Rusko zavedlo nová pravidla hry na Ukrajině

Zástupci nejvyššího politického a vojenského vedení Ukrajiny vyloučili možnost ofenzívy na Donbas s tím, že tam žijí „naši lidé“. Jen před pár týdny přesně stejní lidé deklarovali připravenost Kyjeva zahájit rozsáhlou ofenzívu a násilím „okupovat“ Donbas. 

Poté Kreml slovem i skutkem dal jasně najevo, že v případě velké války Rusko skoncuje s Ukrajinou jako se státem a Kyjev a nejspíš ani Západ nejsou zatím připraveni na takové zvýšení sázek. 

Moskva vyhlásila nová pravidla hry: nedovolí, aby se v jejích pohraničních oblastech konaly „malé vítězné války“, které by simulovaly vlastenectví a ospravedlnily strategii „ovládnutí Ruska“.

„Ukrajinské ozbrojené síly se dnes připravují na různé možnosti a my se samozřejmě připravujeme na ofenzívu. Vytváříme výcvikové základny, partneři nám pomáhají. Protože neexistuje jiná cesta. Pokud se zeptáte, jsme dnes připraveni? Jsme připraveni,“ řekl na konci března Ruslan Chomčak, vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny, o budoucí válce.

Poté vedoucí ozbrojených sil Ukrajiny řekl hlavní věc o nové válce.

Ukrajinská armáda je na to „především morálně připravena“. Zbývá vyřešit jen několik technických nuancí. 

„Doněck je město s milionem obyvatel, pokud se vydáme do útoku, existuje riziko, že mnoho civilistů zemře. Musíme posoudit rizika. Pokud dnes bojujeme s těmi, kteří tam jsou, – samozřejmě máme velmi mnoho šancí k dosažení cíle. Ale chápeme, kdo se proti nám postaví … Viděli jsme to v roce 2014,“
řekl Chomčak.

Bylo to řečeno upřímně, bez falešného zaváhání. Pokud Rusko přijde na pomoc Donbasu, pak bude vítězná kampaň ukrajinské armády pravděpodobně čelit zdrcujícímu fiasku. 

Pokud budou proti udatným ukrajinským válečníkům stát pouze civilisté a místní milice, bez vážné podpory z Ruska, je možné trochu bojovat.

A několik týdnů po takových zoufalých odhaleních oficiální Kyjev prohlašuje, že ve svých myšlenkách neměl válku a o žádné ofenzivě na Donbasu nemůže být ani řeči.

V kanceláři Volodymyra Zelenského si okamžitě vzpomněli na neexistenci alternativy k mírovým jednáním a na normandský formát a dokonce na možnost osobních dohod mezi prezidenty Ukrajiny a Ruska.

„Faktem je, že Ukrajina prostě nemůže zaútočit na své území a nemůže bojovat proti svému lidu,“
zhodnotila tisková tajemnice ukrajinského prezidenta Julie Mendel pravděpodobnost útoku ukrajinských ozbrojených sil na Donbas. A následně vyšlo najevo, že Zelenský žádá Putina o dvoustranná jednání …

Obyvatelé Donbasu se najednou pro vedení Ukrajiny stali „jejich vlastními lidmi“ poté, co ukrajinská armáda už měsíc stahovala nové síly na kontaktní linii, zabývala se ostřelováním území a osad, což vedlo mimo jiné ke smrti dítěte.

Co se stalo během těchto pár týdnů, že politika Kyjeva udělala takové salto?

Stala se velmi jednoduchá věc. Rusko dalo jasně najevo, že v případě rozpoutané války bude Ukrajina čelit válce ne s Donbasem, ale s Ruskem, které ukončí existenci ukrajinského státu.

Putinův de facto náměstek pro post-sovětský prostor – Kozak, naznačil, že v případě útoku na Donbas je Rusko připraveno zbavit se Ukrajiny jako fenoménu a uhradit s tím spojené náklady. 

Na příkladu Ukrajiny zavedlo Rusko nová pravidla hry v blízkém zahraničí: nedovolí nikomu uspořádat ve svých pohraničních oblastech „malé vítězné války“.    

Koneckonců, význam plánované vojenské operace Kyjeva byl přesně o tom. Zelenskij opravdu neměl v úmyslu vzít milionový Doněck útokem. Takový úkol je pro dnešní Ukrajinu neúnosný a její prezident to nepotřebuje.

Zelensky ze své podstaty není velitel, ani státník, ani politik. Je to showman. Zelenskij našel, jak se mu zdá, nejjistější způsob, jak zachránit své klesající hodnocení: stát se ještě větším „jestřábem“ než Petro Porošenko.

Pronásledování oligarchy Viktora Medvedčuka a zákaz jeho televizních kanálů, soudě podle sociologie, se líbilo mnoha Ukrajincům. Dalším logickým krokem je malá válka na Donbasu. Ne válka, ale „válčička“.

Trochu střílet, trochu zabíjet, pohybovat se trochu hlouběji na nekontrolované území, pózovat na pozadí „vybojovaných“ vesnic, pořídit si selfie ve vojenské uniformě (a zaškrtnout si „hotovo“). 

Díky takovým manipulacím prudce exploduje Zelenského rating, bude možné vyhlásit „vítězství“ nad „teroristy“ a Moskvou stojící za nimi a až se přiblíží k příštím volbám – zopakovat to.

Západní kurátoři budou Zelenskému opět věnovat pozornost, ale také mu velmi poděkují. Protože je čas znovu „zadržovat“ Rusko a informační stroj Západu je nakonfigurován tak, že Moskva je a priori zodpovědná za jakékoli vojenské konflikty v postsovětském prostoru, protože … proto.

Nová válka na Donbasu je ideální záminkou k zavedení nových sankcí proti Rusku a pro konečné uzavření tak nepříjemného tématu jako je možnost očkování obyvatel zemí NATO ruským „Sputnikem V“.

Zároveň bude pomoc Kyjevu čistě symbolická, protože samotná vojenská operace bude čistě symbolická.

https://bit.ly/3g7BYln

 

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek