politika

Rusku se smrt Navalného nehodila, zato Západu je užitečnější mrtvý. Profesor Drulák tuší

20.02.2024 22:47 | Monitoring

Green Deal jako nástroj sociálních inženýrů v Evropské komisi, profesor Petr Drulák v pořadu NALEVO na youtubovém kanálu Aby bylo jasno rozebral pondělní protesty zemědělců v Praze a následné reakce politiků a médií. Slovo pak dodal i k ruskému a ukrajinskému režimu, které shledává podobnými. Vyjádřil se též ke smrti aktivisty Alexeje Navalného. Mrtvý Navalnyj je pro Západ užitečnější než živý Navalnyj, říká Drulák a věří proto, že jeho smrt byla náhodná.

Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Diplomat a bývalý velvyslanec Petr Drulák

Do Prahy v pondělí přijely stovky traktorů, zemědělci protestovali proti Green Dealu a vyjádřili svou nespokojenost s nečinností české vlády. Bývalý diplomat a pedagog Petr Drulák se v pořadu NALEVO věnoval jak tomu, co zemědělci požadovali, tak i reakci představitelů vlády i médií.

Profesor dal za pravdu organizátorovi protestu Zdeňku Jandejskovi, který ve vysílání televize Nova den před začátkem protestu vysvětlil důvody protestu a označil problém, proti němuž zemědělci v několika zemích Evropy protestují, za „celoevropský“.

„Sociální inženýři v Evropské komisi se rozhodli zničit evropské zemědělství a evropský průmysl. Slouží jim k tomu Green Deal,“ potvrdil i Drulák. „Být součástí Evropy neznamená dojíždět do Bruselu a všechno tam odkývat, jak dělá Fialova vláda. Být součástí Evropy znamená být součástí evropské demokracie – a k evropské demokracii patří i to, že se prostě o některé věci dokážeme tvrdě pohádat,“ dodal Drulák s tím, že pokud vládní představitelé neposlouchají, tak si lidé dialog vynutí – tak jako to v pondělí v Praze udělali čeští zemědělci.

Ti o sobě podle slov Druláka dali vědět „mimořádně kultivovaným způsobem“. Dopis se svými požadavky zemědělci předali ministru zemědělství Marku Výbornému z KDU-ČSL. Výborný převzetí dopisu potvrdil a prohlásil, že pokud je ve výzvě něco, co by vyžadovalo jeho reakci, tak odpoví. Odmítl však vést debatu s protestujícími zemědělci, kterou označil za „politický protest“.

„A jakou debatu by chtěl vést?“ nechápal Drulák výhrady ministra zemědělství. „Samozřejmě že požadavky zemědělců jsou politické. A on sám je politik,“ poukázal Drulák na skutečnost, že ministr Výborný není expertem na věc, a nemá tak kapacitu na vedení odborné debaty. „Jakou debatu by chtěl vést, když ne politickou? Ale možná nemá ani na tu,“ uvažoval profesor.

Mezi požadavky zemědělců se navíc podle Druláka neobjevily žádné nové a překvapivé položky. Tedy nic, co by mělo ministra zaskočit. „A pokud tyto věci ví, jak je možné, že nehnul prstem? A jak je možné, že si ještě klade podmínky, za jakých je on připraven diskutovat s těmi, jež jeho politika naprosto ničí?“

Drulák upozornil, že protest zemědělců v Praze byl tak poklidný, že doprava ten den byla jednodušší než o jiných pondělcích. „Možná to zemědělci s tou slušností trochu přeháněli,“ zamyslel se. „Navzdory tomu, že organizace probíhala způsobem velmi kultivovaným a nenásilným, tak oligarchie neváhala přistoupit k démonizaci hlavních organizátorů,“ řekl Drulák. Terčem byl hlavně organizátor, zemědělec Zdeněk Jandejsek.

Drulák se postavil i za slova bývalého prezidenta Václava Klause, který odmítl, že by za protesty zemědělců stál ruský vliv. Klaus se též ohradil proti výroku premiéra Petra Fialy, který za protesty vidí podporovatele Kremlu.

K protestům se vyjádřil i bývalý prezident Miloš Zeman. Toho překvapilo, jak váhavě se k protestu postavilo vedení Agrární komory ČR, a obhajoval některé z požadavků a stížností zemědělců.

„Oba naši prezidenti – jeden zprava, druhý zleva, kroutí hlavou nad tím, co se tady děje. Kroutí hlavou nad tím, jak je možné, že naši zemědělci jsou tímto způsobem šikanováni a že tomu vláda přihlíží. A co hůř, že tomu přihlížejí i hlavní stavovské organizace,“ uvedl Drulák.

V pořadu NALEVO Drulák komentoval i tragickou zprávu o úmrtí ruského opozičního aktivisty, novináře Alexeje Navalného. „Zemřel v lágru za polárním kruhem a já se domnívám, že jeho osobnost zaslouží určitý respekt. Ne za jeho názory. Navalnyj byl velkoruský šovinista, vedle něhož je Vladimir Putin umírněný západní liberál,“ řekl Drulák.

Navalnyj si podle jeho slov nezaslouží respekt i proto, že se nechal podporovat západními zpravodajskými službami. Respekt by mu Drulák přiznal za odvahu. „Byl to člověk, který měl sice pomýlené názory, ale byl za ty názory ochoten bojovat a něco obětovat,“ popsal osobnost ruského novináře Drulák.

 „Přiznejme si, že Navalnyj je Západu mnohem užitečnější mrtvý než živý,“ řekl Drulák a dodal, že zaživa mohl Navalnyj říkat věci, které si doopravdy myslel. „A to byly věci, které se Západu nelíbily.“

Pro Kreml je to naopak. Smrt Navalného se Rusku nehodila. Z toho Drulák usuzuje, že je proto možné vycházet doopravdy z toho, že jeho smrt byla náhodná a nebyla způsobena cizím zaviněním.

