Ruský velvyslanec: Moskva není povinna poslouchat společné prohlášení Německa a USA o tranzitu plynu

Společné prohlášení Německa a USA o podpoře Ukrajiny a evropské energetické bezpečnosti, učiněné na pozadí dokončení stavby „Nord Stream 2“, není právně závazným dokumentem, proto Berlín na tomto základě nemůže po Moskvě nic požadovat, řekl ruský velvyslanec v Německu Sergej Nečaev.

„Společné prohlášení Německa a USA není právně závazným dokumentem, zejména pro Rusko, které se na jeho přípravě a podpisu nepodílelo. Berlín proto nemůže na základě americko-německého dokumentu po Moskvě nic požadovat. Současně otázka udržování tranzitu plynu přes Ukrajinu byla pravidelně řešena německou stranou během dvoustranných kontaktů, včetně pracovní návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Moskvě 20. srpna,“ řekl velvyslanec na dotaz agentury RIA Novosti zda ruská strana obdržela od německých úřadů nějaké konkrétní požadavky, které by se týkaly dohod mezi Německem a Spojenými státy o projektu „Nord Stream 2“.

Podle Nečaeva- opakovaně vyjádřený postoj ruské strany k této otázce zůstává nezměněn; tento postoj také na tiskové konferenci v Moskvě po setkání s Merkelovou zdůraznil ruský prezident Vladimir Putin. 

Jde o to, že „jsme připraveni zvážit možnost tranzitu přes území Ukrajiny i po roce 2024, přičemž důležitými kritérii zůstává ekonomická proveditelnost a dostupnost odpovídající poptávky v zemích EU“ řekl velvyslanec.

Německo a Spojené státy vydaly v červenci společné prohlášení o opatřeních na podporu Ukrajiny, o evropské energetické bezpečnosti a společných cílech ochrany klimatu. Strany uvedly, že v zájmu Ukrajiny a Evropy je pokračovat v tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu po roce 2024, Berlín se zavazuje využít všechny dostupné páky k usnadnění prodloužení dohody o tranzitu plynu mezi Ukrajinou a Ruskem až na 10 let, včetně jmenování zvláštního vyslance na podporu těchto jednání, s cílem začít rozhovory nejpozději 1. září 2021. Německo se zejména zavázalo použít sankce proti Rusku, pokud Rusko použije energii jako zbraň proti evropským zemím.

Ruská federace dříve poznamenala, že dohoda o tranzitu plynu do Evropy přes Ukrajinu zůstane po celou dobu její platnosti, ani po jejím ukončení Moskva neplánuje opustit ukrajinský tranzit.

https://bit.ly/3zdsCKC

4.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Dany
15. 9. 2021 09:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Kuwa, co sem cpete tu hnusnou dršku! To aby se člověk zblil.

Editor
15. 9. 2021 19:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Myslím si, že Makrela jenom dělá povinné tanečky, aby se v USA neznečistili a že je Němcům Ukrajina a jejich peníze za tranzit plynu zcela ukradená. Naopak že očekávají nižší cenu plynu díky snížení nákladů na dopravu. Nakonec do toho projektu nacpalo Německo dost peněz.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$