síly jsou rozmístěny v Náhorním Karabachu na pět let s automatickou obnovou na dalších pět let, pokud to stranám nevadí. Uvedl to prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev.

Ve svém projevu k lidem uvedl, že ruský mírový kontingent je nasazován souběžně se „stažením arménských ozbrojených sil“.

„Délka pobytu mírového kontingentu Ruské federace je pět let s automatickým prodloužením na další pětiletá období, pokud žádná ze stran neoznámí šest měsíců před vypršením lhůty svůj záměr ukončit uplatňování tohoto ustanovení,“ cituje hlavu státu RIA Novosti.

Vedoucí představitelé Ruska, Arménie a Ázerbájdžánu podepsali prohlášení o příměří v Náhorním Karabachu. 

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že v regionu  budou rozmístěny ruské mírové síly .

Ministerstvo obrany Ruska uvedlo, že do Karabachu bylo na letounech Il-76 odesláno 1 960 mírových sil a 470 kusů techniky. 

Demonstranti v Jerevanu zaútočili na budovu arménské vlády. 

Lidé vnikli do budovy a hledají Pašinjana.
Důvody jsou zřejmé – nesouhlas s dohodami podepsanými Pašinjanem  https://colonelcassad.livejournal.com/6315254.html , které znamenají porážku Arménie ve válce o Karabach a poměrně obtížné podmínky míru pro Arménii.

Obecně je pád kabinetu Pašinjana nyní považován za otázku času. Nikdo nemá rád poražené ve válce.
Ráno se v národu rozleží myšlenka porážky a Arménii čekají velké politické změny.

V příštích několika hodinách učiní Putin, Alijev a Pašinjan společná prohlášení k této záležitosti. Pašinjan již potvrdil, že podepsal dohodu o ukončení války.

Ruské ministerstvo zahraničí přijalo „pozitivně“ okamžité přiznání Ázerbajdžánu o vině za sestřelení ruského vrtulníku a vyjádřilo naději, že všichni odpovědní budou potrestáni. V Ázerbájdžánu řekli, že trestní řízení již bylo zahájeno a všichni pachatelé budou potrestáni. Vzhledem k tomu, že válka (doufejme) končí, nelze očekávat žádné vážné důsledky pro Ázerbajdžán v souvislosti se sestřelením Mi-24.

Vážení krajané, sestry a bratři.
Udělal jsem velmi, velmi obtížné rozhodnutí pro sebe i pro nás všechny.
Podepsal jsem na schůzce s prezidenty Ruska a Ázerbájdžánu ukončení války v Karabachu v 1:00. 

Text již zveřejněného prohlášení je pro mě osobně i pro naše obyvatele nevýslovně bolestivý.
Toto rozhodnutí jsem učinil na základě hloubkové analýzy vojenské situace a posouzení lidí, kteří to znají nejlépe. Také na základě přesvědčení, že se jedná o nejlepší možné řešení současné situace. 

O tom všem vám podrobně povím v příštích dnech.
Nejedná se o vítězství, ale žádná porážka nebude, dokud nepřipustíte, že jste poražení. Nikdy si nepřiznáme, že jsme poražení, a to by měl být začátek naší éry národní jednoty a obrození.

Musíme analyzovat roky naší nezávislosti, abychom mohli plánovat naši budoucnost a neopakovat chyby z minulosti. Klečím před všemi našimi mučedníky. Skláním se před všemi našimi vojáky, důstojníky, generály, dobrovolníky, kteří svými životy bránili a brání vlast. Obětavě zachránili Armény z Arcachu.

Bojovali jsme až do konce. A vyhrajeme. Arcach stojí.
Ať žije Arménie! Ať žije Arcach!

Nikol Pašinjan.

Prezident Náhorního Karabachu Arayik Harutyunyan uvedl, že také souhlasí s koncem války.

PS. Obecně platí, že Ázerbajdžán s podporou Turecka vyhrál válku v Karabachu, když dosáhl stanovených cílů, snad s výjimkou úplné okupace Karabachu. Podle dokumentů zůstává Šuša v Ázerbájdžánu. Byla velká chyba ze strany Arménie odmítnout Kazanské dohody, protože podmínky jsou teď mnohem horší jak pro Karabach, tak pro ni samotnou.

PS2. Epilog této války, pokud skončí, by mohl být změna moci v Jerevanu.
Můžeme sympatizovat s Armény, v této válce neměli nejlepší politické vedení, na rozdíl od války na počátku 90. let. Sami však musí přijít na to, jaké vůdce opravdu chtějí a jaké cíle si stanovili.

PS3. Pokud jde o mírové síly, stojí za zmínku, že se v budoucnu stanou hlavním garantem existence Karabachu, protože NKR ztratil své hlavní obranné linie a s obnovením války nebude jeho eliminace pro Ázerbajdžán takovým problémem, zejména z pozic, které jsou stanoveny ve smlouvě. 

Proto budou veškeré rozhovory o stažení ruských vojsk z Arménie zlikvidovány, protože pro Armény budou znamenat vojensko-politickou sebevraždu v Karabachu. To umožní Ruské federaci částečně kompenzovat nepříjemnou realitu s Tureckem, které vklouzlo do obvyklé sféry vlivu Ruska. 

I když Erdogan nedostane své mírové složky v Karabachu (pokud), dostane přímý koridor přes Nachičevan a Arménii do Ázerbájdžánu a samotný Ázerbajdžán se bude mnohem intenzivněji otáčet na oběžné dráze geopolitických struktur „přítele Recepa“ který dovedně rozehrál pašinjanský faktor, aby posílil svůj vliv na Zakavkazsku. Rusko bylo do značné míry zaměstnáno minimalizací škod způsobených válkou a předchozími akcemi Pašinjana.

https://bit.ly/36r5xIm
https://bit.ly/32u5MBf

sdíletj na