V kontrastu se smrtí Navalného v Rusku pak Drulák hovořil i o úmrtí amerického reportéra Gonzala Liry v ukrajinském vězení. „Nesnažil se politicky bojovat se Zelenským, ale velmi tvrdě ho kritizoval. Byl neúprosným kritikem ukrajinských poměrů… Prostě byl zvyklý, že v zemi, ve které vyrostl, si žurnalista může říkat, co chce. On to dělal na Ukrajině. Tam něco takového možné není. Podle toho dopadl.“

Drulák se pozastavil nad tím, že o jeho smrti se média na rozdíl od smrti Navalného tolik nezmiňovala. „Prostě někteří mrtví se hodí, někteří se nehodí,“ seznal Drulák.

Ve videu vyzval k zamyšlení nad tím, že na Ukrajině je velmi podobný režim tomu ruskému autoritářskému režimu. „Ale na rozdíl od toho ruského ten ukrajinský režim financujeme a tvrdíme, že je demokratický,“ řekl Drulák. „Položme si otázku, jestli tohle stojí za to,“ vyzval profesor své sledující.

Celé video ke zhlédnutí zde:

sdílet na

13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pravdomluvny
21. 2. 2024 06:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Záchodu se hodí každá lež, vražda a loupež……

Pijack
21. 2. 2024 08:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Tohle sluníčkáři nepochopí a mají v hlavě guláš 🙂 Což je velmi zábavné. Napřed do nich vtloukali, že je Navalný proti Putinovi a Kremlu… a pak z nich vyleze, že je nacionalistický šovinista, zastánce “anexe” Krymu a odpůrce Ukrajinského režimu. Co si teď liberální Rusofobové počnou? Nemají funkční mozek, tak to nemohou vstřebat. Nevědí jak Navalného uctít. To je dilema, úplně prekérní situace, aby nevypadali směšně. Oni vlastně adorují člověka, který chtěl zničit Ukrajinu. Nějak se jim ta propaganda pomstila a udělala z nich vlastní oběť. Lepší dopad si ani nelze přát 🙂

Tupý hulvát
21. 2. 2024 10:48
Odpovědět  Pijack

I křivý klacek je dobrý.Jakýsi vondra,dizident a prolhaný syčák z ODS klidně vytáhne V TELEVIZI na Jandejska padělaný dopis,který byl dávno vyvrácen a s úsměvem tvrdí,že neví,jestli je pravý.Této svoloči je dobré všechno.

M.Š.
22. 2. 2024 18:19
Odpovědět  Tupý hulvát

Je neskutečné jací nýmandi a hlupáci ovládli politický prostor v této republice.Je na čase,aby všichni polistopadoví aktéři odešli do věčných lovišť protože jsou úplně vyšťavení a nemají co nabídnout občanům tohoto státu.Včera bylo pozdě a ani jim děkovat se nemusí,protože není za co……

Aleš
21. 2. 2024 08:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Pan Drulák do vlády ČR.

Jarosla
21. 2. 2024 10:32
Odpovědět  Aleš

Myslíte do nějaké “post fialové” vlády? V této vládě parazitů, přísáté ke státnímu cecíku by ho bylo škoda. Co by tam dělal, házel příslovečné perly…? Také nevím, jestli pan profesor prošel příslušným školením, jako většina, ne li všichni ti panáčci co se nám posmívají z vládních pozic

M.Š.
22. 2. 2024 18:23
Odpovědět  Jarosla

Aspeňák není a byl by dobrý pro novou politickou repre jako náhradu za ostudnou současnou…..jen je zatím sám se kterým by se dalo počítat.

Frank1
21. 2. 2024 09:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Navalny je zaminkou pro dalsi paket sankci EU a USA na Rusko. Cekat na nejake vysetrovani je pro ne ztratou casu. Rusko zatim presto je stale krmi surovinami.

Jarosla
21. 2. 2024 10:39
Odpovědět  Frank1

On s tím musel N přece počítat. Čím ho asi přesvědčili, aby se vrátil a dráždil kobru bosou nohou? No a teď jeho vdova . Mně se zdá tak umělá, viděl jsem hodně krásných žen, včetně z Ruska, ale tohle…humus? Pro koza je to asi jedno, hlavně že je již jistě připravena. Koza plánuje a koná s předstihem. Jenom mně překvapuje, jak to ti “naši” borci technicky zvládli. Money?

Tupý hulvát
21. 2. 2024 10:52
Ohodnotit příspěvek :
     

”  že v zemi, ve které vyrostl, si žurnalista může říkat, co chce”
On si to snad ten profesor vážně myslí!

Bety
21. 2. 2024 16:14
Odpovědět  Tupý hulvát

Vy jste na to kápl. Tenhle pan Drulák se tváří sice jako opozice, ale podobně mluvil Fiala kdysi také.
Jinak jak se zdá nevyrostl z přesvědčení, že USA, ta země která má na triku samé prasárny, je zemí vyvolenou a svobodnou.
A to, že smrt Navalného nebyla v ruském zájmu je lidem, kteří mají mozek zřejmé, což pan Drulák jistě dobře ví.

21. 2. 2024 23:10
Odpovědět  Bety

Náhodóu..! Drulák by byl fantastickej přeceda Strany mírného pokroku v mezích zákona. Nejen že tak vypadá, ale i tak mluví.

Bety
22. 2. 2024 14:23

Možná. Možná, že po všech těch “profesorech” co využívají své tituly k našemu
oblbnutí jsem už na ty tituly alergická.